Klíče, vlajka ze sametu i hliníkový sud. Anamorfní sochu Václava Havla vystavuje pražské letiště
Pražské letiště ve středu odhalilo unikátní portrét Václava Havla. Autorem anamorfní instalace je světoznámý sochař Patrik Proško. Své dílo složil z tisíců předmětů, které souvisejí s životem bývalého českého prezidenta. Diváci mohou portrét vidět pouze z určitého pohledu, protože jinak se instalace mění pouze v nesourodou skrumáž věcí. Na pražské letiště sochu zapůjčilo IAM Illusion Museum Prague a ponechá jej zde nejméně rok.
Umělec Patrik Proško se věnuje anamorfním situacím dlouhodobě. Takto vytvářel portréty například Nikoly Tesly, Tomáše Bati nebo Bedřicha Smetany s Antonínem Dvořákem.
Proško se vyjádřil, že si velmi váží toho, že měl příležitost ztvárnit sochu Václava Havla: „Díky lidem, jako byl Václav Havel, mám já dnes kvalitní život. Bylo mi 14, když přišla revoluce a měl jsem vše před sebou.“
„Tvorba anamorfní instalace je vždy velmi náročný proces, který má několik rovin. Nejdříve musím nastudovat život portrétovaného, abych mohl začít shánět předměty, které souvisejí s jeho odkazem a vyprávějí jeho životní příběh,“ popisuje autor.
Až polovina uměleckých děl na českém trhu jsou padělky. Někdy je odhalí rentgen, jindy tahy malíře
Číst článek
„Celá socha stojí na autentických dokumentech z doby od 60. let až po 90. léta. Především jsem chtěl zdůraznit to, co Havel byl nejvíc: spisovatel a dramatik. Proto je tu hodně psacích strojů a psacích potřeb,“ představuje Proško použité materiály.
Instalace je ale tvořena i dalšími předměty: například klíči, které symbolizují sametovou revoluci, radiátorem s kovovými pouty z dob komunismu, který má připomínat tvrdé výslechy STB, nebo hliníkovým sudem, tradičním symbolem Havlova působení v pivovaru.
Nechybí ani česká vlajka z pravého sametu jako odkaz na sametovou revoluci nebo Havlův osobní symbol – srdce. Celkem bylo pro anamorfní portrét využito přes 3000 autentických a dobových předmětů a dokumentů, které autor shromáždil mimo jiné ve spolupráci s organizacemi spojenými s Václavem Havlem.
Důležitý je stín
Při samotné skladbě sochy musel autor poskládat objekty na scéně do zákrytu natolik přesně, aby z jednoho úhlu pohledu tvořily portrét dané osobnosti. Na zpodobnění Václava Havla pracoval Patrik Proško čtyři měsíce v kuse.
„Anamorfní sochařství se mi líbí i z ekologického pohledu. Používám věci, které už na světě jsou a využívám jejich významů,“ dodává Proško.
Svěrák poprvé zveřejňuje svůj tajný deník: ‚Konec divadla po první sezoně na obzoru,‘ psal v roce 1968
Číst článek
Také upozorňuje na nutnost správné kombinace barev a velikostí použitých materiálů: „Další rovinou je práce s konkrétním zdrojem světla, protože každý předmět má svůj stín, který ale nesmí vrhat na místa, kde by v portrétu mělo být světlo. U instalace Václava Havla používám na některých místech stín jako další barvu namísto barevného předmětu.“
Portrét Václava Havla je k vidění v přízemí Terminálu 2 Letiště Václava Havla Praha, hned vedle instalace Forum Havlum. Na pražském letišti bude umístěn minimálně jeden rok.