Vědci z Masarykovy univerzity objevili nový způsob, jakým se viry dostávají dovnitř buňky, kterou chtějí napadnout. Objev může pomoci při vývoji nových léků proti enterovirům.
Zjištění vědců z americké Severozápadní univerzity je jedním ze střípků poznatků, které mohou vést k účinějšímu boji z bakteriálními nemocemi i pochopení, jak pečovat o předměty každodenní potřeby.
Kyberzločinci se naučili lákat oběti na internetovou reklamu. Nabízí ke stažení běžné kancelářské programy a následně lidem podstrčí upravenou verzi, která jim zaviruje počítač.
Genetické inženýrství není jen tématem sci-fi filmů. Dnes díky němu pěstujeme výživnější plodiny anebo léčíme závažné nemoci. Tento vývoj zásadně urychlil objev metody CRISPR/CAS.
Epidemiologové evidují výrazný nástup chřipky - nemocných ve všech věkových kategoriích přibylo o 60 procent. Chřipka se běžně prosazuje kolem poloviny ledna, letos ale začíná dominovat už teď.
V mezitýdenním srovnání se nemocnost k pondělku zvýšila o pětinu a lékaři se častěji setkávají i s chřipkou.
Rychlé šíření virových infekcí potvrzují i hygienici v regionech.
Koronavirus SARS-CoV-2 koloval v čínském městě Wu-chanu zřejmě několik měsíců před prvními známými případy covidu z října 2019. Ale tenkrát, jak plyne z nové studie, ještě neškodil.
Během pár vteřin dokáže program vyhodnotit, jestli daný rentgenový snímek ukazuje zápal plic, nebo jsou plíce zdravé. Daniel Kvak začal umělou neuronovou síť trénovat na konci února.
Předseda Sdružení praktických lékařů Šonka v ordinaci eviduje víc pacientů s respiračními chorobami než v minulých letech. Přiznává, že obvykle jde o covid-19. Nákazy se od sebe těžce rozeznávají.
Vědci se snaží veřejnost uklidnit, že vše budou podnikat s nejvyšší opatrností a bezpečností. Některé viry navíc podle nich ani není možné z laboratorních podmínek přenést na člověka.
V roce 1990 zemřelo v chudých zemích na nemoci, jako je cukrovka nebo rakovina 25 procent lidí z celkového počtu mrtvých. V roce 2040 by tento podíl měl dosahovat 80 procent.
Laboratoře Státního zdravotního ústavu mají nové vybavení. Sedmnáct nových přístrojů stálo celkem osm milionů korun. Zdravotní ústav na ně získal evropskou dotaci z Fondu pro regionální rozvoj. Díky nim teď budou moci zdravotníci třeba rychleji zjistit, kolik lidí se nakazilo chřipkou nebo virem HIV, který způsobuje smrtelnou nemoc AIDS. Rychleji získaná data pomohou také hygienikům.
Po síti se šíří falešné e-maily, které adresáty vyzývají k zaplacení exekuce. Exekutorská komora České republiky před nimi uživatele počítačů varuje. E-maily jsou smyšlené a jejich přílohy navíc obsahují počítačové viry.
V Česku přibývá chřipky a akutních respiračních infekcí. Nejnovější data se ale epidemiologům zatím špatně hodnotí, protože byly vánoční a novoroční svátky. Řada lidí asi také k lékaři vůbec nešla a léčila se doma. Nejvyšší počty nemocných jsou teď v Plzeňském, Jihočeském a Královéhradeckém kraji.
Kybernetických útoků rok od roku přibývá. Během dvou let by podle odborníků mohli hackeři vyřadit z provozu třeba zásobování plynem, elektřinou nebo vodou. Nejvíce kybernetických útoků přichází z Číny, z Ruska, a také ze Spojených států. České republice však zatím útoky na distribuční sítě nehrozí.
Sada ukradených čísel kreditních karet za 500 dolarů nebo kompletně připravený virus za podobnou sumu. To a mnohem víc dnes na internetu nabízejí počítačoví piráti. Třeba i na známém aukčním serveru ebay.com. Hackeři udělají pro dobrý výdělek cokoliv a nejnovějším cílem jejich útoků jsou chytré telefony. Jejich prodej raketově roste a zloději se tomu rychle přizpůsobují. Uživatelé si teď proto musí kromě svého osobního počítače hlídat i mobil.
Výzkumný tým z univerzity v britské Cambridge nalezl podle zveřejněné studie cestu, jak ničit viry přímo v buňkách, a ne v jejich okolí. Tím by se údajně objevila šance na nové, účinnější antivirální léky a na efektivnější léčbu nemocí, které si ročně vyžádají dvojnásobek obětí, než rakovina. Od viru HIV až po chřipku.
Teorie, podle které svou vinu na vlně obezity nesou viry, dostala novou podporu. Obezita je totiž pravděpodobnější u dětí, které prodělaly infekci jedním kmenem adenoviru.
Pravé neštovice jsme vymýtili a po těch planých dětem zůstane jen pár rozškrábaných stroupků. Z pralesů centrální Afriky se však rychle vynořuje nová hrozba.
V textovém editoru Word společnosti Microsoft je chyba, která může zavirovat počítač bez vědomí uživatele. Informují o tom antivirové společnosti na internetu. Microsoft přitom na nedávno nalezenou slabinu zatím nevydal takzvanou záplatu.