Díky rentgenu a elektronovému mikroskopu teď chtějí archeologové z mikroskopických rýh na špercích z hrobů zjistit víc o technologii dávného šperkařství a o ekonomice Velké Moravy.
Nález je pro Poláky velmi významný, protože dokládá, že pro lidi, kteří tam žili zhruba od čtrnáctého do pátého století před naším letopočtem, to bylo posvátné místo.
Vyrábí šperky a věří v sílu amuletu. „Vůbec o tom nepochybuji, je to stará věc, je to můj úhel pohledu na život,“ říká Jakub Diego Lovacký, který žije 23 let v Mexiku.
V areálu Eurocentra se veřejnosti do neděle 13. srpna 2023 představí na 40 firem. Některé jsou na tradiční akci poprvé. Hostem slavnostního zahájení přehlídky byla paní Eva Pavlová.
Muzejníci přinesli dva nejcennější exponáty nové výstavy do brněnského pavilonu Anthropos v zabezpečeném boxu. Dohlíželo na ně i pět ozbrojených policistů.
Bývalý britský ministr pro mezinárodní rozvoj a konzervativní poslanec Rory Stewart poprosil s hledáním prstenu o pomoc veřejnost prostřednictvím tweetu. Ten sdílely tisíce uživatelů.
Když začala válka, musela firmu přesunout z Kyjeva na západ Ukrajiny, kde byla situace klidnější. A začít znovu. Válka na Ukrajině ale tamní trh s uměním a designem mění.
Odborníci pomocí moderní materiálové analýzy zjistili, že některé bronzové slitiny, použité pro výrobu šperků a části oděvů, pocházejí z odlišitelných zdrojů.
Lupiči si odnesli šperky z 18. století, jejich cenu podle šéfky saských státních sbírek Marion Ackermannové kvůli unikátnosti a historickému významu nelze stanovit.
Pražští kriminalisté hledají svědky loupeže, která se stala v průchodu na Karlově náměstí dne 5. srpna. Policie v sobotu zveřejnila fotografie muže a ženy, kteří přepadli šestaosmdesátiletou seniorku.