Zatím projekt vyšel na 95 milionů korun a armáda ho chce dál vylepšovat. Třeba propojením informačních systémů armády se systémem vojenských škol. V plánuje taky vývoj aplikace pro mobilní telefony.
„Účastníci se seznámí s tím, jak se pohybovat v terénu, jak používat mapu a ruční zbraně,“ vysvětluje pro Radiožurnál zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení Martin Hajduch.
Vyúčtování za elektřinu a plyn chodí v Česku obvykle jednou ročně, na jaře. Může se ale stát, že částky ve vyúčtování nesedí. Co v takovém případě dělat?
Invalidní důchodkyně Jana Zacharková bydlí v třípokojovém bytě jedné z bytovek v Kozlově. Loni za energie doplácela 40 tisíc korun, letos to je přes 107 tisíc.
Sdružení vlastníků bytových jednotek v Jirkově už více než 10 let bojují s lidmi, kteří si nakoupili levné byty a pronajímají je sociálně slabým za přemrštěné ceny. Zálohy na energie ale neplatí.
Džabbarov svůj požadavek odůvodnil tím, že vpád ruských vojsk na Ukrajinu nemá nic společného s obranou vlasti, a proto si nepřeje být „součástí a mít hodnost armády, která válčí v sousedním státě“.
„Návrh mechanismu má za cíl na jedné straně kompenzovat oprávněné ztráty obchodníků, ale zároveň musí hlídat peníze daňových poplatníků před případnými neoprávněnými požadavky,“ řekl Fiala.
Konkrétní úspory by se srovnávaly s předem stanoveným předchozím obdobím. Do konce letošního roku bude úsporný tarif fungovat v původní schválené podobě, poté jej nahradí stanovení maximálních cen.
Příkladem může být změna smlouvy na spotový, neboli dynamický trh, kdy se cena elektřiny neustále mění a není fixovaná. Tím, že ceny energií neustále rostou, rostou pak také platby za energie.
Zálohy na energie rostou, část dodavatelů proto nestojí o nové zákazníky, píšou Hospodářské noviny. Do Česka se z Ukrajiny dostalo nejméně 25 dětí s rakovinou, informuje Právo. Více ve výběru z médií.
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že pomoc bude časově omezená. Částku dostanou lidé v režimu DPI, kteří do konce roku přejdou k běžnému dodavateli a nebudou mít finance na vyúčtování.
„Člověk místo toho, aby byl na konci období v mírném přeplatku, bude mít obrovský nedoplatek.“ Takový vliv bude mít podle Ondřeje Doležala, zakladatele energetické firmy Sforp, zastropování záloh.
V režimu DPI se v říjnu ocitlo 900 000 klientů společnosti Bohemia Energy, která ukončila činnost. Takzvaní dodavatelé poslední instance lidem vyměřili několikanásobně vyšší zálohy, než dosud platili.
Vedoucí právní poradny dTest Jana Marková upozorňuje na zvýšenou aktivitu takzvaných energošmejdů, kteří často za vytipovanými lidmi osobně dochází, nebo se snaží kontaktovat telefonicky.
Podle výpočtu Energetického regulačního úřadu domácnosti s vysokou elektřinou teď na zálohách můžou zaplatit až 7000 měsíčně, za plyn i přes 15 tisíc korun.
21:09
Praha||Tomáš Pancíř, als|Příroda|Dvacet minut Radiožurnálu
Češi sice patří ke špičce v třídění odpadů, ale k evropské metě devadesáti procent vytříděných plastových obalů mají ještě daleko. Pomohlo by zavedení zálohového systému na PET lahve?
Češi platí jedno z nejdražších sociálních pojištění na světě. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Deloitte. Od příštího roku si navíc lidé za odvody připlatí. Minimální zálohy na pojištění se totiž poprvé v historii dostanou přes dvoutisícovou hranici.
Zásah proti pašerákům zbraní, ostraha hranic před migranty nebo obrana strategických objektů. Na takové úkoly se v těchto dnech připravují vojáci aktivních záloh v újezdu Libavá na Olomoucku. Na zatím největší cvičení záloh v Česku s názvem Hradba 2016 armáda povolala na 1100 vojáků. Ti se v Libavé postupně vystřídají do konce dubna. Jako první se cvičení účastní pěší roty z Ostravska a Jihlavska.
Vodaři na Chrudimsku přecházejí na modernější vodoměry. Technologie umožňuje dálkovou kontrolu spotřeby vody. Dokáže také zjistit závadu v síti nebo dokonce přímo v domácnosti, například při mimořádně zvýšeném odběru.
Armádu čekají v následujících letech rozsáhlé změny. Kvůli snižujícímu se rozpočtu musí šetřit, což se projeví na struktuře vojska. Rušit se bude třeba vrtulníková posádka v Prostějově.
Britové možná obnoví systém vratných lahví. Ty v 80.letech minulého století vytlačily levné plastové láhve a nápojové plechovky. Kampaň na ochranu anglického venkova podporuje také britský premiér David Cameron.
Většina z nás se asi nijak hlouběji nezamýšlí nad běžnou praxí, kdy skleněné láhve vracíme do obchodu a plastové sešlápneme a odneseme do žlutého kontejneru. Tento rok ale mohlo dojít k zásadní změně. Podle plánů bývalého vedení ministerstva životního prostředí se měly PET láhve zálohovat.
Ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS chce zjistit, zda si lidé přejí zavedení záloh na plastové PET lahve a plechovky. Řekl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. A chystá kvůli tomu rozsáhlý průzkum.
Největší česká elektrárenská společnost ČEZ reaguje na ekonomickou krizi v Česku, kvůli které poroste nezaměstnanost. Vedení firmy rozhodlo, že nechá pojistit všechny domácnosti pro případ ztráty zaměstnání. Plánuje také úlevy pro živnostníky a navýšení investic do výroby a distribuce elektřiny.