Nová zjištění o migraci Keltů. Šperky z Duchcovského pokladu jsou z odlišných geografických zdrojů
Nové poznatky o migraci Keltů ve 4. století před Kristem přinesl nedávný výzkum slavného Duchcovského pokladu. Odborníci pomocí moderní materiálové analýzy zjistili, že některé bronzové slitiny, použité pro výrobu šperků a části oděvů, pocházejí z odlišitelných zdrojů. Vzhledem k typu zkoumaných předmětů měly komunity, které se podílely na uložení pokladu, zřejmě původ v různých částech Evropy, sdělili zástupci Akademie věd (AV) v tiskové zprávě.
Archeologický ústav AV také vydal komiks věnovaný Duchcovskému pokladu. V publikaci si lidé počtou o nálezu a možných okolnostech uložení pokladu i poznatcích současného výzkumu.
Další objev kresby v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu. ‚Čerta‘ po sobě zanechali Keltové
Číst článek
Duchcovský poklad našli v roce 1882 dělníci v termálním prameni nedaleko vesnice Lahošť u Duchcova. V bronzovém kotlíku bylo mnoho šperků – prstenů, náramků a především spon. Lidé kdysi předměty uložili zřejmě z rituálních důvodů, prameny ostatně patřily k oblíbeným obětištím.
Až 4000 šperků
Část pokladu byla podle Archeologického ústavu rozebrána už krátce po objevu, a je tudíž náročné odhadnout původní velikost depotu. Další části později doputovaly do Národního muzea v Praze, muzea v Teplicích nebo do Přírodovědného muzea ve Vídni.
Poklad mohl podle odhadu čítat až 4000 bronzových šperků. Potvrzeno je nicméně 1600 kusů, z čehož zhruba 1100 zůstalo v tuzemských institucích.
Vědci odhalili nová fakta o duchcovském nálezu
„Získané know-how lze využít i k řešení dalších historických otázek, např. politických a ekonomických vztahů zaalpských populací s antickým Středomořím,“ říká Alžběta Danielisová z @Archeologický ústav.
avcr.cz/cs/pro-media/t…
08:45 – 04. 08. 2021
Analýza materiálů
Tým z Archeologického ústavu se nedávno pustil do zkoumání pokladu moderními analytickými metodami. Využil část uloženou v Regionálním muzeu v Teplicích, vybrali 50 předmětů.
„Z výsledků materiálových analýz a jejich statistického vyhodnocení například vyplývá, že bronzové slitiny, využívané pro výrobu šperků a součástí oděvů, pochází z několika geograficky odlišitelných zdrojů, například až z oblasti dnešního Švýcarska,“ popsala vedoucí týmu Alžběta Danielisová.
Unikátní hlava Kelta se vrací do oblasti, kde ji našli. Lidé si ji mohou prohlédnout v muzeu na Rakovnicku
Číst článek
„Přemýšleli jsme nad předměty, u kterých je největší pravděpodobnost, že by mohly cestovat společně s lidmi. Osobní věci, nejlépe součásti oděvu, se v tomto kontextu přímo nabízejí," vysvětlila archeoložka.
Ke srovnávací analýze vedle artefaktů z Duchcovského pokladu odborníci využili také 92 předmětů z okolních pohřebišť ze stejného období. Data získaná analýzami pak vědci vyhodnotili pomocí počítačových vícerozměrných statistických metod a porovnali s ložisky barevných rud na území širší střední Evropy.
Kromě skupiny šperků, jejichž původ sahal do Švýcarska, vědci identifikovali třeba i části shodné s ložisky v Německu a v Krušných horách.