Hus ve svých kázáních kritizoval církevní praxi a požadoval návrat k chudé církvi, za což si vysloužil klatbu. Před koncilním soudem v německé Kostnici odmítl své učení odvolat a byl upálen.
„Bylo jednoznačně prokázáno, že v době její smrti se v domě nacházel pouze obžalovaný, soud vylučuje, že by se tam mohl nacházet někdo jiný,“ uvedla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská.
„Už se nebudu podílet na genocidě,“ říká na videu muž, který se identifikuje jako příslušník amerického letectva. Pak se polije tekutinou, zapálí a křičí „svobodná Palestina“, než se zhroutí na zem.
Samotný pohřeb proběhl na Olšanských hřbitovech, nad hrobem kázal evangelický farář Jakub S. Trojan. „Věřím, že konal z lásky k životu. Ač zemřel, ještě mluví,“ líčí farář.
Rakouský nositel Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke vydal knižní verzi své připravované divadelní hry, jež se věnuje českém mladíkovi Zdeňku Adamcovi. Hra se v premiéře představí v neděli.
„Měli jsme pevný program, zajištěné účinkující a návštěvy. To všechno bylo v lednu připraveno a pak přišel koronavirus,“ vysvětluje Jan Kalivoda, předseda společnosti Husova muzea v Praze.
Před rokem politici slibovali, že v Praze bude stálá připomínka Jana Zajíce. K tomu však zatím nedošlo. Praha 1 i pozůstalá rodina však doufají, že k zavěšené pamětní desky dojde ještě v tomto roce.
„Jel jsem do Vinohradské nemocnice. Před muzeem tramvaj zastavila, nevěděli jsme proč. Až jsme viděli mužského, který tam běžel, hořel a za ním další dva, kteří ho nemohli chytit.“
28. října se obalil térovým papírem a zapálil. Za dva dny v nemocnici zemřel, připomíná současný šéf vsetínského archívu Tomáš Baletka. Bohumilovi Peroutkovi byl v době upálení 43 let.
Bohoslužba v pražské Betlémské kapli v sobotu připomněla 604. výročí upálení Jana Husa. Plzeňský biskup Církve československé husitské Filip Štojdl v kázání varoval před rozdělováním společnosti.
Osmnáctiletá Nusrat Džahan Rafiová krátce před smrtí řekla své rodině, že 6. dubna byla vylákána na střechu své islámské školy, kde ji maskovaní muži vyzvali, aby obvinění podané na policii odvolala.
Po cestě k hřbitovu stály v ulicích tisíce a tisíce lidí, vzpomíná na pohřeb Jana Palacha farář Jakub Schwarz Trojan, který před padesáti lety dvacetiletého studenta pohřbíval.
„Když ten pohřeb probíhal, tak samozřejmě bylo mnoho lidí na hřbitově, ale nakonec bylo obrovské množství lidí v ulicích, kudy procházel průvod. Bylo to velmi spontánní, ty statisíce lidí v ulicích.“
Zpráva o Palachově činu se ještě ten den objevila v Československém rozhlase. Informace o jeho smrti pak vysílaly Rozhlasové noviny. Poslechnout si můžete také unikátní záznam z Palachova pohřbu.
Probudit národ z letargie a vyburcovat ho k odporu proti normalizaci po okupaci ze srpna 1968. Takové bylo poselství Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na pražském Václavském náměstí.
Česká republika si připomíná osobnost středověkého kazatele a reformátora církve Mistra Jana Husa, který 6. července 1415 zemřel za městem Kostnice na hranici v plamenech. Kázal proti kupčení s odpustky a kromě jiného žádal i mravní čistotu kněží. Za své názory byl obviněný z kacířství.
Poslední video Islámského státu vypadá spíše jako profesionální hraný film. A to i přesto, že na něm teroristé zaživa upalují jordánského zajatce. Video má přes 20 minut a podle odborníků se točilo i několik dní za účasti profesionálního režiséra.
Islámský stát zavraždil zadržovaného jordánského pilota. Na internetu se objevila nahrávka, na které muže upalují zaživa. Jordánsko už smrt svého pilota potvrdilo. Zároveň jordánské úřady informovaly o tom, že bude popravena na smrt odsouzená teroristka, která měla být za pilota původně vyměněna.
Bylo to 6. července roku 1415, kdy v Kostnici zemřel na hranici Mistr Jan Hus. Jeho myšlenky a osobnost dnes připomínají slavnostní bohoslužby v Betlémské kapli v Praze, na hradě Krakovec nebo v Husinci.
Palestinský mladík, kterého údajně v úterý zabili krajně pravicoví Izraelci, byl upálený zaživa. Oznámily to palestinské úřady. Pitvu provedli společně izraelští a palestinští patologové.
25. února 1969, v den výročí komunistického převratu, se v Praze upálil 18letý student šumperské průmyslové školy Jan Zajíc. Nelíbilo se mu, že oběť Jana Palacha nezměnila postoj společnosti k okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Věřil, že svým činem vyburcuje veřejnost proti nastupující normalizaci.
Vysokoškolský student Jan Palach se stal symbolem protestu proti československé okupaci a nesvobodě komunistického režimu. Přál si vyburcovat národ k odporu proti nesvobodě. Na Václavském náměstí v Praze se proto 16. ledna 1969 polil hořlavinou a zapálil. O tři dny později na následky popálení zemřel. 20. výročí jeho tragické smrti odstartovalo sled událostí, které nakonec vedly k pádu komunistického režimu.
Jihlavané si dnes připomenou svého občana Evžena Plocka. Takzvaná třetí živá pochodeň, která vzplála v souvislosti s pohnutými událostmi v Československu před 44 lety, zatím není čestným občanem krajského města. Proto členové Masarykovy demokratické akademie pořádají besedu s občany, kde představí dokument ‘Jsem pro lidskou tvář‘. Odkaz Plocka je podle nich stále živý.
Soud v Liberci vynesl rozsudek nad 44letým Peterem Kudráčem. Podle obžaloby okradl a ubil bezdovce a před smrtí jeho tělo zapálil. Upálení oběti se u soudu neprokázalo, ublížení na zdraví s následkem smrti ano. Muž za něj dostal 13 let ve vězení se zvýšenou ostrahou.
Polsko si dnes připomíná smrt Ryszarda Siwiece, muže, který si před 45 lety vzal život na protest proti okupaci Československa. Humanista a otec pěti dětí se upálil na stadionu ve Varšavě, kde zrovna sto tisíc diváků a komunistické vedení země slavilo dožínky.
Liberecký soud dnes musel odložit vynesení rozsudku v kause upáleného bezdomovce. Obžalovaný Petr Kudráč , který obvinění odmítá, emočně nezvládl soudní řízení a zhroutil se.