Putin navrhuje zakázat srovnávání Sovětského svazu s nacistickým Německem. Po poslancích chce zákon
Rusko chystá zákon, který má zakázat veřejné srovnávání role Sovětského svazu a nacistického Německa za druhé světové války. Prezident Vladimir Putin vyzval poslance, aby příslušnou normu připravili, informovala dolní komora ruského parlamentu.
Ruští představitelé v čele s prezidentem Vladimirem Putinem si dlouhodobě stěžují, že se prý Západ stále častěji pokouší očerňovat roli Sovětského svazu v druhé světové válce a také údajně bagatelizuje jeho přínos k vítězství nad nacismem.
Moskva v tomto ohledu trvale vede spory například s Polskem nebo pobaltskými státy. Mimo jiné kvůli výkladu sovětsko-německé dohody o neútočení ze srpna 1939, známé jako pakt Ribbentrop-Molotov, a jejímu tajného dodatku, jak si obě strany rozdělily sféry vlivu v Evropě.
Státní zastupitelství obžalovalo člověka a firmu v kauze kalendářů s nacisty od Našeho vojska
Číst článek
Podobná třecí plocha vznikla i třeba ve vztazích s Českem kvůli kauze pražské sochy maršála Koněva.
Ruští představitelé tvrdí, že se Západ snaží přepisovat historii a zkreslovat ji. Nepřípustnost takového jednání se tak rozhodli zakotvit i do ústavní reformy, kterou loni prosadil Kreml.
Předsedkyně poslaneckého výboru pro kulturu Jelena Jampolská si už před časem stěžovala, že v Rusku vycházejí knihy a další publikace, které se podle ní srovnávání role Sovětského svazu a nacistického Německa dopouštějí.
Tresty za srovnávání
Zákon se ale teprve chystá a není zatím jasné, na co všechno se bude vztahovat. Poslanci dostali za úkol ho připravit během jarního zasedání parlamentu.
U podobných zákonů přijatých v minulosti se ukázalo, že definice takového jednání může být dost vágní a může tak záležet hlavně na výkladu soudů.
Velmi podobné je to třeba s článkem trestního zákoníku z roku 2014, který umožňuje trestat pokusy o rehabilitaci nacismu až třemi roky vězení.
Podle bývalého agenta sledovala KGB Trumpa přes 40 let. Měl být ovlivnitelný přes lichotky
Číst článek
Nedá se vyloučit, že by za srovnávání role Sovětského svazu a nacistického Německa hrozilo vězení. Ruský prezident o žádném konkrétním trestu nemluvil, ale poukazoval na to, že v některých zemích je možné trestně stíhat lidi například za popírání arménské genocidy.
Například kvůli zmiňované soše maršála Koněva v Praze bylo loni v dubnu zahájeno stíhání těch, kdo o jeho odstranění rozhodli.