Studenti z Harvardu spustili web sdružující nabídky ubytování pro uprchlíky, funguje i v Česku

Uprchlíci z Ukrajiny mají snadnější přístup k hledání dočasných ubytování po celém světě. Pomůže jim ho najít web, který během několika dní spustili dva studenti technických oborů Harvardovy univerzity v USA. Po dvou týdnech fungování web čítal 25 000 nabídek, nové z důvodu přípravy důkladnějšího ověřování ale nyní přidávat nelze. Nabídky na ubytování nabídli i lidé v Česku.

Aktualizováno Washington/Kyjev/Praha (Aktualizováno: 21:07 20. 3. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští uprchlíci přijeli vlakem z Přemyšle na Hlavní nádraží v Praze.

Uprchlíkům může pomoci s hledáním dočasného přístřešku globální web | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nápad na vytvoření webové stránky, která by globálním způsobem mohla propojit nabídky pro lidi prchající před válkou, vznikl v hlavě Aviho Schiffmana.

„Umím navrhnout webové stránky s velkým dosahem, tak proč toho nevyužít?“ uvedl devatenáctiletý Schiffman pro CNN myšlenku, která ho napadla, když se účastnil proukrajinské demonstrace.

Schiffmann se následně spojil se spolužákem, 18letým Marcem Bursteinem. Web s názvem ukrainetakeshelter.com spustili již po třech dnech vývoje. První týden od startu fungování stránka obsahovala téměř čtyři tisíce nabídek na dočasné či dlouhodobé ubytování. Podle CNN si ji zobrazilo více než milion uživatelů.

Problematické ověřování

Web ale obsahuje i problematické jevy, a to především z etické stránky. Podle některých odborníků se zjednodušením poptávky, kterou nekontrolují třetí strany, mohou vyskytnou například podvodníci či lidé, kteří chtějí postavení utíkajících ze země zneužít. Stěžují si také na prakticky neexistující ověřování nabídek.

„Je zde několik problematických bodů. Stránky spravují dva studenti, o kterých víme jen cosi z twitterového účtu, který je založen jen na propagaci stránky. Jsou veřejně uváděná telefonní čísla poskytovatelů ubytování, sama bych si na toto netroufla,“ popsala pro iROZHLAS.cz ředitelka Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v České republice Andrea Krchová.

„Párování ubytování bez prověřování nabídek může být problematické, ale jistě to pro nějakou část příchozích může být velmi jednoduchá a schůdná cesta, jak najít rychle ubytování,“ doplňuje Krchová.

Po zveřejněných kritických ohlasech vůči nedostatečnému ověřování nabídek je nyní přidávání nových dočasně zastaveno. „Bude třeba více obsáhlá verifikace, pracujeme na tom delší dobu,“ odůvodnil pozastavení Schiffmann.

„Prakticky každý má smartphone a dostupný internet. A taky se pořád ve světě něco děje, od pandemie přes zemětřesení až po válku. A vždy se najde cesta, jak pomocí technologií pomoct v těchto humanitárních krizích,“ uvedl Schiffmann.

Není to poprvé, co tento student počítačových věd využil talentu v navrhování webů za účelem pomoci lidem. Na počátku pandemie koronaviru vytvořil speciální web na trasování aktivních případů nemoci Covid-19. O pár měsíců později navrhl i stránku s mapou protestů Black Lives Matter.

Funguje i v Česku

Po vyhledání webu zájemci o střechu nad hlavou mohou vyhledat město, kde se chtějí ubytovat, přes vyhledávač na stránce. Následně se ihned zobrazí nabídky v dané oblasti.

Globální web pro nabídku ubytování je dostupný také v Česku. Jeho fungování  iROZHLAS.cz ověřil.

Dočasné ubytování zde nabídnul naříklad Miroslav Kubalíček z vesnice Podhradí na Zlínsku. „Dozvěděl jsem se o tom z facebookové skupiny, už se mi jejich prostřednictvím ozvalo i pár zájemců,“ uvedl Kubalíček.

Nabídka na dočasné ubytování v Podhradí ve Zlínském kraji | Zdroj: Reprofoto ukrainetakeshelter.com

Úspěšné operování webu potvrdil i Václav Bužek z Příbrami. I on se o něm dozvěděl prostřednictvím facebookové skupiny na pomoc Ukrajině.

Společně s ubytováním utečencům nabídnul i stále zaměstnání v rodinném podniku v potravinářské výrobě. „Zatím se mi nikdo neozval. Uvědomuji si, že naše nabídka je oproti jiným specifická, ale věřím, že někdo mít zájem bude,“ řekl redakci Bůžek.

Poděkování od vlády

Počínání dvojice ocenila mimo jiné i ukrajinská vláda. „Drahý Avi, děkujeme za vaši důležitou práci,“ uvedla vláda na twitteru.

 Schiffmann a Burstein uvedli, že jednoduchý design webu od začátku plánovali.

„Takto budou mít v rukách veškerou iniciativu. Stačí web otevřít, vyhledat město a ihned najdou nabídku. Spolupracovali jsme i s bezpečnostními experty, stránka se nedá hacknout,“ popsal Schiffmann.

Dvojice nyní pracuje na vylepšení webu. Nabídky na ubytování chtějí propojit s globálními komerčními poskytovateli sdílených ubytování Airbnb a Vrbo. Na stránce chtějí zobrazit i nabídky od neziskových a vládních organizací jednotlivých států.

Timon Láska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme