Za urážku prezidenta nebo vlády loni Turecko soudilo téměř 7000 lidí. Nejčastěji vyšetřovalo výroky na sítích
Před tureckými soudy loni stanulo téměř sedm tisíc lidí kvůli obvinění z urážky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana či vlády a 1600 osob bylo kvůli tomu odsouzeno. Informovalo o tom tento týden Stockholmské centrum pro svobodu (SCF), založené před několika lety ve Švédsku tureckými novináři.
Podle SCF z dat tureckého ministerstva spravedlnosti také vyplývá, že loni v Turecku zahájili kvůli urážce prezidenta či státních institucí vyšetřování asi 18 850 lidí, z toho 552 bylo mladších osmnácti let. Většinou šlo o výroky na sociálních sítí.
‚Obrovský zlomový bod‘. Erdogan se svou stranou nezískal klíčové radnice v Istanbulu a Ankaře
Číst článek
Za urážku prezidenta v Turecku hrozí čtyři roky vězení, trest ale může být ještě vyšší, pokud se urážka objevila v masmédiích. Nelegální je „urážka tureckého národa, státu, republiky či státních institucí“ podle dvou kontroverzních článků trestního zákona, které lidskoprávní organizace označují za porušování svobody slova. Podle nich tato ustanovení Erdogan a jeho vláda používají jako zbraň vůči svým kritikům.
I Evropský soud pro lidská práva (ECHR) v roce 2021 v kauze týkající se Turecka uvedl, že považovat „urážku prezidenta“ za trestný čin je porušení svobody slova. ECHR dal tehdy Turecku pokutu a vyzval ho ke změně zákona.
SCF tento týden uvedlo, že za vlád několika předchozích prezidentů řešily soudy jen necelé dva tisíce případů týkajících se obvinění z urážky prezidenta a vlády.