Přezkum reklamy na Čapím hnízdě chyby nenašel. Nejvyšší státní zastupitelství přesto zvažuje kontrolu
Vrchní státní zastupitelství v Praze dokončilo přezkum reklamní větve kauzy Čapí hnízdo. V rozhodnutí o odložení případu nenašlo žádné další chyby, uvedla pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál tamní státní zástupkyně Kateřina Weissová. Kauza kolem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše by tak mohla jít definitivně k ledu. Zasáhnout do ní může už jedině nejvyšší státní zástupce, ten to ovšem nevylučuje. Vyžádal si podklady, nařídit by mohl kontrolu skončené věci.
„Ve věci v mediálním prostoru označované jako reklamní větev kauzy Čapí hnízdo přezkoumalo Vrchní státní zastupitelství postup dozorového státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze a neshledalo důvody pro vydání dalších pokynů, které by směřovaly ke znovuobnovení prověřování,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Kateřina Weissová.
Čapí hnízdo bylo z Agrofertu vyvedeno účelově, píše v odvolání státní zástupce Šaroch
Číst článek
Weissová totiž už jednou našla v rozhodnutí o odložení celého případu chyby. A to byl i důvod, proč si dokument, pod kterým je podepsaný pražský žalobce František Partík, vyžádala coby nadřízený orgán ke kontrole. Tentokrát ale bylo vše v pořádku. „Dokazování ve věci bylo úplné a dostatečně zohledňující předchozí dohledové pokyny,“ doplnila státní zástupkyně.
V opačném případě by musela Weissová už podruhé nařídit dohledovou prověrku. To se však nestalo, jak potvrdil také mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. „Vrchní státní zastupitelství v Praze si vyžádalo rozhodnutí o odložení ve věci a přípis o provedeném dozoru. Po prostudování těchto dokumentů došlo k závěru, že dohledovou prověrku nezahájí,“ řekl.
Kriminalisté se v případu zabývali podezřením, zda platby za reklamu byly fiktivní či předražené. Farma Čapí hnízdo si totiž díky těmto finančním injekcím přišla od dceřiných firem Agrofertu v letech 2010 až 2019 na 272 milionů korun. Což vyvolalo podezření, že peníze ve skutečnosti nešly na reklamu, ale firmy z Babišova holdingu si díky nim snižovaly daně.
Kontrola NSZ
Do případu kolem farmy předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by nyní mohlo zasáhnout už jedině Nejvyšší státní zastupitelství. V pravomoci nejvyššího státního zástupce Igora Stříže je totiž nařídit takzvanou kontrolu skončené věci a „v případě pochybení užít opatření k nápravě“. Jeho mluvčí Petr Malý takový postup nevyloučil, Nejvyšší státní zastupitelství prý případ monitoruje.
Doměřená daň z reklamy na Čapím hnízdě je dědictvím Schillerové. Prověrku žádal i její náměstek
Číst článek
„Nejvyšší státní zastupitelství tento případ sleduje. Aktuálně si vyžádalo další informace od Vrchního státního zastupitelství v Praze, aby mohlo posoudit všechny okolnosti. Takzvaná kontrola skončené věci přichází teoreticky v úvahu. Je to jedna z pravomocí nejvyššího státního zástupce, ovšem v tuto chvíli nemůžeme další postup ve věci předjímat,“ řekl Malý pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
Reklamní větev kauzy Čapí hnízdo policie poprvé odložila v červnu 2022. Tehdy došla k závěru, že nešlo o podezření z trestného činu. Z důkazů podle ní vyplynulo, že reklamní spoty, audiovizuální produkce či propagační materiál skutečně vznikly. Server iROZHLAS.cz tehdy přinesl podrobnou inventuru celého případu.
Policisté měli k dispozici posudky, závěry Evropského úřadu proti podvodům, „hlášení“ z Německa, podezření bývalého šéfžalobce Pavla Zemana i nové svědectví. Přesto se nakonec podezření na daňové úniky neprokázalo. Rozhodnutí vyšetřovatelů následně potvrdilo i Městské státní zastupitelství v Praze, vrchní státní zastupitelství ale usnesení zrušilo.
Kriminalisté se tak museli případem dále zabývat. Letos v únoru ale došli ke stejnému závěru, a sice že nebyly zjištěny skutečnosti „nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin“ a nebyl ani dostatečně odůvodněn závěr, že by jej spáchala určitá osoba. Agrofert, který patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, podezření od začátku odmítal.
Přestože podle policie nešlo o trestný čin, finanční správa pěti dceřinkám Agrofertu kvůli reklamní větvi doměřila daň. Holding s tím ovšem nesouhlasil a obrátil se na Odvolací finanční ředitelství. To loni v srpnu většinu stížností odmítlo a nařídilo daň zaplatit. Tři z chybujících firem se kvůli tomu posléze obrátily na soud.