Říkají o sobě, že jsou stranou konzervativního středu, nedávno ale spolupracovali se SOCDEM, do eurovoleb jdou s pravicí a do krajských voleb v Jihomoravském kraji je vede exčlen ANO Petr Vokřál.
K široké frontě „vlastenců“, jak se sami nazývají, pro volby do Evropského parlamentu nedojde a s největší pravděpodobností do nich půjdou roztříštění. A to pomůže sněmovní opozici ANO a SPD.
Jindřich Rajchl poznává, jak těžké je přenést podporu z ulic do preferencí. Jeho stranu PRO navíc opustila půlka vedení a čelí kritice jiných představitelů samozvané „vlastenecké scény“.
Podle politologa Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy, může jít o výkyv. Vedení strany by s tím ale podle něj mělo něco dělat, jinak může být trend voličské podpory sestupný dlouhodobě.
Předsedkyně Trikolory a bývalá poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková zdůraznila, že cílem spojení je nenechat ve volbách znovu propadnout až milion voličských hlasů.
Problémy mohou mít při hledání klíče, jak si mezi sebou rozdělit volební zisky. A také při hledání společného postupu v případných povolebních vyjednáváních.
Podle politologa Aleše Michala jde o přímou reakci na snahy Jindřicha Rajchla a jeho strany PRO zasáhnout do prostoru radikální pravice a nabídnout spojené síly.
Spolupráci s Trikolorou nebo PRO nastínil v rozhovoru pro iROZHLAS.cz poslanec SPD Jaroslav Foldyna. „Jestli mohla vzniknout vládní pětikoalice, proč by nemohla vzniknout třeba trojkoalice proti nim?“
Z vyjádření předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy vyplývá, že je v tuto chvíli z podobně smýšlejících politických stran na stole spíše spolupráce s mimoparlamentní Trikolorou.
Na Václavském náměstí v Praze se sešli lidé na protivládní demonstraci. Na místo ale dorazili i odpůrci této demonstrace, a to na vlastní antidemonstraci.
Řetězový e-mail, který viní zejména ukrajinskou vládu z konfliktu s Ruskem, přisuzuje autorství herci Petru Štěpánkovi. Ve skutečnosti je ale autorem příspěvku stejnojmenný politik hnutí Trikolora.
Nelze jim upřít zásadní podíl na transformaci české společnosti směrem k demokracii a tržnímu hospodářství. O to smutnější je pohled na aktivity obou politiků v poslední době.
Podle odborníka na energetiku z Vysoké školy Báňské v Ostravě Stanislava Mišáka jde zřejmě o cenu na spotových trzích, které se ale na celkové ceně elektřiny podílejí jen zanedbatelně.
Hnutí ANO například sází na ověřené tváře a zřejmě přestalo vnímat kumulování funkcí jako špatný trend, ČSSD řeší odliv členů na kandidátky například SPD. Stranám Spolu společná kandidatura sedí.
„Nemůžeme přihlížet účelovým změnám stanov, které pomáhají úzké skupině vedení hnutí legitimizovat jeho fungování bez nezbytného přispění členské základny,“ stojí v prohlášení odcházejících členů.
Koalice chce nabídnout alternativu „k současnému levicovému a protinárodnímu směřování české politik“. Chtějí hájit hodnoty, na kterých Česká republika zbohatla.