„Světlo v noci je cizorodý prvek. Celá příroda vnímá rozdíl mezi denním světlem a noční tmou, a když se tenhle rozdíl zmenšuje nebo mizí, tak je organismus zmatený,“ popisuje vědec pro Radiožurnál.
Světelné znečištění škodí nejen lidem, ale také hmyzu. Které typy lamp jsou pro něj nejšetrnější, zjišťují entomologové z České zemědělské univerzity v Praze. Pod osvětlení instalují lapače hmyzu.
Proti vypínání osvětlení jsou někteří obyvatelé. „Vadí mi to, protože když jdu občas po půlnoci a je na cestě sníh, tak se člověk může přerazit. Šetříme na nepravých místech“, říká jeden z nich.
Uprostřed světelného znečištění žije 99 procent lidí v Evropě, říká ředitel Mezinárodní asociace tmavé oblohy Ruskin Hartley. Světlo překračuje hranice a proniká i do pustých oblastí.
Odběr elektřiny z veřejného osvětlení je běžnější než si mnozí myslí. Nad tím, aby nebyly lampy zneužívány dohlíží společnost Technologie hlavního města Prahy. Ta má nejvíce práce právě přes podzim.
Zvýšenou kriminalitu policisté v Jílovém u Prahy neevidují. Na zhasínání osvětlení si zatím nestěžují ani místní obyvatelé. „Myslím si, že šetřit je potřeba,“ komentuje obyvatel Jílového,
Výzkum, který by měl vést k potlačení světelného smogu, potrvá tři roky. Pracují na něm ti stejní vědci, kteří se před rokem podíleli na experimentu se zhasnutím veškerého veřejného osvětlení v Brně.
Testují na ní různé druhy lamp. Zájemci můžou svého favorita vybrat na místě pomocí mobilního telefonu. Cílem magistrátu je omezit světelný smog a ušetřit přírodu i peníze.
V sobotním tisku se dočtete, že městům a obcím chybí peníze na veřejné osvětlení, více se tématem zabývá Mf Dnes. Podobnosti českých Dušiček a Halloweenu přibližuje Regionální Deník.
Technici mohou nové lampy na rozdíl od těch starších ovládat na dálku přes řídicí počítač. V pražském parku Ladronka je nových lamp necelých devadesát.
Úterní noviny píšou například o chystaném festivalu Open House, který lidem o víkendu 18. a 19. května otevře dveře běžně nepřístupných památek. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnálu.
Světelné znečištění se dnes týká většiny obyvatel zemí vyspělého světa. Má dopady na naše zdraví, bezpečnost, životní prostředí a stojí mnoho peněz i energie.
Hlasitá hudba, křik a hluk po 22. hodině rovná se rušení nočního klidu. Nově ale do výčtu přibude i obtěžování světlem. Ministerstvo vnitra to má v průběhu března zapracovat do metodiky pro obce.
Rozbité silnice a v noci tma, tak to vypadá v satelitním městečku v Mezirolí na Karlovarsku. Podnikatel, kterému patří silnice a veřejné osvětlení, je v konkurzu, před časem zmizel. Obyvatele kvůli tomu trápí neuklizené komunikace a nefungující veřejné osvětlení. Radnice chce lidem pomoci, ale je bezradná.
Veřejné osvětlení v Českých Budějovicích bude od prvního ledna spravovat Dopravní podnik. Ve čtvrtek to oznámili radní a také vedení Dopravního podniku, který vyhrál výběrové řízení. V posledních několika letech měla veřejné osvětlení v krajském městě na starosti společnost Eltodo, které letos smlouva končí.
Do 15 let by mohly Pardubice osvětlovat pouze LED svítidla. Zatím je v ulicích 280 stožárů s tímto modernějším osvětlením. LED lampy jsou méně nákladné na provoz i mnohem ekologičtější než stávající sodíková svítidla.
Do úsporného veřejného osvětlení bude investovat město Orlík nad Vltavou. Nejdřív ve městě vymění všechny nízké lampy, do budoucna LED technologií osadí i vysoké lampy v obci.
Ministerstvo životního prostředí chce z evropských peněz více podpořit úspory energií. Vedle možnosti získat dotace na zateplení veřejné budovy tak budou obce možná žádat i o peníze na veřejné osvětlení. Ministerstvo začalo vyjednávat s Evropskou komisí.