„Bank of England dopad, pokud by se neuzavřela dohoda, odhaduje na jedno až dvě procenta HDP. Propad kvůli covidu se ale odhaduje asi na jedenáct procent,“ říká Michněvič.
„Brexit bez dohody v době pandemie je asi jako když přijde zemětřesení a do toho se zemí prožene tajfun,“ je přesvědčen analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.
„Jednání se nijak zvlášť neposunula. Body, na kterých se obě strany zasekávají, stále zůstávají a ani z jedné strany není vidět vůle,“ říká odborník na EU. Brexit bez dohody je stále reálnější, míní.
„Dohodu je stále možné dosáhnout ještě tento týden, i když to bude čím dál složitější,“ řekl Barnier novinářům. „Je nejvyšší čas převést dobré úmysly do právně závazného textu,“ dodal.
Přijde konec rozhovorů na ose Londýn-Brusel? Jak do brexitového procesu promluví summit EU? A může dojít na odklad brexitu? Čtěte klíčové otázky a odpovědi kolem brexitové krize.
Značné komplikace v dopravě přes Lamanšský průliv či nepokoje v Severním Irsku. Takové dopady by mohli pocítit Britové při brexitu bez dohody, uvádí analýza, kterou ve středu zveřejnila britská vláda.
Brexitu se obává i nejsilnější evropská ekonomika. Německo má na Británii úzké vazby. Nad budoucností tohoto vztahu ale visí řada otazníků, což budí nejistotu. A na Německo je velmi navázáno i Česko.
Cla na mléčné výrobky jsou podle pravidle Světové obchodní organizace více než 50procentní. Sýr z severoirského města Portadown by se stál rázem v Irské republice neprodejný.
Hlasování o tomto usnesení přineslo vládě premiéra Borise Johnsona už pátou porážku, když opatření podpořilo 311 zákonodárců, zatímco proti jich bylo jen 302.
V úterním hlasování porazila koalice opozičních a části vládních poslanců kabinet Borise Johnsona a prosadila, aby parlament hlasoval o zákonu, který by britské vládě zakázal opustit EU bez dohody.
Po schůzce Johnsona s americkým prezidentem Trumpem došlo na vzájemné mazání medu kolem úst v podobě pochval, americké podpory brexitu a slibů „fantastických a rychlých obchodních dohod“.
Premiér Boris Johnson opakovaně dává najevo, že Spojené království opustí koncem října Evropskou unii i bez dohody, pokud se tu dosavadní nepodaří s Bruselem změnit.
„Měli bychom hluboké obavy. Naše bezpečnost by tím byla ohrožena způsobem, jehož rozsah nedokážu odhadnout,“ řekl představitel Scotland Yardu Neil Basu.
„Vláda bude muset předložit vhodnou legislativu, aby se připravila na brexit bez dohody, který chce. A my v parlamentu využijeme veškeré dostupné prostředky… a zabráníme tomu,“ říká politik Asworth.
Původně měla Británie oficiálně opustit EU 29. března, po vyjednání odkladu se tak ale stane nejdříve 12. dubna. V britském tisku se mezitím objevují zprávy, že by premiérka mohla či měla rezignovat.
Poslanci Dolní sněmovny mají kolem osmé hodiny večer rozhodnout, zda Británie odejde z unie bez dohody, nebo ne. Takzvaný tvrdý brexit je s ubíhajícími dny stále pravděpodobnější.
Tvrdý brexit by přinesl celou řadu komplikací a nikdo si ho nepřeje, je ale třeba se na tuto alternativu připravovat. Tak se k této variantě vyjádřil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).