Nad ránem vtrhli do liduprázdné budovy sovětští vojáci – z propagandistických důvodů potřebovali najít sklad zbraní, které by mohli později vydávat za „výzbroj kontrarevolucionářů“.
V Sovětském svazu bylo několik družstev založených československými vystěhovalci. Asi nejznámější je Interhelpo, které vzniklo v Žilině a sídlilo v Kyrgyzstánu a ve kterém vyrůstal i Alexander Dubček.
Jméno Anděl dostala stanice v únoru 1990. Plastika v ní ale zůstala i po několika rekonstrukcích stanice. O odstranění či úpravě kontroverzního díla se v Praze mluvilo opakovaně i v minulosti.
Národní tým se připravuje na domácí mistrovství světa. Už v květnu bude mít šanci zabojovat o cenné kovy před svými fanoušky. Historicky dosáhlo na zlato v domácím prostředí jen pět reprezentací.
Komunistické Československo nemělo žádnou vlastní politiku, de facto ani nebylo samostatným státem, protože nás řídili z Moskvy. A když něco nešlo „po dobrém“, muselo to jít „po zlém“.
„I přes přibývající důkazy o skutečné povaze Stalinova režimu nic nemohlo otřást Johnsonovými názory, že Sovětský svaz je symbolem pokroku a příkladem pro zbytek světa,“ napsal David Caute.
Uplynulo přesně 60 let od jednoho z nejslavnějších prezidentských projevů studené války. Americký prezident Kennedy v něm tehdy řekl větu „Ich bin ein Berliner“, tedy „Jsem Berlíňan“.
Rusku nejde jen o Ukrajinu, uvedl Pavel a dodal, že ruští představitelé neskrývají své záměry obnovit velikost bývalého SSSR. Moskva podle něj také prostřednictvím wagnerovců zvyšuje vliv v Africe.
Mezinárodní Memorial je známý odhalováním zločinů komunismu. Soud úterní rozhodnutí odůvodnil porušením zákona o zahraničních agentech. Podle právní zástupkyně se organizace odvolá.
Kovaljovův boj za lidská práva ocenila řada zemí a organizací. V roce 2003 mu český prezident Václav Havel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka 2. třídy.
Na svědomí měli okupanti 429 obětí, do emigrace kvůli nim odešly statisíce lidí. Sověti po sobě nechali i rozsáhlé ekologické škody, které se dodnes nepodařilo úplně zlikvidovat.
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Legislativní úprava také zakazuje popírání rozhodující role Sovětského svazu při osvobozování Evropy od nacismu. Tresty by měly být stejné jako za veřejné použití nacistické symboliky.
Nově odhalené dokumenty oživily pozapomenutý příběh ruského dluhu a jeho vypořádání. Týká se éry dvou zásadních českých politiků, Václava Klause a Miloše Zemana. Co nového se o jejich roli dozvídáme?
Ministerstvo financí vedené Václavem Klausem tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu půjčku přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů. Klaus něco takového odmítá.
Peníze půjčené na základě dohody uzavřené komunistickou vládou Ladislava Adamce se staly součástí mnohamiliardového dluhu, ze kterého Rusko vrátilo Česku jen část. Klaus popřel, že by o půjčce věděl.
Obě části v původní ruském jazyce jsou volně ke zhlédnutí a dohromady trvají dvě hodiny. Dějově končí zhruba ve stejném momentě jako děj první knihy trilogie.
Ruští představitelé tvrdí, že se prý Západ snaží přepisovat historii a zkreslovat ji. Nepřípustnost takového jednání se tak rozhodli zakotvit i do ústavní reformy, kterou loni prosadil Kreml.
Tato nejsilnější jaderná bomba měla sílu zhruba 50 tisíc kilotun TNT. Pro srovnání: americké atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki měly sílu 13 a 20 kilotun TNT.
Tři pražští komunální politici, teď pod policejní ochranou, řeší za mnohem obtížnější geopolitické situace náš dluh vůči vlastním dějinám, který byl splatný už dávno.
O lidech, kteří se nevypořádali se svou minulostí, soudíme, že jsou nevyrovnaní. Ale neplatí to o celých národech? Třeba i o nás a našem vztahu k vlastní historii?