Západ vstupuje do éry soupeření s Ruskem a Čínou, řekl Pavel. ‚Rozšiřují svůj vliv po celém světě.‘
Západ vstupuje do éry strategického soupeření mezi demokracií na jedné straně a autokratickými vládci na straně druhé, prohlásil v pátek český prezident Petr Pavel při návštěvě londýnské Královské akademie obranných studií (Royal College of Defence Studies), kde před lety studoval.
Hlava státu jako příklad uvedla Rusko, které vede agresivní válku proti Ukrajině, a Čínu, která ekonomickými způsoby posiluje svůj vliv na celém světě. Demokraticky smýšlející země musejí spolupracovat, aby jim mohly úspěšně čelit, uvedl Pavel při přednášce.
Prezident Pavel představil portrét a známku v deseti barvách. Dříve se obojímu bránil
Číst článek
„Když jsem zde studoval v roce 2005, hodně jsme diskutovali o mezinárodním terorismu, a to po rozpadu bipolárního světa a rozpadu Sovětského svazu a Varšavské smlouvy. Věřili jsme, že nás čekají jen růžové časy plné spolupráce a porozumění,“ řekl Pavel v úvodu.
„Tehdy jsme ještě netušili, že budeme čelit dalšímu soupeření, konfrontaci na úrovni velmocí, zejména mocností s jadernými zbraněmi,“ dodal.
Na straně demokratických lídrů budou podle Pavla potenciálně země, které mají nějaké nedostatky, ale snaží se být demokratické a jsou ochotné spolupracovat.
„Na druhé straně budou ti, kteří chtějí změnit stávající světový řád, přepsat pravidla mezinárodního práva, pravidla mezinárodního obchodu, a chtěli by také získat větší vliv a moc nad řadou zemí,“ prohlásil prezident.
Rusku nejde jen o Ukrajinu, uvedl Pavel a dodal, že ruští představitelé neskrývají své záměry obnovit velikost bývalého SSSR. Moskva podle něj také prostřednictvím žoldnéřské Wagnerovy skupiny zvyšuje svůj vliv v Africe.
‚Vytvořit protiváhu‘
Čína na rozdíl od Moskvy nepoužívá vojenské mocenské nástroje, ale nástroje ekonomické. Jako příklad uvedl prezident skutečnost, že Peking v Evropě částečně nebo úplně vlastní řadu kritické infrastruktury, včetně přístavů. „Vliv, který Čína rozšiřuje po celém světě, má více vrstev,“ uvedl Pavel.
Pavel: Když už budou návrhy reforem financí nepopulární, tak aspoň musí být dobře vysvětlené
Číst článek
„Pokud chceme zachovat současný světový řád s mezinárodními právními normami, lidskými právy a metodami a postupy naší spolupráce, budeme se muset spojit a vytvořit dostatečnou protiváhu Číně, Rusku, případně dalším zemím, které nyní tvoří blok proti tomu, co můžeme nazvat politickým Západem,“ uvedl Pavel.
Podle jeho slov nejde jen o Evropu či Severní Ameriku, ale i o další země, například indopacifické státy, které nedávno navštívil český premiér Petr Fiala.
„Všechny mají zájem podporovat spolupráci s Evropou, aby vytvořily určitou rovnováhu ve svém regionu vůči Číně. Nechtějí vyvolat žádný konflikt ani konfrontaci s Čínou, chápou, že více obchodu, více kontaktů se zeměmi v Evropě a Severní Americe pomůže jim i nám,“ uvedl Pavel.
Na závěr přednášky dodal, že soupeření v oblasti obchodu a daní mezi Evropou a USA považuje za kontraproduktivní. Evropská unie a Spojené státy by měly překonat „nepodstatné problémy“, aby vytvořily dostatečnou ekonomickou protiváhu Číně, jinak Peking využije tohoto rozdělení „k úspěšnému prosazování svých zájmů“, uvedl Pavel.