Evropská linka Pirátů: sní o vlastní frakci, uvažují nad liberály. ‚Překáží‘ jim ale Babišovo hnutí ANO
Pirátští europoslanci sedí ve frakci Zelených, jde však o malou a nepříliš vlivnou evropskou skupinu. Od straníků se tak ozývají hlasy, zda po červnových volbách nepřestoupit do liberální frakce Renew, vyplynulo z ankety iROZHLAS.cz. O členství v ní má zájem i STAN. Součástí frakce je teď hnutí ANO. „Pokud by vyrazili ANO z frakce Renew, pak by naši poslanci mohli zvážit, zda by se nám tam program neprosazoval lépe,“ zmínil například Zdeněk Hřib.
Jak vyšlo ze Stranického kompasu iROZHLAS.cz, vnímají Piráti sami sebe jako jedinou skutečně liberální proevropskou stranu v Česku. V souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu se množí úvahy o jejich tamním zařazení.
frakce evropského parlamentu
Nejsilnější je dlouhodobě Evropská lidová strana (EPP), kam patří TOP 09 a KDU-ČSL, přidružený je STAN. Druhé je Progresivní spojenectví socialistů a demokratů (S&D) s účastí české SOCDEM, do liberálního Renew Europe patří ANO, u Zelených jsou Piráti, u Evropských konzervativců a reformistů (ECR) je ODS, v národovecké Identitě a demokracii (ID) česká SPD a v nejmenší frakci Levice je KSČM.
„V Evropském parlamentu neexistuje strana či frakce, která by měla identický program, jako máme my,“ říká předseda Pirátů Ivan Bartoš.
„Jsme obecně blízko liberálním stranám, členství ve frakci je ale často výsledkem kompromisu. Rozhodně odmítáme účast ve frakcích, které jsou extremistické,“ doplnil.
Zatímco politici KDU-ČSL patří na europarlamentní úrovni k evropským lidovcům (EPP) a Sociální demokraté k evropským socialistům (S&D), čeští liberálové z řad Pirátů nebo Starostů u těch evropských liberálů zatím nezakotvili.
Do frakce Renew (dříve ALDE) už od roku 2014 totiž z českých stran patří hnutí ANO. A s ním Piráti ani STAN frakci sdílet nechtějí, přestože by se jejich spojenectví hodnotově nabízelo.
Starostové už vstříc Renew podnikli první kroky. V pondělí se jejich delegace potkala se šéfem frakce Stéphanem Séjourném. Předseda STAN Vít Rakušan, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák a duo lídrů pro eurovolby Jan Farský a Danuše Nerudová se s ním dle informací iROZHLAS.cz bavili i o nadcházejících volbách a možném programovém prolnutí.
Otevřené možnosti
Piráti nechávají otázku možné změny frakce až na období po volbách. Vylučují spolupráci s krajně levicovou frakcí Levice/The Left, krajně pravicovou ID a pro mnohé jsou nepřijatelní i konzervativci z ECR.
„Rozhodně odmítáme frakce, kde jsou extremisté, tedy The Left, kde je KSČM, ID, kde je SPD nebo ECR, kde spolu s ODS sedí např. Bratři Itálie.“
Klára Kocmanová (poslankyně)
Ohledně zařazení je pro Piráty klíčový názor zvolených europoslanců. Poslankyně Olga Richterová se odkazuje na to, že by to měli být právě oni, kdo rozhodnou, kam po dobu pětiletého mandátu budou patřit. Piráti se snaží držet toho, aby o europoslaneckých věcech rozhodovali europoslanci a třeba o krajských samotné krajské buňky.
„Dle principu subsidiarity si naši zvolení europoslanci zvolili frakci Zelených. Důležitá hlasování samozřejmě konzultujeme a v běžném provozu jsou s fungováním této frakce spokojení, pokud vím,“ popsala Richterová.
Pirátská frakce?
Současní europoslanci Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa by proto po volbách chtěli jako minule nejprve vytvořit vlastní delegaci s pirátskými stranami z jiných zemí a následně společně vstoupit do frakce, která jim bude vyhovovat nejvíce.
Současné rozdělení frakcí se nemusí nutně zopakovat, některé se mohou rozpadnout, jiné nově vzniknout (například z popudu dnes nezařazeného Fideszu Viktora Orbána).
„Stejně jako v roce 2019 budeme chtít společně s ostatními pirátskými stranami v Evropě vstoupit do té politické skupiny, která nám umožní efektivně prosazovat náš politický program.“
„Piráti vytvoří s ostatními pirátskými stranami vlastní delegaci a následně vstoupí do té frakce, která jim nejlépe pomůže naplňovat pirátský program.“
Markéta Gregorová (europoslankyně)
„Našimi nejbližšími spojenci jsou pirátské strany napříč Evropou. Na základě pirátské dohody pak vstoupíme do té skupiny, která nám poskytne prostor k tomu prosazovat náš program.“
Mikuláš Peksa (europoslanec)
V ideálním případě by chtěli založit svou vlastní frakci, kromě tří českých Pirátů už je ale aktuálně v Evropském parlamentu jen Patrick Breyer z německé pirátské strany. Aby mohla formálně vzniknout nová frakce, musí ji tvořit nejméně 23 poslanců zvolených alespoň v jedné čtvrtině členských států, což při současné velikosti EU znamená sedm zemí.
Na velké panevropské pirátské vzedmutí to pro červnové eurovolby nevypadá, proto je samostatná eurofrakce spíše utopickou vizí. I proto tak Piráti zvažují, zda zůstat u Zelených, nebo se nově přimknout k liberálům.
Liberální váhání
Současné pirátské europoslanecké trio je nyní ve frakci Zelených spokojené, v odpovědích pro iROZHLAS.cz se nikdo z nich nepřidal k jinak poměrně silnému proudu uvnitř strany, který si dovede představit i možný přesun k liberální frakci Renew. V případě vhodných podmínek tuto alternativu ale připouštějí.
Podobně jako u hnutí STAN je i u Pirátů zatím nepřekročitelnou a hlavní překážkou Babišovo ANO. Pokud zůstane u evropských liberálů, je přesun STAN i Pirátů k Renew prakticky vyloučený.
„Volil bych mezi zelenou a liberální frakcí podle nabídky. To nicméně bude na vedení strany a europoslancích.“
Jakub Michálek (předseda poslaneckého klubu Pirátů)
„Volil bych frakci, která nám dá nejlepší podmínky prosazovat náš program, dovedu si představit ze současných třeba i Renew Europe, i Greens.“
David František Wagner (člen republikového výboru, kandidát do EP z 5. místa)
Celá situace se změnami eurofrakce se však s největší pravděpodobností rozlouskne až po červnových volbách do Evropského parlamentu. Do té doby nelze čekat, že by se Renew rozhodlo ANO vyloučit. A to zůstává velkou překážkou pro případné české liberální zájemce – STAN i Piráty.
Politici Pirátů odpovídali na otázku: Piráti jsou nyní v Evropském parlamentu ve frakci Zelených, měli by v ní po volbách zůstat, či ji vyměnit? Případně za kterou?
Ivan Bartoš
místopředseda vlády pro digitalizaci, ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů
Členství ve frakci samozřejmě neznamená, že hlásáme stejný program jako například němečtí Zelení. Jsme obecně blízko liberálním stranám, členství ve frakci je ale často výsledkem kompromisu. V Evropském parlamentu neexistuje strana, která by měla identický program, jako máme my. Rozhodně odmítáme účast ve frakcích, které jsou extremistické. Patří mezi ně například The Left, kde je česká komunistická europoslankyně či ID, kde působí SPD.
Stejně jako v roce 2019 budeme chtít společně s ostatními pirátskými stranami v Evropě vstoupit do té politické skupiny, která nám umožní efektivně prosazovat náš politický program. Politické skupiny na extrémní levici, tedy The Left, ve které sedí KSČM, nebo na extrémní pravici, tedy ID, ve které sedí SPD, a ECR, ve které sedí ODS, jsou pro nás pochopitelně naprosto nemyslitelné.
Výběr konkrétní politické frakce v Evropském parlamentu bych nechala až po volbách. Uvidíme, jak se bude dařit ostatním pirátským stranám a také, zda se některé frakce dovnitř vymezí proti stranám, které jsou v rozporu s jejich hodnotami (např. frakce Renew Europe ve vztahu k ANO). Klíčový je pro nás vždy náš program a možnost co nejefektivněji prosazovat jeho jednotlivé body a priority.
Jan Lipavský
ministr zahraničních věcí, člen republikového výboru
Věřím, že se do Evropského parlamentu dostanou ti nejpovolanější, kteří dokážou správně vyhodnotit, v jaké frakci mají Piráti do budoucna působit. Naší prioritou je prosazovat náš program a od toho se odvíjí všechno ostatní.
Olga Richterová
místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, členka republikového výboru
Na spolupráci máme jasné mantinely. I díky nim nikde po republice nejsme s extremisty. Podobně dbáme i na to, aby fungovala co nejúčinněji subsidiarita. Když tyto dva principy aplikuji na Evropský parlament, jsou tam nepřijatelné frakce, kde jsou extremisté z SPD nebo KSČM. A dle principu subsidiarity si naši zvolení europoslanci zvolili frakci Zelených. Důležitá hlasování samozřejmě konzultujeme a v běžném provozu jsem s fungováním této frakce spokojení, pokud vím.
Samozřejmě nejblíž jsou nám ostatní pirátské strany v Evropě, s nimi by se nám nejlépe prosazoval pirátský program. Ale to záleží na výsledku voleb. Důležité je říct, že rozhodně odmítáme frakce, kde jsou extremisté, tedy The Left, kde je KSČM, ID, kde je SPD nebo ECR, kde spolu s ODS sedí např. Bratři Itálie.
Našimi nejbližšími spojenci jsou pirátské strany napříč Evropou. Na základě pirátské dohody pak vstoupíme do té skupiny, která nám poskytne prostor k tomu prosazovat náš program. To je priorita číslo jedna. Určitě se nevydáme k extrémní levici nebo pravici, to je vyloučené.
Zdeněk Hřib
náměstek pražského primátora a člen republikového výboru
Nejbližšími partnery Pirátů jsou samozřejmě další pirátské strany v Evropě. Nemůžeme sedět ve frakci s extrémní levicí, ani s extrémní pravicí, se kterou nemáme žádné průniky. Já osobně jsem spoluzakládal frakci Zelených před zhruba čtyřmi lety v Evropském výboru regionů, což je poradní orgán EU zasedající pravidelně v Bruselu, složený z regionálních a komunálních zastupitelů. Klíčové je pro nás prosazování našeho programu (od životního prostředí, digitalizace po sociální otázky). Pokud by vyrazili ANO z frakce Renew, pak by naši poslanci mohli zvážit, zda by se nám program neprosazoval lépe v této frakci.
Jiří Hlavenka
člen republikového výboru a radní Jihomoravského kraje
Zde se přiznám, že nemám v hlavě detailní programová vymezení jednotlivých frakcí v EP, abych to posoudil, a důležitý je pro mě v tomto názor našich europoslanců, zda se v této frakci cítíme dobře a jsme schopní prosazovat naše vnímání světa a naše témata.
Pokud se naskytne možnost přejít do jiné liberální frakce, určitě by to měli Piráti zvážit dle potenciálních přínosů i v rámci možností prosazovat program.
Evropskou politiku sleduji jen zpovzdálí, ale myslím, že jak Greens/EFA, tak třeba ALDE jsou pro nás názorově blízké; hodně ale záleží na tom, s kým dalším bychom ve frakci byli (tady narážím na ANO v ALDE). Primární domluva bude začínat na dohodě s pirátskými stranami, jejichž členové budou zvoleni do Evropského parlamentu.
Je pro nás zásadní spolupráce s pirátskými partnery. Volil bych ale tu frakci, která nám dá nejlepší podmínky prosazovat náš program, dovedu si představit ze současných třeba i Renew Europe, i Greens.
Ohledně frakcí v Evropském parlamentu bude záležet na výsledku voleb. Pokračování ve frakci Zelených se nebráním, nicméně obecně vnímám za důležité, abychom po volbách jednali i s dalšími subjekty, s nimiž nalezneme dobrou programovou shodu. A rozhodli se následně také podle toho, s kým budeme mít nejlepší vyhlídky náš program reálně prosadit.
Ideální by byla samozřejmě frakce pirátská, nicméně realisticky jsme názorově nejblíže Renew nebo právě Greens/EFA a obě si dokážu představit jako vhodné. Podporuji zásadovost, že dokud budou v Renew europoslanci ANO, Piráti tam nebudou.
Eva Tichá
členka republikového výboru, kandidátka do EP z 11. místa
V Evropském parlamentu spolupracujeme s evropskými Piráty, s nimiž budeme pravděpodobně ve frakci Zelených nebo v takovém politickém uskupení, v němž máme největší šanci prosazovat náš program. Nepřipadají v úvahu extrémní levicové strany The Left nebo pravicové ID nebo ECR.
Ideální by byl vznik vlastní pirátské frakce, třeba nám bude přát v blízkých volbách do Evropského parlamentu štěstí. Členství ve frakci Zelených je určitě stále dobrá volba. V úvahu připadá ještě frakce ALDE, kde je ovšem problematické hnutí Andreje Babiše, takže pokud bude jeho členem, jeví se tato varianta jako nepravděpodobná.
Na to nemám silný názor a očekávám, že naši europoslanci budou hledat shodu primárně v liberálních tématech i na úrovni EU ve frakci, která akcentaci těchto témat umožní ve shodě s volebním programem.
Našimi nejbližšími partnery v Evropském parlamentu jsou logicky ostatní pirátské strany v Evropě. Spolu s nimi vstoupíme do té politické skupiny, která nám umožní co nejefektivněji prosazovat náš politický program, což je naší hlavní prioritou. Na druhou stranu nemám od našich europoslanců zprávy, že by je zelená frakce nějak zásadně omezovala.