Asad je neznámo kde, Syřané slaví jeho pád po 24 letech. ‚Není to náš boj,‘ varuje Trump
Povstalci i exilová opozice ohlásili konec režimu syrského autoritáře Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Syrská armáda rovněž podle agentury Reuters oznámila důstojníkům pád Asadovy vlády. Rebelové už vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Asad se podle dostupných informací odebral na Rusy kontrolovanou vojenskou základnu Hmímím a odletěl ze země neznámo kam.
Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země. Asad podle médií opustil Damašek a zřejmě i Sýrii. Není jasné, kam se uchýlil. Letadlo, které ho mělo ze země odvézt zmizelo z radarů.
Syrská armáda se stahuje z města Homs. Povstalci obsadili místní věznici, stovky kriminálníků utekly
Číst článek
„Tyran Bašár Asad uprchnul,“ oznámili povstalci na síti Telegram. „Prohlašujeme město Damašek za svobodné,“ dodali.
Podle informací Reuters připravují rebelové televizní prohlášení. Ohlášený pád režimu nastal jen několik hodin poté, co povstalci vstoupili do Damašku.
Bezpečnostní analytik Hassan Hassan k tomu poznamenává, že zřejmě muselo padnout rozhodnutí ze strany velitelů Asadovi loajálních sil v Damašku město nebránit, i když prozatím není jasné, proč se tak stalo.
Povstalci uvedli, že se nechystají mstít a že naopak chtějí otevřít novou kapitolu svobodné Sýrie, která se stane místem mírového soužití všech. Dodali, že temná kapitola historie země skončila.
Na sociálních sítích se objevují videa, jak se Syřané procházejí Asadovým palácem a radují se. Zatím nejsou zprávy například o rabování, jak je v podobných případech také časté.
‚Putin hodil Asada pod autobus‘
K pádu Bašára Asada se už začínají vyjadřovat i světoví politici, například zvolený americký prezident Donald Trump. V příspěvku na sociálních sítích X a Truth uvedl, že Rusko v Sýrii nyní nezasáhlo v Asadův prospěch a nechalo ho na holičkách, jak se očekávalo, proto, že má své jednotky vázané v konfliktu na Ukrajině. Podle Trumpa už Vladimir Putin ani neměl zájem Asada a jeho režim chránit.
Na X také důrazně napsal, že by se Spojené státy do současné situace v Sýrii neměly zaplést, jelikož „nejde o náš boj“.
Bílý dům informoval, že americký prezident Joe Biden mimořádný vývoj v zemi sleduje.
Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba napsal, že Putin „hodil Asada pod autobus“, aby mohl prodloužit válku na Ukrajině.
Uprchlíci a Golanské výšiny
Rebelové začali otevírat režimní věznice a vyzývají Syřany v exilu k návratu do vlasti. Pád režimu Bašára Asada vyvolává otázku o osudu milionů syrských uprchlíků, kteří se kvůli vleklé občanské válce a represím uchýlili za hranice, zejména do Turecka a Jordánska. Ekonomikám obou zemí by jejich návrat do Sýrie výrazně ulevil, protože většina z nich žije v uprchlických táborech.
Syřané žijící v Turecku Asadův konec vyrazili slavit do ulic.
Analytici se zatím poklidným vývojem událostí připomínají, že ošemetnější situace je na Golanských výšinách. Oblast Izrael z většiny obsadil v roce 1967 a anektoval v roce 1981, což mnoho států neuznává. Na příměří mezi Izraelem a Sýrií v oblasti dohlíží od roku 1974 mise OSN.
Izrael nyní do oblasti posílá další vojenské jednotky a někteří lidé a politici vyzývají k využití situace a ovládnutí celé oblasti.
‚Ruka podaná opozici‘
Premiér Džalálí podle zpravodajské televize Al-Džazíra nabídl ruku opozici, kterou ocenil za to, že se slíbila nemstít. „Podávám ruku opozici, která podává svou a která ujistila, že neublíží nikomu, kdo patří do této země,“ řekl. Uvedl také, že nemá v plánu opustit svůj domov a že chce zajistit funkčnost institucí. Dodal, že je připraven k jakékoli proceduře poklidného předání moci.
Vůdce povstaleckého islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammad Džúlání prohlásil, že žádné opoziční uskupení v Damašku nesmí převzít kontrolu nad veřejnými institucemi, které až do oficiálního předání zůstávají pod kontrolou Džalálího. Toho označil jako bývalého premiéra.
Bašár Asad zemi vládl jako prezident od roku 2000, kdy nahradil svého zemřelého otce Hafíze Asada. Ten funkci hlavy státu zastával od roku 1971. Asadova Socialistická strana arabské obrody (Baas) byla u moci od převratu v roce 1963.
Čtyři Češi v Sýrii
Ministerstvo zahraničních věcí varovalo české občany před cestami do Sýrie. Ty, kteří se na jejím území nacházejí, vyzvalo k jejímu opuštění. Aktuálně jsou v systému Drozd v Sýrii zaregistrovaní čtyři Češi, uvedla tisková mluvčí Mariana Wernerová.
Povstalce, kteří svrhli režim syrského prezidenta Bašára Asada, posuzuje ministerstvo vhledem k jejich minulosti velmi opatrně, dodala.
„Platí, že české velvyslanectví nadále slouží jako ambasáda pověřená pro zastupování zájmů Spojených států a jejich občanů. Během posledního vývoje jsme pomohli evakuovat 40 Američanů,“ řekla Wernerová.
Režim v Sýrii
Bašár Asad se stal syrským prezidentem v roce 2000 po smrti svého otce Háfize. Navzdory počátečním nadějím na změnu autoritářského režimu si Asad udržel pevnou kontrolu nad politikou a vládl Sýrii více než dvě desetiletí, z toho 14 let během občanské války.
Konflikt, který začal v roce 2011 po potlačení prodemokratických protestů, vedl ke smrti odhadem 500 až 600 tisíc lidí a k masivnímu exodu obyvatelstva, kdy 12 milionů lidí opustilo své domovy. Asadův režim byl mezinárodně izolován kvůli obviněním z válečných zločinů a podpory terorismu, ale získal podporu Ruska, Íránu a hnutí Hizballáh, což mu pomohlo udržet se u moci.
Sýrie pod Asadovým vedením čelila ekonomickému kolapsu a zůstala rozdělená mezi různé povstalecké skupiny. Asad se snažil obnovit diplomatické vztahy, například s Ligou arabských států a Saúdskou Arábií, a v posledních letech navštívil Čínu, aby posílil mezinárodní podporu. Přes kritiku ze Západu se mu podařilo udržet se u moci díky výrazné vojenské pomoci svých spojenců. Aktuální informace o jeho osudu nejsou k dispozici.