„Hackeři nejdřív napadli systémy archivu a zveřejnili e-maily uživatelů spolu s jejich hesly. Následně to zopakovali i u systému, který archiv používá k řešení požadavků čtenářů,“ říká Jan Cibulka.
Americké úřady obvinily dvojici ruských novinářů, že poslali deset milionů dolarů influencerům v USA, aby ovlivnili veřejné míněné ve prospěch Kremlu. Peníze dorazily podle úřadů i z české firmy.
Počítače už sice tehdy byly propojené v síti a Internet byl ve svých začátcích. Lidé ale v praxi ještě po síti nepřenášely data z jednoho počítače na druhý.
Městský soud v Praze potvrdil, že skupina aktivistů z organizace NoLog nemá právo používat webovou adresu elektrarnachvaletice.cz. Spolek na ní hnědouhelnou elektrárnu kritizoval kvůli emisím.
Česko po začátku války na Ukrajině začalo řešit problematiku šířených konspirací a dezinformací tím, že zakázalo fungování vybraných webových stránek. Mezi nimi i web AC24.cz.
Blokace údajných dezinformačních webů na začátku války na Ukrajině byla podle Městského soudu v Praze v rozporu s nařízením o síťové neutralitě. Ministři Síkela a Rakušan přitom ujišťovali o opaku.
Zatímco v roce 2022 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) řešil jednotky vážných incidentů měsíčně, o rok později to byly řádově stovky případů každý měsíc.
Podle odborníka na e-commerce Štěpána Kmocha umožňují mezery v zákoně „řadu agresivních a zjevně neetických podnikatelských praktik“. Nepomáhá ani nejasné rozdělení kompetencí mezi úřady.
Státní ústav pro kontrolu léčiv přípravek Cardiform, k jehož propagaci smýšlený rozhovor míří, zařadil v létě na černou listinu léčivých přípravků. A to poté, co na něj upozornil iROZHLAS.cz.
Informaci Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz potvrdilo ministerstvo obrany. Útok podle NÚKIB zasáhl jedenáct webů, uživatelům se stránky jevily jako nefunkční.
Kvůli rozsáhlému kybernetickému útoku přestaly fungovat internetové stránky ukrajinského ministerstva zahraničí a dalších úřadů. Případem se zabývá zvláštní policejní jednotka.
Návštěvníci webových stránek mají od Nového roku možnost odmítnout sledování svých aktivit, na webech většiny českých ministerstev ale možnost stále chybí.
Veřejné instituce stále častěji opírají svá rozhodnutí o dokumenty a studie dostupné na internetu, jenže z toho odkazované stránky postupně mizí. Archivační nástroj státu chybí.
Webové stránky veřejných institucí často obsahují kód, který sleduje chování uživatelů. Úřady se brání, že jde o běžnou praxi – ta však může ohrožovat soukromí návštěvníků.
Města a obce by na webových stránkách měly víc vycházet vstříc zdravotně postiženým. Ti by neměli narážet třeba na nepřehledné texty, které jim počítačová čtečka nemůže dobře přenést do mluvené řeči.
Občanské hnutí českých elfů se dalo dohromady v minulém roce. Jeho cílem je mapovat a analyzovat českou dezinformační scénu a bojovat proti dezinformačním kampaním.
2:41
Praha||Ivana Puškarová, Pavla Lioliasová|Zprávy z domova|původní zpráva
Počet internetových domén v Česku s národní koncovkou .cz vzrostl za posledních 20 let třicetkrát na 1,3 milionu. K výraznému nárůstu došlo v souvislosti se snížením poplatku za registraci.
Ministerstvo financí zařadilo první web na seznam nepovolených sázkových her. Zablokovány budou internetové stránky 1xbet.com, za kterými stojí firma 1X Corp NV se sídlem na karibském ostrově Curaçao.