Zubní kartáčky a sprchy se hemží viry, zjistila studie. Drtivá většina však infikuje jen bakterie
Vědci z americké Severozápadní univerzity studovali dvojici předmětů, které lidé používají denně - zubní kartáček a sprchovou hlavici - aby zjistili, co v každém z nich žije. Výsledky byly překvapivé, a to především proto, „jak málo jsme schopní identifikovat něco, co už jsme dřív viděli“, řekla Erica Hartmannová, která studii vedla, magazínu Time. Výsledky by však prý neměly nikoho znepokojovat.
Vědci mezi odhalenými druhy virů našli „ ohromnou míru rozmanitosti“, píše Time. Než ale zahodíte svůj kartáček a rozeberete sprchu, měli byste mít na paměti, že viry, které Hartmannová a její tým našli, jsou z velké většiny bakteriofágové - zkráceně fágové - které takřka zpravidla infikují bakteriální buňky, ne lidské. Vědcům jsou známí už téměř sto let, ale teprve nedávno lidé vyvinuli nástroje k jejich podrobnějšímu zkoumání.
Když antibiotika nefungují. Španělští vědci testují léčbu pomocí geneticky modifikovaných bakterií
Číst článek
Studie byla inspirována jinou, při které vědci popisovali bakterie vyskytující se v koupelnách poté, co se začala šířit obava, že bakterie ze splachující toalety se dostávají na zubní kartáčky i jinam. Hartmannové tým zjistil, že jde spíše o fámu - na zubních kartáčcích byly především bakterie, které se vyskytují v lidských ústech. Nyní se vědci zaměřili na viry.
Bakteriofágy se již dlouho kromě vědců zabývají vývojáři léčiv, aby pochopili, jak některé bakterie účinněji likvidovat. Léky na bázi fágů už dlouho fungují jako náhrada antibiotik a účinněji by mohly fungovat i v budoucnu, když si více druhů bakterií vypěstuje vůči antibiotikům imunitu.
Rozmanitost fágů nalezených v koupelnách ilustruje fakt, že populace těchto virů nebyla na žádných dvou kartáčcích nebo sprchách stejná. „Nevíme přesně, kterým mikrobům jsme vystaveni a kdy, ani jak působí na naše zdraví, pozitivně i negativně,“ uzavírá Hartmannová.
„Obecně je však důležité dívat se na mikroby kolem nás spíše s údivem a zvědavostí než se strachem. Pokud se nám podaří zjistit, co všechno dělají a jak to dělají, můžeme se lépe starat o věci každodenní potřeby, jako jsou zubní kartáčky, a své okolí vůbec,“ říká výzkumnice.