OBRAZEM: V Praze a jinde lidé protestovali proti vládě. Žádali plyn z Ruska a vojenskou neutralitu

V Praze a na desítce dalších míst v Česku se ve středu konaly demonstrace proti vládě Petra Fialy (ODS). Protestní akci nazvanou Česká republika na 1. místě pořádali Jiří Havel a Ladislav Vrábel, kteří stáli i za demonstrací, které se na začátku září v Praze zúčastnilo asi 70 000 lidí. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) reagoval na demonstraci s pochopením. Rozumí, že lidé mají strach, podle něj se ale vláda o své občany postará.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:45 28. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní demonstrace odstartovala ve středu v 14.00 opět na pražském Václavském náměstí. Protestní akce se konaly i v dalších českých městech, stovky lidí se podle policie sešly na plzeňském centrálním náměstí Republiky, kolem 500 v Liberci před Domem kultury a zhruba stovka v Olomouci na prostranství před krajských úřadem u vlakového nádraží. 

Organizátor Vrábel je podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz v insolvenci a dluží tři miliony korun. Po minulé demonstraci si jej podle serveru předvolal soud a žádal vysvětlení, co Vrábel udělal se statisíci korun, které mu na podporu akce zaslali příznivci.

Václavské náměstí v Praze

Na Václavském náměstí v Praze se na demonstraci sešly podle policie desítky tisíc lidí. Účastníci s sebou měli vlajky České republiky a transparenty proti vládě, průběh byl poklidný.

Akce začala českou hymnou. Zazpíval ji zpěvák Tomáš Ortel, původním jménem Tomáš Hnídek. Pořadatelé měli zpočátku drobnější technické problémy s přenosem dění z Václavského náměstí do dalších měst.

‚Ukrajincům pomyšlení a nám dva svetry.‘ Desetitisíce odpůrců vlády se sešly na Václavském náměstí

Číst článek

Podle pořadatelů se dění na Václavském náměstí přenášelo živě na obrazovky v centru Brna, Plzně, Liberce, Českých Budějovic, Uherského Hradiště, Karviné, Havířova či Nejdku.

Lidé drželi v rukou transparenty s hesly, byl na nich například „Konec vlád nemocných duchem, rozumem a charakterem“ nebo „Zase ryjeme držkou v zemi“.

Na místě protestu měli také petiční stánek komunisté na podporu svého kandidáta na prezidenta Josefa Skály.

Podle Radiožurnálu ani studenější počasí neochladilo emoce přítomných lidí, na jedné plachtě byla vidět i výzva po blanických rytířích. 

Protestující byli otočeni k pódiu pod sochou svatého Václava, kde se postupně střídali řečníci. Mezi požadavky protestujících bylo kromě demise vlády i to, aby se lidé z Ukrajiny po konci války vrátili zpět do své země. 

„Chceme o 180 stupňů otočit politický směr v naší zemi. Této změny chceme dosáhnout nenásilnou cestou,“ uvedl Havel.

Podle druhého z pořadatelů Ladislava Vrábela by měla vláda podat demisi, vypsat by se měly nové volby a řízení země by měli převzít „pronárodní odborníci“. Pořadatelé chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb. 

Nenásilná cesta a holubice míru

Prvním řečníkem byl i děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík.

Holubici jako symbol míru na Václavské náměstí přivezla Iva Rosická. Z pódia ji pak vypustila. „Nejsme rusofilové, českou zem milujeme, chceme lásku a mír,“ uvedla Rosická.

Organizátoři vyzvali všechny poslance, aby opustili své strany, stali se nezávislými a „pracovali přímo pro český národ“. Na to dav reagoval potleskem. Skandování „demisi“, „hanba“, či „zloději“, pokřiky a potlesk doprovázely pak celou demonstraci.

‚Nejsme potrava pro děla.‘ Ruská policie zatkla při demonstracích proti mobilizaci přes 700 lidí

Číst článek

Řečníci kritizovali i postup vlády při stropování cen energií. Podle vystupujících bude plynu nedostatek a projeví se to i v nedostatku potravin.

Stěžovali si také na nesvobodu, cenzuru či totalitu. Označili se za disent.

Mluvčí se stavěli proti válce a dodávkám zbraní na Ukrajinu. Pakliže se nám jako národu podaří, abychom otočili politický směr v zemi, tak nebudeme posílat žádné zbraně, uvedl Vrábel.

Protestující přijela podpořit německá europoslankyně protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Christine Andersonová či německý poslanec AfD Petr Bystroň. Podle něj populisté bojují za lidi proti globalistům, a to za rodinu, boha, vlast a naši svobodu. On i další vystupující se hlásili k bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Protestující lidé stáli i v Jindřišské ulici. Kromě českých vlajek drželi protestující na vrcholu Václavského náměstí u Národního muzea i jednu velkou vlajku Ukrajiny. 

Na všechno dohlížely desítky policistů v uniformách i v civilu. Policisté nemuseli řešit žádný větší incident, asistovali pouze u schodů Národního muzea, kde účastníci demonstrace nenásilně vytlačili své odpůrce.

Reakce Rakušana

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) sdělil Radiožurnálu, že strach lidí v nejisté době chápe. Zároveň ale dodal, že se vláda o české občany postará. Podle Rakušana organizátoři jen využívají situace a nenabízejí řešení. 

I na twitteru napsal, že lidé by se neměli nechat zneužít manipulátory, kteří na náměstích nabízí jednoduchá, ale nerealistická řešení důsledků války rozpoutané Ruskem proti celé Evropě. Dodal, že strach lidí v nejisté době je pochopitelný, lži a manipulace je podle něj ale nutné odsoudit.

Stovky lidí v Brně

Na protivládní demonstraci v Brně na Zelném trhu se sešlo podle odhadu policie a tajemníka městské části Brno-střed Petra Štiky asi 1500 lidí.

Rozměr protestů v Íránu nikdo nečekal, použití armády ale nechce ani jedna strana, míní politolog

Číst článek

Účastníci sledovali velkoplošnou obrazovku s děním na pražském Václavském náměstí, kde se konala hlavní část akce. 

Demonstrace v Brně byla poklidná, policie nemusela zasahovat. Účastníci akce měli s sebou vlajky České republiky a také moravské vlajky. K vidění byly i transparenty proti vládě, a to s nápisy jako například „Fialo, to stačí, jste váleční štváči,“ nebo „Co blázníte, vždyť jsou tady lidi“. Ozýval se pískot a skandování „demisi, demisi“.

Poklidná Plzeň

Přenos sledovali lidé i na plzeňském centrálním náměstí Republiky, podle odhadu policie se tam sešly stovky lidí, pořadatelé akce odhadli účast na 1000 až 2000 lidí.

Účastníci byli vybaveni českými prapory, ale i prapory SPD či KSČM. Akce byla podle policie bez konfliktů, dohlížely na ni státní i městská policie.

Krátce po začátku přenosu z Prahy se spustil hustý déšť, náměstí ale opustila jen malá část lidí. Akce byla v Plzni nahlášená maximálně do 19:00, skončil ale dříve, po skončení pražské demonstrace.

SPD v Ostravě

V Moravskoslezském kraji se na protivládní demonstraci sešlo přibližně 1000 lidí. Na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě ji pořádalo opoziční SPD. Měli s sebou množství českých vlajek, balonky s logem SPD, ale v davu vlály také vlajky moravská, slezská či Aliance národních sil. Lidé žádali odstoupení vlády, několikrát skandovali: „Demisi, demisi!“

26:58

Na Václavském náměstí protestovali i ti, kteří žádají okamžité řešení svých osobních obav, říká politolog

Číst článek

Demonstraci zahájila z reproduktorů píseň Jaromíra Nohavici Ostravo a státní hymna.

Poté se na pódiu vystřídala řada řečníků včetně spisovatelky Lenky Procházkové či Jiřího Janečka z hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Největší aplaus ale sklidil předseda SPD Tomio Okamura, který vystoupil jako první.

„Vyzýváme vládu Petra Fialy, aby zastavila zdražování. Nechceme válku a chceme mír,“ řekl Okamura.

Účastníci demonstrace podle něj přišli podpořit požadavek, aby vláda hájila zájmy občanů Česka, netolerovala okrádání rodin, pracujících lidí, seniorů, českých firem a aby nešlapala po jejich právech a svobodách.

Předseda SPD mimo jiné řekl, že navrhuje zestátnění výrobce energií ČEZ a aby ČEZ prodával energii v prvé řadě na českém trhu přímo lidem a firmám a za ceny odpovídající výrobní ceně a přiměřenému zisku.

„Navrhuji, aby stát koupil plyn napřímo u producenta za nejnižší dostupné ceny a za tyto nízké ceny dodával přímo domácnostem i firmám,“ řekl také Okamura.

Ostatní města

Obdobná demonstrace se konala také v Nejdku na Karlovarsku. „Přišlo na ni 40 až 50 lidí, průběžně přicházeli a odcházeli, probíhá zatím bez konfliktů a v poklidu,“ uvedl v průběhu protestů policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Z Karlovarského kraje dokonce vyrazil do Prahy autobus demonstrantů.

V Liberci se podle odhadu policistů před Domem kultury v Liberci sešlo odpoledne kolem 500 lidí. Kromě sledovaní přenosu z Prahy lidé, většinou středního a staršího věku, podepisovali petici za odstoupení vlády a také za právo dětí na vzdělání bez omezení.

Zároveň tam sbíral podpisy pod svou prezidentskou kandidaturu podnikatel Josef Roušal.

Zhruba stovka lidí se ve středu sešla na demonstraci v Olomouci. Někteří lidé přišli s českými, moravskými a slovenskými vlajkami.

Řečníci hovořili o drahých energiích, odmítali další vojenskou pomoc Ruskem napadené Ukrajině a skandovali hesla požadující demisi vlády.

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se středeční demonstrace podle odhadu policie zúčastnilo do 500 lidí. Do 15.50 tam policisté nezaznamenali narušení pořádku.

Ruský plyn za nízké ceny

Organizátoři pražského protestu, kteří sami sebe označují za politicky nezařazené občany, podle webu požadují mimo jiné to, aby Česká republika zajistila přímé smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu za nízké ceny.

Analytici: Nedostatek plynu v Česku nehrozí ani po problému s Nord Streamem, většinu bereme z Norska

Číst článek

Odmítají přijetí eura a chtějí, aby Česká republika byla vojensky neutrální zemí.

Mezi dalšími požadavky je také potravinová nezávislost Česka, dobrovolnost očkování, „osvobození“ tuzemského průmyslu od „závislosti“ na zahraničních společnostech.

Mezi podporovali jsou mimo jiné poslanec SPD Jiří Kobza, předsedkyně hnutí Trikolora Zuzana Majerová, kandidát komunistů na prezidenta Josef Skála, či právnička Jana Zwyrtek Hamplová.

Vrábel řekl, že spolu s Havlem 10. října půjde k prezidentovi Miloši Zemanovi.

Požádají ho o odvolání vlády a vypsání předčasných voleb. Odkazují se přitom na Ústavu a její paragraf 62, podle kterého hlava státu „jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi“.

Marie Veselá, mfk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme