Nejvýznamnější britští politici čelili před parlamentními volbami záplavě urážek na sociální síti X, vyplývá z nové studie. Pěti politikům bylo adresováno více než 85 tisíc jasně urážlivých zpráv.
Podle SCF z dat tureckého ministerstva spravedlnosti také vyplývá, že loni v Turecku zahájili kvůli urážce prezidenta či státních institucí vyšetřování asi 18 850 lidí.
Meloniová, která od loňského října stojí v čele nejpravicovější italské vlády od druhé světové války, často mluví o potřebě ochrany tradiční rodiny a odmítá „genderovou ideologii“ a „lobby LGBT“.
Když žena řešila výpověď, padl na její adresu vulgární obrat ve smyslu „to je mi fuk“. Podle soudce se však o urážku nejednalo, neboť v daném kontextu výraz ztratil svůj urážlivý význam.
Starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu je považován za největšího Erdoganova soupeře v prezidentských volbách v roce 2023. V týdnu byl odsouzen za urážku volební komise, což by ho mohlo vyřadit z politiky.
Policie Kabaşovou zadržela u ní doma v noci z pátku na sobotu. Stalo se tak několik hodin poté, co moderátorka vystoupila v přímém přenosu a poté zopakovala svá slova z vystoupení na twitteru.
Když si politik zvolí ostrý tón, snadno překročí mez, za níž se útočnost stává kontraproduktivní. Slovinský premiér Janez Janša to poznal, když označil 13 europoslanců za „Sorosovy loutky“.
„Výroky stěžovatele směřovaly proti ‚řadovým úředníkům‘ městského úřadu, od nichž nelze legitimně požadovat, aby snášeli stejnou míru přípustné kritiky jako politicky činné osoby,“ stojí v usnesení.
„Pojď, pojď, dožeň ty velbloudáře, dožeň je,“ hecoval Moster svěřence Nikiase Arndta, před nímž v časovce jeli Alžířan Azzadin Ladžáb a Amanuel Ghebreigzabhier z Eritreje.
Herečka Eliška Balzerová napsala prezidentu Miloši Zemanovi dopis, v němž se vymezuje proti jeho slovům o hercích jako o „snobské sebrance“. Prezident tak nazval účastníky předávání cen Český lev.
Aktivistka je ve vazbě již devět měsíců, odsedí si tedy dalších devět měsíců. V pátek se prostřednictvím videa účastnila soudního líčení a na protest proti rozsudku odhalila na kameru svoje ňadra.
Babiš o Transparency International mluvil opakovaně jako o zkorumpované organizaci a neomluvil se. Podle jejího ředitele Davida Ondráčky jsou jeho útoky chtějí cíleně poškodit dobré jméno organizace.
Ve čtvrtečním vstupu na televizi Barrandov pověděl prezident Zeman, jak mají působit politici. Podle něj „mají zapalovat, mají oslňovat v tom dobrém slova smyslu jako oslňuje ten krasobruslař“.
Německo zrušilo trestný čin hanobení zahraničního majestátu. Paragraf, který podle německé vlády nepatří do 21. století, využil loni turecký prezident Erdogan k žalobě na německého satirika.
Pražský vrchní soud potvrdil, že týdeník Reflex může nazývat předsedu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamuru v případě oprávněné kritiky Pitomiem. Bezdůvodně komolit jeho jméno ale nesmí, informoval o tom portál Lidovky.cz.
Turecká policie zadržela šéfa kantýny v istanbulské redakci opozičního deníku. Podle právníka listu manažer řekl, že by prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi nepodal ani čaj. Policie tvrdí, že hlavu státu navíc označil hanlivým výrazem.
Sociální demokrat Ingo Mayr označil na sociální síti Facebook prezidentského kandidáta Norberta Hofera za nacistu. Ve středu mu odvolací soud uložil zaplatit pokutu 6900 eur (186 tisíc korun) a smazat příspěvek.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hodlá stáhnout všechny žaloby podané kvůli urážkám jeho osoby. Podle BBC se jeho rozhodnutí může týkat zhruba dvou tisíc lidí. Erdogan tvrdí, že se jedná o jednorázové gesto dobré vůle, zároveň se ale znovu opřel do některých západních zemí kvůli tomu, že kritizují ostrý postup turecké vlády proti desítkám tisíc lidí po nepodařeném puči.
Ústavní soud zamítl stížnost muže, který dostal pokutu 25 tisíc korun za vulgární urážky soudkyně. Uvedl je v písemném odůvodnění námitky podjatosti. Tu vznesl u plzeňského okresního soudu jako obecný zmocněnec otce, kterého zastupoval v řízení týkajícím se výchovy nezletilých dětí.
Odpovědnost za urážlivé komentáře, které se objeví pod články, by měli nést provozovatelé webových portálů. Vyplývá to z výroku Evropského soudu pro lidská práva, který rozhodoval v kauze estonského zpravodajského portálu Delfi, kde skoro před deseti lety účastníci diskuse uráželi provozovatele lodní dopravy. Společnost podala na portál žalobu a u estonských soudů se domohla odškodnění. Dnes jí dal definitivně zapravdu také evropský soud.
Zřejmý vulgární výlev snoubenky Andy Murrayho směrem k Tomáši Berdychovi neušel pozornosti britských médií. Sdělovací prostředky rozebírají, co Kim Searsová vlastně řekla a jakou to bude mít dohru.
Vyhrocený spor Miroslava Kalouska z TOP 09 a Zdeňka Ondráčka z KSČM budou dnes rozhodovat poslanci. Místopředseda TOP 09 se totiž odmítl omluvit komunistickému poslanci za to, že ho v debatě pojmenoval jako „komunistického fízla" a „mlátičku". Nedávno se přitom mandátní a imunitní výbor shodl, že se Miroslav Kalousek musí do 31. října omluvit. Ten se ale odvolal.
Člověk, který pod jménem Jirka Pohl na sociálních sítích hrubě urážel vojáky, se veřejně omluvil. Rozhodl se tak poté, co na něj jeden ze členů aktivní zálohy podal trestní oznámení a Radiožurnál o případu informoval. Voják omluvu přijal a oznámení chce stáhnout.
Hanlivé urážky a nenávistné útočné komentáře na adresu českých vojáků se objevují v internetových diskusích řadu let. Autoři takových výroků nešetří ani padlé příslušníky armády. Vojákům proto došla trpělivost a začali se bránit. Trestní oznámení podal člen aktivní zálohy, který tak reagoval na komentáře jednoho z uživatelů sociální sítě Facebook.