„Posadili mne na židli a bili po hlavě a po nohou, na stehna použili paralyzér. Tvrdili, že na svobodu už mne nepustí, ale pokud se přiznám, tak se dostanu do výměny zajatců,“ řekla odsouzená.
„Pražští policisté dnes (v pátek) v centru metropole zadrželi hledaného muže, který je podezřelý z násilného trestného činu v Německu,“ uvedla policie bez bližších podrobností.
Na ramíncích u zdi se třpytí slavnostní šaty a na policích kvetou pestrobarevné mýdlové květiny. V zadní místnosti ale ženy z Ukrajiny šijí vybavení pro ukrajinský batalion v Záporoží.
Klientelu získala majitelka restaurace u krajanů, kteří začali na hradě pořádat oslavy nebo křty, minulý víkend už personál zvládl i první českou, a tedy i kulturně velmi odlišnou svatbu.
Olga Aleksieienková neví, jestli se ještě někdy vrátí na Ukrajinu. Ale nechce, aby ji myšlenky na to paralyzovaly a zbrzdily. Pomohly jí návštěvy psychologa a doporučuje to i ostatním.
„Je to holka, která nezkazí žádnou srandu, dá se na ni spolehnout a holky ji mají rády,“ říká o dvanáctileté Polyně, která utekla před válkou, její trenérka Lucie Hýžová.
Když se autobus z Vídně blížil k Brnu, začal jeden z jeho řidičů podle cestujícím dvěma cizinkám nadávat. „Padla nějaká urážka, že jsme Ukrajinky,“ vzpomíná paní Čagarian
Osmačtyřicetiletý muž je obviněný z ublížení na zdraví a výtržnictví. Hrozí mu až pětileté vězení. Tři lidé napadli cizinky u Plas. Jednu z nich surově zbili, záchranáři ji převezli do nemocnice.
Najít si bydlení, práci, školu, lékaře - právě s tím potřebují ukrajinští váleční uprchlíci pomoct nejčastěji. Zorientovat se v nové zemi jim pomáhají sociální pracovníci.
Čtyřicetiletá Světa musela za cestu autobusem zaplatit 64 korun. Přitom Moravskoslezský kraj nadále umožňuje válečným uprchlíkům cestovat regionálními autobusy zdarma.