‚I turisté si stěžují na moc turistů‘. Řecké úřady musí řešit dopady nadměrného množství návštěvníků
Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto odvětví, na kterém stojí podstatná část řecké ekonomiky. Ve zprávě vydané ve čtvrtek to tvrdí kancelář řeckého ombudsmana, píše agentura Reuters. Kancelář poukazuje na to, že na některých velmi populárních místech si už i samotní turisté stěžují na příliš velký počet zahraničních návštěvníků.
Zpráva řeckého ombudsmana varuje před vyčerpáním potenciálu řeckých turistických destinací, které by tak mohly ztratit svou atraktivitu v očích zahraničních návštěvníků. „Ekonomika naší země se velmi silně opírá o turismus, což činí ještě naléhavější potřebu ho řídit udržitelně,“ stojí ve zprávě.
Úřady se tak podle zprávy musejí zaměřit na usměrnění některých negativních jevů, které doprovází masový turismus.
Expertka: Cestovní ruch má být lehce nedostatkový. Vstupné do měst je snadný způsob regulace
Číst článek
Kancelář ombudsmana vyzvala například k šetrnějšímu přístupu k vodě, jejíž spotřebu cestovní ruch výrazně zvyšuje, či k větší ochraně pláží před nelegálními stavbami.
Zpráva také poukazuje na to, že některá místa už v současnosti zaznamenávají nadměrný počet turistů. To je příklad ostrova Santorini o velikosti 92 kilometrů čtverečních, což je jedna pětina rozlohy Prahy.
Na ostrově trvale žije asi 15 500 lidí a loni ho navštívilo 5,5 milionu turistů, což je dvojnásobek se srovnání s rokem 2012. „I turisté si stěžují, že na Santorini je moc turistů,“ uvádí zpráva.
Řecké hospodářství je však na cestovním ruchu do značné míry závislé. Zhruba dva miliony Řeků má příjem z tohoto odvětví, které tvoří čtvrtinu výkonu řecké ekonomiky.
Řecko loni navštívilo zhruba 33 milionů lidí, tedy asi trojnásobek počtu obyvatel. Bylo to o pět milionů lidí více než v roce 2022.