V lednové výplatě měli dostat víc peněz. Vláda ale rozhodla, že platy ústavním činitelům letos neporostou tak rychle, jak by měly. Kromě vrcholných politiků se to týká také soudců a státních zástupců.
Měl by mít ministr spravedlnosti právo zasahovat do kárných řízení soudců a žalobců? O změně kárných řízení diskutují náměstek ministra spravedlnosti a prezident Soudcovské unie.
„Asi by se mělo začít výchovou, a to už od dětství, jak volit partnery, se kterými dítě budeme mít. A zdali lidé vzbuzují důvěru, že se budou řádně o děti starat,“ míní šéf Soudcovské unie Vávra.
„Je potřeba umět odhadnout, kde může dojít k podobnému excesu. To znamená i spolupráci soudců, aby včas upozornili justiční stráž na to, kde může předpokládat konání nějaké podobné nátlakové akce.“
Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let. Pavel aktuálně hledá nástupce Milady Tomkové, Jaroslava Fenyka a Jana Filipa, kterým skončí mandát začátkem května.
Od února platy politiků, soudců a státních zástupců 11 měsíců neporostou. Soudci tvrdí, že jde o protiústavní krok. Co si o návrhu myslí šéf Soudcovské unie Libor Vávra a senátorka Šárka Jelínková?
„Nemoc prezidenta v tom hraje jistou roli, nicméně existují možnosti, jak i za této situace jmenování uskutečnit. Apelovali jsme na ministerstvo, aby se pokusilo situaci vyřešit,“ uvedl Libor Vávra.
„Nyní se například podařila obrovská věc: po letech odporu parlament akceptoval návrh ministerstva spravedlnosti, aby bylo možné uzavírat dohody o vině a trestu i u nejzávažnější trestné činnosti.“
Tvrzení Benešové, že soudci mohli mít za své rozhodnutí něco přislíbeno, označila Soudcovská unie za nepodložené obvinění. Státní zástupci pokládají výroky za bezdůvodné znevážení soudu a jeho soudců.
Práce soudců, přísedících i dalšího justičního personálu neobejde bez častého kontaktu s lidmi, upozorňuje soudcovská unie. Nejvyšší státní zastupitelství o prioritu v očkování žádat nebude.
Prezident Zeman opět překvapil. Novým předsedou Nejvyššího soudu jmenoval dosavadního předsedu senátu trestního kolegia soudu Petra Angyalossyho, který není příliš známý.
Emeritní soudci jsou v Rakousku, Polsku nebo třeba v Portugalsku. Další možností je takzvaný létající soudce, kterého zavedlo nedávno Slovensko. Ten pomáhá tam, kde je zrovna potřeba.
Někteří soudci upozorňují na to, že tresty, které padnou kvůli nemožnosti použít zrychlené řízení až za několik měsíců, podle nich postrádají odrazující účinek a ztrácejí výchovný efekt
150 lidí aktuálně hlídají elektronické náramky pro vězně. Většinou je nosí pachatelé odsouzení k trestu domácího vězení. Pětina lidí má zařízení jako náhradu vazby.
Etika soudců se do popředí zájmu dostala začátkem roku. Tehdy vyšlo najevo, že hradní kancléř Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce a scházel se s nimi.
Soudcovská unie odmítá, aby se taková změna řešila pozměňovacím návrhem, když se ministerstvo spravedlnosti chystá předložit velkou novelu zákona o soudech a soudcích.
Zatím není zřejmé, proč ho má ve funkci vystřídat poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová. V prohlášení to v pátek uvedla prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.
„Je důležité si uvědomit, jaké povahy je tento opravdu mimořádný opravný prostředek. Řeší se tím nedostatky, které vznikají z netypických situací, ale které může život a trestní řízení přinést.“
Ministerstvo spravedlnosti statistické záznamy týkající se takzvaných justičních omylů nevede. Kvůli nezákonné vazbě nebo trestnímu stíhání stát loni odškodnil přes 1200 lidí.
Co by měl soudce dělat, když se ho někdo snaží ovlivnit, nebo kdy by se měl vzdát případu z důvodu podjatosti? I to jsou otázky, na které by soudcům nově mohl odpovědět etický kodex.
Návrh na vznik Nejvyšší rady soudnictví leží na ministerstvu. Podle Soudcovské unie by přitom nová instituce pomohla předcházet kriminálním excesům soudců. Ministr spravedlnosti ale nesouhlasí.
Co můžeme čekat od změn na postech ministra spravedlnosti a předsedy Nejvyššího správního soudu? Současná hlava justice Robert Pelikán totiž oznámil odchod z politiky a Josefu Baxovi končí mandát.
Ve věku 68 let v neděli zemřel soudce Nejvyššího správního soudu a bývalý prezident soudcovské unie Jan Vyklický. Uvedl to server Česká justice, kterému to potvrdila mluvčí soudu Sylva Dostálová.
Soudcovská unie se ohradila proti výrokům předsedy sněmovny Radka Vondráčka z ANO ohledně hlasování o vydání předsedy hnutí Andreje Babiše k trestnímu stíhání.
Soudci by podle manuálu Soudcovské unie neměli například „lajkovat“ stránky politických subjektů, vstupovat do nedůstojných internetových debat a vyhnout „podezřelým“ virtuálním přátelstvím.