upálení

upálení v textech na iROZHLASU

1:28

|Jana Zemková, Martin Knitl, Ondřej Tuček, krw |Historie

Před 45 lety se po Palachově vzoru upálil Jan Zajíc. Je to pořád živé, říká jeho bratr

25. února 1969, v den výročí komunistického převratu, se v Praze upálil 18letý student šumperské průmyslové školy Jan Zajíc. Nelíbilo se mu, že oběť Jana Palacha nezměnila postoj společnosti k okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Věřil, že svým činem vyburcuje veřejnost proti nastupující normalizaci.

2:37

|Jaroslav Skalický, mka |Historie

Před 45 lety se na protest proti okupaci a komunistickému režimu upálil Jan Palach

Vysokoškolský student Jan Palach se stal symbolem protestu proti československé okupaci a nesvobodě komunistického režimu. Přál si vyburcovat národ k odporu proti nesvobodě. Na Václavském náměstí v Praze se proto 16. ledna 1969 polil hořlavinou a zapálil. O tři dny později na následky popálení zemřel. 20. výročí jeho tragické smrti odstartovalo sled událostí, které nakonec vedly k pádu komunistického režimu.

1:34

|Andrea Kratochvílová |Regiony

Jihlava si připomene Evžena Plocka. Upálil se v roce 1969 na protest proti nastupující normalizaci

Jihlavané si dnes připomenou svého občana Evžena Plocka. Takzvaná třetí živá pochodeň, která vzplála v souvislosti s pohnutými událostmi v Československu před 44 lety, zatím není čestným občanem krajského města. Proto členové Masarykovy demokratické akademie pořádají besedu s občany, kde představí dokument ‘Jsem pro lidskou tvář‘. Odkaz Plocka je podle nich stále živý.