Sněmovna zrušila vyvlastňovací paragraf. Lidé, kteří žijí nad zásobami uhlí nebo jiných surovin, už se nemusejí bát, že kvůli těžbě o své domovy přijdou. Vlastníkům domů a pozemků dá novela také lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.
Kvůli těžbě stoupá nervozita i v karvinské části Staré Město. Starousedlíci se nikam stěhovat nechtějí. Důlní společnost OKD chce, ale dobývat uhlí i pod jejich domy. Lidé zákon, který ruší vyvlastňování, vítají.
Lidé žijící na území ohroženém těžbou mohou být klidnější. Poslanci schválili novelu horního zákona, ze které zmizely vyvlastňovací paragrafy. Změna pravidel přinese podle vlády větší ochranu pro obyvatele a majitele pozemků, domů a jiných nemovitostí v oblastech těžby uhlí.
Finanční náhrada za vyvlastněné pozemky by měla více odpovídat jejich reálné hodnotě. Takovou změnu posoudí vláda. Návrh zákona o vyvlastnění připravilo ministerstvo pro místní rozvoj.
Vláda chce urychlit výstavbu dopravních staveb. Hledá proto způsob, jak snadněji vyvlastnit pozemky v případě, že se stát s jejich majiteli nedokáže dohodnout na výkupu. Příslušný zákon má dnes projednávat vláda. A snaží se taky, aby za sporná území neplatila moc peněz. Norma proto počítá s tím, že se cena bude určovat podle odhadu před vydáním územního rozhodnutí, tedy než se z pole či zahrady stane stavební pozemek. A souvisí s ní taky novela, která urychluje stavby na pozemních komunikacích.
Vyvlastnit pozemek kvůli stavbě plynovodu nebo elektrického vedení je ode dneška snazší. V účinnost vstupuje novela zákona o urychlení výstavby infrastruktury, která energetickým podnikům usnadňuje proces vyvlastňování. Doposud se tento postup uplatňoval jen u dopravních staveb.
Česká republika nemusí za každou cenu rozšiřovat jadernou elektrárnu Temelín. Ve 20 minutách Radiožurnálu to uvedl vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. Pokud budou nabídky předložené uchazeči o dostavbu jaderné elektrárny pro stát nevýhodné, nemusí na ně podle Bartušky vláda přistoupit.
Slovensko zřejmě odškodní vlastníky pozemků, kteří přišli v posledních letech o půdu kvůli stavbě dálnic. Vyvlastňovací zákon měl usnadnit stavbu projektů ve veřejném zájmu. Podle slovenského ústavního soudu je ale v rozporu s ústavou. Zákon přijatý v roce 2007 ještě minulou vládou Roberta Fica se dotknul tisíců lidí.
Slovenská vláda zachraňuje miliardy eur z Bruselu a narychlo změnila zákon, který před dvěma lety přijala. Tehdy totiž zakázala lidem vyjadřovat se ke stavbám, které ovlivňují jejich majetek. Evropská komise proto hrozila, že Slovensku nepošle 30 miliard korun.
Senátoři vrátili poslancům takzvaný vyvlastňovací zákon. Ten měl umožnit, aby se u staveb ve veřejném zájmu mohly vyvlastnit pozemky vlastníků, kteří by je nechtěli prodat. To se mělo týkat nejen staveb dopravních, ale také obecně technických, například energetických. Senát normu upravil tak, že bude týkat jen staveb železnic, silnic a tří letišť.
Silniční obchvaty, dálnice či železnice se postaví dřív a levněji, slibují autoři zákona nazývaného jako vyvlastňovací. Znělo by to lákavě, kdyby proti normě, kterou teď dostávají na stůl senátoři, nezaznívaly zásadní námitky. Podle řady právníků totiž ve jménu obecného blaha osekává jedno ze základních lidských práv - na ochranu soukromého vlastnictví - a to ve prospěch úředníků a stavebních firem.