Česko čeká v roce 2024 množství změn. Od úprav daní, přes eDoklady po zvýšení rodičovského příspěvku nebo zdražení dálničních známek. Server iROZHLAS.cz přináší výběr nejdůležitějších novinek.
„Úvěr nemusíte ničím zajistit a můžete si ho vzít až na 25 let, což u spotřebitelského úvěru nejde. Ale hlavně u úvěru ze stavebního spoření jde o výhodné úrokové sazby,“ říká Radek Šalša.
Jan Juchelka, šéf Komerční banky, také v rozhovoru vysvětluje, co se stane s vysokými úroky vkladů klientů, pokud Česká národní banka začne už letos snižovat sazby.
Jsme svědky toho, že čeští exportéři si našli svou cestu odbytu pro své výrobky a služby tak, jak byli zvyklí, popisuje šéf Komerční banky Jan Juchelka.
Systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) nyní neefektivní a neplní svou původní funkci. „Je to už spíše jen zvykový způsob spoření,“ zhodnotil Bartoš.
„Česko je asi v půlce zemí Evropské unie, která na tichá vína nemá spotřební daň. Jsme ale jedna ze zemí, která jich má většinu z dovozu,“ říká v rozhovoru sociolog Daniel Prokop.
Co se píše v pondělním tisku? Podle Hospodářských novin zvažuje ministerstvo financí zrušení státní podpory stavebního spoření. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Jsme připraveni diskutovat o tom, jak systém dále rozvíjet, ale určitě ne k tomu, abychom ho zničili,“ upozorňuje Michael Pupala, generální ředitel stavební spořitelny Modrá pyramida.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že Češi si připlatí za letní tábory, a to až o čtvrtinu oproti loňskému roku. Někde tak můžou být rozdíly i v řádu tisíců korun. Píše to Mf Dnes.
Pro letošní rok počítá Šedivý u úvěrů s návratem k normálu, kdy by objem nově poskytnutých půjček mohl klesnout o třetinu na zhruba 80 miliard korun, tedy na druhý nejlepší výsledek po loňském roku.
Asociace českých stavebních spořitelen upozornila, že objem úvěrů je srovnatelný s rekordním rokem 2018, jde o druhý nejlepší výsledek za posledních deset let.
V úterních novinách se dočtete třeba o tom, jak bezpilotní stroje narušují provoz na letištích. Změnit by to mohla nová aplikace, o které píše Mladá fronta DNES. Více najdete v přehledu tisku.
Češi si víc půjčují od stavebních spořitelen. Meziročně vzrostl počet uzavřených smluv o půjčce o pět procent. Vyplývá to z výsledků spořitelen. Lidé si také častěji sjednávají stavební spoření.
Stavební spoření už zřejmě od léta nebude pro nové klienty tak atraktivní. Kvůli nízkým úrokovým sazbám chtějí tuzemské stavební spořitelny snížit úroky, a to až o polovinu. Státní podpora ve výši až 2000 korun ročně ale zůstane stejná.
Rodiče už nejspíš nebudou muset chodit k soudu jen kvůli tomu, aby mohli třeba zrekonstruovat dětský pokoj ze stavebního spoření svého potomka. Teď to totiž není bez soudního rozhodnutí možné. Poslanci ODS navrhli změnu - a novela zákona je ve třetím čtení. Podle návrhu takové peníze půjde vybrat, ale až po šesti letech od začátku spoření. A souhlasit s tím budou muset oba rodiče.
Stavební spoření už české klienty tolik neláká. Za letošní první pololetí uzavřelo novou smlouvu 267 tisíc lidí a to je zhruba o 93 tisíc míň než za stejné období loňského roku. Důvodem jsou klesající úroky, nižší státní příspěvek a také vysoké poplatky. Naopak zájem o úvěry ze stavebního spoření za poslední rok vzrostl o 12 procent. Češi si půjčili přes 21 miliard korun.
Rodiče musí kvůli stavebnímu spoření dětí k soudu. Přístup k jejich naspořeným penězům zkomplikoval nový občanský zákoník. Bez souhlasu opatrovnického soudu rodiče nemohou peníze vybrat. Jinak jim i stavebním spořitelnám hrozí, že je děti v budoucnu zažalují. Soudy jsou teď žádostmi rodičů zavalené.
Uplynulé pololetí bylo pro stavební spořitelny na českém trhu úspěšné. Uzavřely téměř 360 tisíc nových smluv. Jejich počet tak meziročně vzrostl o 102 tisíc. Dlouhodobě ale mají spořitelny stále méně nových klientů.
Počet nových smluv o stavebním spoření mírně roste. V letošním prvním čtvrtletí se podle ministerstva financí meziročně zvýšil o 62 tisíc na více než 155 tisíc smluv. Zájem Čechů o stavební spoření je ale dlouhodobě nižší a klesat bude i v budoucnu.
Ukládat si peníze ve stavebním spoření je v posledních letech méně výhodné. Ukazuje to analýza společnosti Swiss Life Select. Podle ekonomů lidé na spoření prodělají kvůli inflaci a sníženému státnímu příspěvku.
Systém stavebního spoření je mimo ohrožení. Vyplývá to z některých čísel Asociace stavebních spořitelen. Podle ní ale bude ještě chvíli trvat, než se pokles nových smluv ustálí. Zájem o stavební spoření totiž v posledních letech klesá a domácnosti se ohlížejí po jiných alternativách dlouhodobého spoření.
Zájem Čechů o stavební spoření je stále nižší a klesat bude i v příštích letech. Ke konci loňského roku měly stavební spořitelny více než čtyři a čtvrt milionu smluv. Letos očekávají pokles na zhruba čtyři miliony.