Ve své nejnovější knize Objektivní nález se Šebek zaměřuje především na své osobní chyby. Tato surová zpověď se zabývá jeho problematickým vztahem s rodiči, selháními jako manžela a otce nebo nevěrou.
„Není to autobiografie, ale chtěl jsem na nekonečné škále, s prominutím, průserů ukázat, že zdaleka nepatřím do té ikonografie, kam mě občas někdo mylně zařadí,“ říká o své knize lékař Tomáš Šebek.
Praha||Tomáš Šebek, Vítek Svoboda|Společnost|Vize z krize
Tomáš Šebek pracuje jako chirurg v pražské Nemocnici Na Františku. Má za sebou i několik misí s organizací Lékaři bez hranic. Pandemie podle něj odhalila mezery v českém zdravotnickém systému.
Chirurg Tomáš Šebek, který má zkušenosti z misí v Afghánistánu či Jižním Súdánu, si myslí, že by se měly podpořit již fungující nemocnice. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz nabádá k dodržování pravidel.
„Začátek pandemie koronaviru vedl k tomu, že najednou všichni stáli při sobě. A to je přesně ta vlna entuziasmu a solidarity, kterou bych si přál, abychom zažehli ve společnosti,“ vyzývá Šebek.
„Byla by fatální chyba, kdyby se situace měla opakovat a my bychom při ní postupovali stejně. Znamenalo by to, že jsme nepoučitelní,“ myslí si lékař Tomáš Šebek.
V Česku i kvůli pandemii koronaviru roste zájem o online konzultace u lékaře. Nově se teď pacienti budou moci i objednávat na osobní návštěvy doktora přes Virtuální čekárnu.
„Když slyším nesmysly, jako je uzávěra hranic na rok či dva, když nám tady prezident blahosklonně diktuje, jak dlouho se tu máme zamykat a my snad ještě kloníme hlavy, z toho mi běhá mráz po zádech.“
Dále mimo jiné vychází kniha Ten den - 17. listopad 1989 či pokračování knihy Prašina Vojtěcha Matochy. Z domácích autorů dále uvede své novinky například Michal Ajvaz, Pavel Čech nebo Tomáš Šebek.
Hostem Osobnosti Plus byl chirurg a účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek. V roce 2010 se vydal v rámci své první mise na Haiti, jeho posledním působištěm byl při pomoci byl Jižní Súdán.