Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Rusko a Amerika si vyměnily dva vězně. Washington předal Moskvě Petrova, opačně putovala Karelinová

Spojené státy a Rusko si v Abú Zabí vyměnily dva vězně. Ve čtvrtek o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ). Dodal, že je to další známka budování vzájemné důvěry v době, kdy obě jaderné mocnosti jednají o možnosti ukončit válku na Ukrajině, kterou Moskva v únoru 2022 rozpoutala.

Abú Zabí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ksenia Karelinová, zatčená za darování peněz charitě podporující Ukrjainu, na slyšení v Jekatěrinburgu

Ksenia Karelinová, rusko-americká občanka, byla jednou z vyměněných vězňů | Foto: Dmitry Chasovitin | Zdroj: Reuters

V rámci čtvrteční výměny, kterou podle WSJ dohodly tajné služby, Rusko předalo Američanům Kseniji Karelinovou s ruským a americkým občanstvím. USA naopak vydaly Rusům Artura Petrova, který je občanem Ruska a Německa.

Nemohu mluvit o všem, Rusové pořád drží řadu lidí, popisuje obránce Azovstalu. V zajetí byl přes dva roky

Číst článek

Karelinovou loni v srpnu poslal ruský soud na 12 let do vězení za vlastizradu. Té se podle verdiktu dopustila tím, že dobročinné organizaci ve Spojených státech poskytla příspěvek ve výši asi 50 dolarů (zhruba 1140 Kč) na podporu Ukrajiny.

Karelinová se narodila v Rusku, ale v roce 2012 emigrovala do USA a v roce 2021 získala americké občanství. Její právník již podle Reuters oznámil, že z Abú Zabí odletěla do USA, což následně potvrdil americký ministr zahraničí Marco Rubio.

Agentura TASS s odvoláním na zdroje v ruské tajné službě FSB napsala, že Karelinová dostala od ruského prezidenta Vladimira Putina milost. Rubio o jejím trestu vězení uvedl, že byl nespravedlivý.

Petrov

Petrova zadržela kyperská policie v roce 2023 kvůli podezření z nelegálního vývozu citlivé americké mikroelektroniky do Ruska. Loni pak kyperské soudy souhlasily s jeho vydáním do USA.

Výměnu z americké strany podle WSJ dojednával a také se jí v Abú Zabí zúčastnil ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe.

Do Ruska se vrátil vězeň, který byl součástí výměny s USA. Po příletu poděkoval Putinovi i Trumpovi

Číst článek

Rusko a USA se už v únoru dohodly na výměně, kdy Rusové propustili Američana Marka Fogela a Američané Rusa Alexandra Vinnika, který byl v USA stíhán za praní špinavých peněz prostřednictvím kryptoměny bitcoin a loni se přiznal k jednomu obvinění.

Fogela soud v Rusku poslal na 14 let do vězení za pašování drog. Na moskevském letišti Šeremeťjevo u něj policie našla 17 gramů konopí, které Fogel vysvětloval tím, že je má pro lékařské účely.

Zatýkání západních občanů

V posledních letech úřady v Rusku zadržely pod různými záminkami několik západních občanů, především Američanů. Washington Moskvu kritizoval, že zajímá rukojmí ve snaze dosáhnout osvobození ruských agentů dopadených na Západě.

USA propustily Rusa výměnou za Američana Fogela. Alexandr Vinnik pral špinavé peníze skrz bitcoin

Číst článek

Zatím největší výměna vězňů od konce studené války mezi Ruskem a Západem se uskutečnila loni v srpnu.

V rámci tehdejší výměny zamířilo z Ruska do západních zemí 16 lidí, mezi nimi i obránce lidských práv Oleg Orlov, ruští opozičníci Ilja Jašin a Vladimir Kara-Murza či američtí občané Evan Gershkovich a Paul Whelan.

Do Ruska se vrátilo osm dospělých včetně údajného důstojníka ruské tajné služby FSB usvědčeného z vraždy Vadima Krasikova a agentů ruské rozvědky SVR Arťoma a Anny Dulcevových. Pár, který byl uznán slovinským soudem vinným ze špionáže a falšování dokumentů, měl dvě děti, které byly také součástí výměny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme