Rusové vypustili několik skupin útočných dronů, letecký poplach byl vyhlášen v několika oblastech. Nálet se podle předběžných údajů obešel bez obětí na životech.
Plán kritizuje Asociace vodní turistiky a sportu a proti jsou i vodáci, kteří podepisují petici. Mimo jiné jim vadí, že projekt vzniká v první zóně chráněné krajinné oblasti Blanský les.
Praha/Cherson||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Otázky a odpovědi
Politici mluví o nejhorším teroristickém činu od začátku ruské invaze. Proč, co, jak? Server iROZHLAS.cz odpovídá na zásadní otázky kolem zničené Kachovské přehrady.
Dohoda určuje, jakého množství vody se mají státy na dolním toku řeky v příštích třech letech vzdát. Státy musí ušetřit 3,7 miliardy metrů krychlových vody, což sníží jejich spotřebu o 13 procent.
Expozice přináší sondu do 20. let minulého století, kdy v osadě Háj u Mohelnice vznikl areál s vodní elektrárnou a kubististickou vilou rodiny Plhákových.
Gabčíkovo, přezdívané slovenské moře, je ale zdrojem národní hrdosti a je považované za slovenské rodinné stříbro. Osm vodních turbín pokryje až 10 procent spotřeby elektřiny země.
Rusové se podle institutu budou snažit zakrýt své stažení z oblasti a zároveň tak budou chtít zabránit ukrajinským silám, aby je pronásledovaly hlouběji do Ruskem okupované Chersonské oblasti.
Podle předsedy Moravského rybářského svazu je zřejmá souvislost s tím, že Povodí Moravy nechalo i po úhynu v minulém týdnu puštěnou vodní elektrárnu na Novomlýnských nádržích.
Její výkon se dá přirovnat k výkonu solárních panelů na třech rodinných domech. Je potřeba vyzkoušet, jak na ni působí vítr, déšť, výkyvy hladiny až o několik metrů a teď v zimě i sníh a mráz.
Migrující skupina slonů hledají více prostoru, což je palčivý problém, protože za posledních 20 let se rozloha půdy dostupné pro slony zmenšila o 40 procent.
Egypt má přebytek elektřiny. Za možné zákazníky považuje země „hladové po elektřině“ na severu Afriky. Do Evropy by pak mohl dodávat prostřednictvím podmořského kabelu na Kypr a do Řecka.
Kvůli výstavbě přehrady a elektrárny muselo být vystěhováno asi 1000 lidí, náklady Energo-Pro na výkup pozemků a přesídlení obyvatel činily 21 milionů dolarů (asi 480 milionů korun),.
V Mekongu, jedné z největších řek světa, je nejméně vody za posledních sto let. Za suchem stojí nedostatek dešťů, situaci ale zhoršují i vodní elektrárny na horním toku řeky.
Bez proudu bylo 16 z 23 států ve Venezuele. Ministr pro informace Jorge Rodríguez prohlásil, že výpadek způsobil útok na hlavní vodní elektrárnu na přehradě Guri.
Zákaz platí pro Přerov a jeho místní části, ale i pro dalších 58 obcí v okolí, řekla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová, podle které je situace ve vodních tocích už kritická.
V tisku se dočtete, že v Česku se nestaví nové vodní elektrárny. Proto je odjíždějí české firmy stavět do zahraničí. Od 1. července bude vydávání řidičských průkazů jednodušší.
Srdce mnohého Brazilce a Paraguayce se dme pýchou při pohledu na společnou vodní elektrárnu Itaipú. Doposud je to největší výrobce obnovitelné energie na světě, těsně soutěžící se Třemi soutěskami.
I když se v posledních letech mluví o ekologickém přístupu k energiím a na větší využívání obnovitelných zdrojů tlačí i Evropská unie, renesance malých vodních elektráren u nás nenastala. Proč?
Sucho zastavilo malé vodní elektrárny. Třeba na Vysočině jsou řeky zhruba na čtvrtině svého běžného stavu a někde protéká vody jen desetina. Majitelům elektráren tak nezbylo než náhony zastavit, aby nedostali pokutu.
Pět let trvaly opravy a přestavba Sajano-Šušenské elektrárny na Jeniseji. Jedna z největších vodních elektráren na světě prošla modernizací po tragické havárii z roku 2009.
Největší česká klasická vodní elektrárna Orlík na řece Vltavě na jihu středních Čech je po pravidelné údržbě. Specialisté prohlédli místa, kde při provozu proudí 150 metrů krychlových vody za sekundu, a testy prošly i dvě ze čtyř turbín, které ročně vyrobí elektřinu pro více než 150 tisíc domácností.
Největší česká klasická vodní elektrárna Orlík na řece Vltavě je po pravidelné údržbě. Specialisté prošli místa, kde při provozu proudí 150 metrů krychlových vody za sekundu. Testy prošla i část turbín, které ročně vyrobí elektřinu pro více než 150 tisíc domácností na pomezí středních a jižních Čech.
Vodní elektrárna v přehradě Kamýk na řece Vltavě je pro nezasvěcené návštěvníky jedno velké bludiště. Zabloudit se dá hned za prvním rohem. Srdcem elektrárny jsou čtyři gigantické turbogenerátory. A jeden z nich teď technici opravují. Konkrétně ten, který označují jako TG 1. Tedy turbogenerátor stojící v elektrárně jako první v řadě.
Vodní elektrárna v Rudolfově v Jizerských horách bude národní technickou památkou. Je ojedinělou výrobnou elektrické energie nejen v Česku, ale také v rámci celé Evropy. Vodní turbíny a stroje jsou staré 85 let a fungují bez větších oprav po celu dobu své existence. Přitom v roce 1972 měla malebná elektrárna na mále, měl se z ní stát socialistický sklad banánů. Kvůli špatně přístupnému horskému terénu se ale nakonec komunističtí pohlaváři rozhodli, že ovoce bude sídlit jinde.