Odborníci provedli geofyzikální průzkum v kostele svatého Ducha v Dobrušce na Rychnovsku. Našli dosud neobjevenou hrobku, která je překvapila velikostí i možným stářím.
Španělé mají největší síť vysokorychlostních tratí v Evropě, zároveň i nejnižší náklady na její výstavbu. Může se Česko, které samo vysokorychlostní trať připravuje, v něčem inspirovat?
Pozemek pro gigafactory vláda zvolila v blízkosti dálnice a železnice těsně u hranic s Polskem. Dnes jsou tam pole připravená na jarní setbu a kolem nich bydlí lidé zvyklí na venkovskou pohodu.
„Ve vrtech se ztrácí voda. Zvláště v těch mělčích, ale i už v těch středních s hloubkou 50 metrů. Tato situace se nelepší a ani vývoj do budoucna nebude příznivý,“ předpokládá Tomáš Hrdinka.
Ještě v roce 2020 si nechalo vybudovat studnu kolem osmi a půl tisíce lidí. O rok později to bylo o tisíc méně a loni to bylo zhruba 6 tisíc lidí, tedy o 1 500 studní méně než v roce předchozím.
Obě studie zahrnují například prognózy budoucího počtu cestujících, návrh linkového vedení dálkových vlaků, varianty technického řešení včetně propojení na konvenční síť a také ekonomickou analýzu.
„Voda je špinavá. Určitě se nedá pít,“ ukazuje František Morávek mladší studnu, kde dříve bývaly až tři metry vody. Problémový vrt si - podle starosty načerno - nechal vyhloubit jeho soused.
Na povrch Islandu se možná brzy dostane voda o teplotě až 600 stupňů Celsia, a to pokud se podaří do prosince vyvrtat asi pětikilometrový vrt, kterému se přezdívá nejžhavější díra na světě. Voda by mohla být časem využitá pro výrobu geotermální energie.
Exploze na vrtné lodi na moři nedaleko Brazílie má nejméně 3 oběti, 10 dalších dělníků zranila. Počet obětí může ještě vzrůst - 6 mužů se pohřešuje. Speciální plovoucí platformu pro těžbu plynu a ropy využívá polostátní firma Petrobras, která je přitom už tak pod tlakem kvůli obřímu korupčnímu skandálu.
Plzeň má oficiálně náhradní vodní zdroj. Jeho hlavním úkolem je zmírnit následky například havárie vodovodu. Voda je sice velmi kvalitní, ale ne pitná. Podle potřeby bude pramen vytékající z vrtu také vylepšovat stav hladiny a vodní poměry v bolevecké rybniční soustavě.
Výprava českých odborníků na vrtání dnes odpoledne odcestovala z letiště Václava Havla do haitského hlavního města Port-au-Prince. Během mise s názvem Praga-Haiti budou v severozápadním cípu ostrova hloubit studny, které místním zajistí pitnou vodu.
Obyvatelé Borečku, městské části Ralska na Českolipsku, mají sice vodovod, ale pitná voda z něj už více než 13 let neteče. Voda z vrtu, na který je vodovod napojený, už několikrát překročila povolené množství dusičnanů. Pít se nedá ani s použitím speciálních filtrů.
Na těžební plošině firmy Total v Severním moři pokračuje únik plynu z poškozeného vrtu. Nebezpečí výbuchu zvyšuje otevřený oheň na sousední plošině, kde odhořívají přebytečné zásoby plynu.
Obyvatelé severovýchodních Čech se bouří proti plánovanému průzkumu ložisek břidlicových plynů. Bojí se totiž poškození přírody. Se starosty obcí Náchodska a Trutnovska, kterých se průzkum týká, se dopoledne v Náchodě sešli zástupci těžařské firmy.
Podezřelá a předražená je podle Věcí veřejných miliardová státní zakázka na likvidaci starých ropných vrtů na Hodonínsku. Strana proto požaduje prověření tendru a podává trestní oznámení na neznámého pachatele.
Společnost BP začne pumpovat cement do poškozeného vrtu v Mexickém zálivu. Dostala k tomu povolení od americké vlády, protože se tlak v poškozené konstrukci podařilo snížit speciálním bahnem.
Firma BP oznámila, že úspěšně ukončila první fázi umrtvení poškozeného vrtu v Mexickém zálivu. Díky tlaku bahna vháněného do poškozeného vrtu se podařilo vytvořit pevnou zátku, která brání ropě v dalším úniku. Bílý dům následně oznámil, že ekologická katastrofa na jižním pobřeží Spojených států se blíží ke konci.
Pracovníci firmy BP vhánějí speciální bahno do poškozeného ropného vrtu v Mexickém zálivu. Zahájili tak první fázi pokusu o definitivní ucpání konstrukce, ze které unikly stovky miliónů litrů ropy.
Ropná havárie v Mexickém zálivu zřejmě spěje ke konci. Právě dnes má začít společnost BP s umrtvováním poškozeného vrtu, ze kterého vytekly do moře stovky milionů litrů ropy.
V Mexickém zálivu zřejmě začíná finální část prací na poškozeném ropném vrtu. Dělníci by dnes měli začít zakrývat místo bývalé ropné plošiny těžařským bahnem a cementem. Na stabilitě dalších prací se odrazila tropická bouře Bonnie, která se nad zálivem přehnala před devíti dny.
Společnost BP hlásí pokrok. Na poškozený ropný vrt v Mexickém zálivu nasadili její zaměstnanci nový kryt. Ten by měl zachytit podstatné množství unikající ropy. O úspěchu mluví i americká vláda.
Společnost BP pracuje intenzivně na zastavení ropy vytékající do Mexického zálivu. Její zaměstnanci vyměňují závěr na poškozeném vrtu. Odstranili ten původní, a proto dočasně tryská ropa do moře zcela nekontrolovaně.
Americká pobřežní stráž zapálila část obrovské ropné skvrny v Mexickém zálivu. Chce tak předejít ekologické katastrofě, která hrozí, pokud skvrna zasáhne pobřeží.