Nejvýznamnější politici Británie obdrželi desetitisíce nadávek. Někteří podle výzkumníků potřebují brnění
Nejvýznamnější britští politici byli v období parlamentních voleb vystaveni záplavě urážek na sociální síti X, informuje list The Guardian s odkazem na novou studii. Podle zjištění výzkumníků ze Sheffieldské univerzity bylo pěti politikům – Rishimu Sunakovi, Keiru Starmerovi, Diane Abbottové, Suelle Bravermanové a Sadiqu Khanovi – mezi 1. květnem a 30. červencem adresováno více než 85 tisíc jasně urážlivých zpráv.
Výzkumníci nejprve zkoumali urážlivé příspěvky na adresu 14 politiků na jaře, poté se zaměřili na pět nejčastěji napadaných. Objem urážek, které zaznamenali, podle nich pravděpodobně podhodnocuje realitu, protože se jim nepodařilo zachytit všechny.
Studie podle The Guardian sledovala celou škálu urážlivých příspěvků od těch „mírnějších“ označujících politiky za lháře až po závažnější urážky včetně osobních útoků a rasistických a sexistických urážek. Více než 8000 zpráv adresovaných pěti politikům obsahovalo slovo „lhář“, 3000 „p*ča“ a 2000 „zločinec“. Téměř 20 procent nadávek bylo výslovně sexistických, misogynních nebo sexuálně explicitních.
‚Běž už do p*či!‘ a ‚Odstup, nebo zdechni.‘ Politici a političky terčem lidské nenávisti
Číst článek
V příkladech, na které výzkumníci upozornili, byli Sunak, Khan, Abbottová a Bravermanová, kteří nemají bílou pleť, vystaveni rasistickým urážkám, včetně nadávek typu „ať se vrátí tam, odkud přišli“.
„Samotný počet a síla rasistických komentářů na adresu politiků je v údajně tolerantní zemi, jako je Spojené království, děsivá. Zatímco každý politik musí mít hroší kůži, ti z rasových menšin skutečně potřebují brnění, aby přežili kruté rasové útoky od těch, kteří nesouhlasí s jejich názory,“ uvedli výzkumníci.
V červnu, kdy byla volební kampaň v plném proudu, jasně narostl celkový počet urážek. Ze sledovaných politiků byli nejvíce uráženi Khan a Sunak. Celkově byli labourističtí a konzervativní politici terčem útoků víceméně stejně. Třemi hlavními tématy, která se v urážlivých příspěvcích objevovala, byly demokracie, zahraniční záležitosti a hranice a imigrace.
Výzkumníci ze Sheffieldské univerzity měli omezené možnosti sledování urážek vůči britským politikům kvůli omezením, která má sociální síť X od té doby, co ji koupil miliardář Elon Musk.