Ďábelská vejce a žhavá dáma z Jihu
Pokud bychom řešili otázku, zda bylo dřív vejce, nebo ďábel, došli bychom k odpovědi, že asi pekelník, protože jsou po něm pojmenována ďábelská vejce. Ale filozofickou otázku o vejci a slepici budeme řešit za chvilku, teď uvedu důvod, proč se zrovna dnes věnuji vajíčkové pochoutce. Dnes, 2. listopadu, se totiž ve Spojených státech slaví „Deviled eggs“.
2. listopad je víceméně symbolický, protože se v USA zahajuje sezona svátečních setkání a večírků (jako je Den díkůvzdání a Vánoce) a deviled eggs jsou během těchto setkání oblíbeným předkrmem, což dává tomuto pokrmu sezonní spojitost.
Historie a církev
Dagmar Heřtová
Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po
recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest. Vybrané gastroglosy vyšly v knižní podobě pod názvem Vidličkou po mapě.
Termín „deviled“ se v anglické kuchyni objevil již v 18. století. Pojem „deviled“ označoval kořeněná jídla a jídla s výraznými chutěmi, protože se věřilo, že pikantní a kořeněná chuť má „ďábelskou“ povahu. Tím se staly deviled eggs součástí tohoto tradičního označení, protože vejce byla často připravována s výraznými ingrediencemi jako hořčice, pepř nebo tabasco. Název se však církvi nelíbil a spojení s ďáblem mohlo být vnímáno pro náboženské skupiny jako kontroverzní. V reakci na to některé komunity začaly používat jiné názvy jako například plněná vejce (stuffed eggs), zdobená vejce (dressed eggs) nebo salátová vejce (salad eggs).
Nám zajisté nebude spojení s ďáblem u vajíček natvrdo nijak vadit a zůstaneme u původního názvu.
Stejně tak to nevadí na jižanských svatbách v Americe, což přináší zajímavý kontrast mezi sváteční a možná až „puritánskou“ atmosférou událostí a názvem pokrmu. Tento kontrast byl vždy zdrojem lehké ironie a úsměvů. V jedné konkrétní situaci během svatební hostiny údajně proběhla debata mezi hostiteli, zda název jídla nezměnit, aby nepobuřoval konzervativnější část rodiny. Nakonec zvítězil názor, že hosté potřebují trochu „koření“ i v názvech, nejen na talíři.
Žhavá dáma z Jihu
Příběh „Hot Mama of the South“ je legendou o tom, jak soutěž o nejlepší deviled eggs v jižanských Spojených státech vedla k vzniku jednoho z nejpikantnějších receptů vůbec. Tento příběh považuji za dost přibarvený, ale vystihuje, o čem je dnes řeč, a navíc mi umožní přidat ten nejpálivější recept, zdůrazňující lásku Jižanů k odvážným chutím a soutěžení v kulinářském umění.
Večeře s beduíny a velbloudí guláš
Číst článek
Jednoho léta na konci 20. století v malém městě v Alabamě každoročně probíhala letní soutěž o nejlepší deviled eggs. Místní obyvatelé přinášeli své vlastní recepty na tuto oblíbenou pochoutku, aby se utkali o titul nejlepšího kuchaře. Soutěž se stala událostí sezony a lidé se těšili na to, jaká inovativní vejce letos ochutnají.
Do soutěže se přihlásila postarší dáma, známá pod přezdívkou „Hot Mama“, která měla pověst skvělé kuchařky, ale také trochu šprýmařky. Místní ji znali pro její pikantní omáčky a ráznou osobnost. Rozhodla se přidat do svých ďábelských vajec něco extra – směs různých druhů pálivých papriček, včetně habanero a jalapeño, spolu s kajenským pepřem a kapkou extrémně pálivé chilli omáčky.
Když porotci ochutnali její vejce, okamžitě pocítili silný „žár“. Pokusili se zachovat klid, ale bylo zřejmé, že pikantní směs je rozhodila natolik, že někteří z nich museli sáhnout po mléku, aby zmírnili palčivost. „Hot Mama“ se stala vítězkou s titulem „Hot Mama of the South“. Od té doby byla považována za expertku na pikantní jídla a její deviled eggs se staly symbolem odvahy v chuťovém dobrodružství.
Jak jsem slíbila, k příběhu přidám i recept „Hot Mama of the South“, která pro jeho získání asi upsala duši ďáblu.
Deviled eggs (ďábelská vejce)
Ingredience:
- 6 vajec, natvrdo uvařených
- 3 lžíce majonézy
- 1 lžička dijonské hořčice
- 1 lžička octa (bílý nebo jablečný)
- 1 jalapeño paprička, jemně nakrájená (se semínky pro extra pikantnost)
- 1/2 lžičky kajenského pepře
- špetka habanero prášku nebo kapka habanero omáčky
- sůl a pepř podle chuti
- paprika na ozdobu (volitelné pro méně pálivé vejce)
- nakrájená jarní cibulka nebo koriandr na ozdobu
Postup:
Uvařte vejce natvrdo (cca 10 minut), nechte vychladnout a oloupejte. Nejdříve odkrojte špičky vajíčka, aby stála a poté je rozpulte a vyjměte žloutky. Žloutky rozmačkejte v misce a přidejte majonézu, hořčici, ocet, nakrájené jalapeño, kajenský pepř, habanero omáčku nebo prášek, sůl a pepř.
Důkladně promíchejte, dokud nebude směs hladká a krémová. Pomocí lžičky nebo cukrářského sáčku naplňte směs zpět do bílkových půlek. Ozdobte nakrájenou jarní cibulkou nebo koriandrem a posypte trochou papriky pro kontrastní barvu. Podávejte ihned, ideálně s varováním, že strávníci budou polykat ďáblovo ďábelské vejce!
Už víme, co bylo dřív
Pochopitelně se dnes nabízí stará otřepaná otázka a záhada, co bylo dřív, zda vejce, nebo slepice.
Nastává konec michelinských hvězd?
Číst článek
Z filozofického hlediska je otázka často interpretována jako paradox o příčině a následku: Pokud vajíčko pochází od slepice, musela být první slepice, ale pokud slepice vzešla z vajíčka, pak muselo být první vejce. Neřešme to, je to ze strany filozofů pouhopouhá léčka, kterou nás chtějí dohnat k úvahám nad původem věcí a jejich příčinami. Ovšem nám jde především o chutě a radost máme jak z čerstvých vajec, tak z dobré slepičí polévky.
Přesto si pomůžeme vědou, která se více přiklání k vajíčku. Evoluční biologie totiž naznačuje, že ptáci se vyvinuli z dinosaurů, kteří kladli vejce miliony let předtím, než se vůbec objevila první slepice. Podle tohoto pohledu tedy první „slepice" vznikla mutací v embryu uvnitř vejce, které bylo sneseno zvířetem, jež bylo velmi podobné slepici, ale nebylo geneticky ještě zcela stejné.
Zpátky k ďábelským vejcím
O mrkvi, leteckém radaru, dietě a tzimmesu
Číst článek
Recept na ně je jednoduchý. Základem je vejce natvrdo a náplň z rozmačkaných žloutků, která se míchá s ingrediencemi jako je majonéza, hořčice a ocet, což už samo o sobě vytváří krémovou a chutnou směs, která se vrací zpět do bílkových lůžek. Poté můžete naplněné půlky vajec nazdobit dle vlastních představ, a ty mohou být nekonečné.
Musím však dodat, že tradičně se deviled eggs nepřelévají žádnou omáčkou ani zálivkou.
Nicméně existují moderní úpravy a variace, při nichž se přidávají další komponenty. Někteří lidé mohou na náplň nakapat trochu extra panenského olivového oleje, omáčky typu Sriracha nebo balzamikového octa pro zvýraznění chuti a atraktivní vzhled. Jindy se pokrm posype bylinkami, nakrájenou cibulkou, uzeným lososem nebo drobnými kousky slaniny. Z uvedeného je patrné, že vejcím můžeme dát nádech kuchyně skandinávské až po středomořskou či levantinskou.