Armáda zahajuje vojenský výcvik pro středoškoláky. ‚Generuje to zálohy do budoucna,‘ říká Řehka

Mohli být s kamarády někde na výletě nebo jen tak odpočívat doma. Místo toho ale na následující čtyři týdny dobrovolně obléknou maskáče. 127 vybraných středoškoláků v pondělí nastupuje na základní vojenský výcvik. Startuje tak první ročník nového projektu české armády, která se snaží mladé generaci přiblížit službu v uniformě. Kdo výcvik dokončí, dostane skoro 30 tisíc korun a stane se vojákem v záloze.

Praha (Aktualizováno: 12:48 22. 7. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nahlédli do tělocvičny, kde právě probíhal výcvik v lezení

Všichni absolventi kurzu ale určitě zůstanou tzv. v záloze (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Letošní ročník dobrovolného vojenského cvičení pro středoškoláky je pilotní, armáda teprve zkouší, jestli to mladé bude bavit. Podmínkou pro přihlášení do projektu je plnoletost a čistý trestní rejstřík. Na cvičení se budou středoškoláci učit totéž jako kdokoliv jiný, kdo se chce stát profesionálním vojákem nebo aktivním záložníkem.

„Budeme se snažit jim to dělat každý den zajímavé. Ke všemu bude nějaká základní teorie, pak si to budou vojáci zkoušet a nabalovat jednotlivé dovednosti, které se naučí. To znamená, že se seznámí s tím, jak se pohybovat v terénu, jak používat mapu, spojovací prostředky a ruční zbraně,“ vysvětluje pro Český rozhlas zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení Martin Hajduch.

STEM: Češi znovu věří armádě. Důvěru jí vyjádřilo 70 procent dotázaných, víc má jen policie

Číst článek

Ve výcviku je oproti klasickému kurzu základní přípravy několik změn. Armáda se ho totiž pokusila přizpůsobit středoškolákům na míru. Proto cvičení trvá místo šesti týdnů jen čtyři a místo výcvikového střediska ve Vyškově, což je jinak vstupní brána do armády, se cvičení koná na dvou místech – ve vojenských újezdech Libavá a Hradiště.

Celé to zakončí taktické cvičení, to znamená přežití přes noc v lese. A úplně na závěr účastníci složí vojenskou přísahu.

Po absolvování kurzu se mladí zájemci vrátí zpět do školy nebo do práce. Armáda doufá, že vojenský život některé zaujme natolik, že pak vstoupí do aktivních záloh nebo se rozhodnou pro kariéru vojáka.

„Už od malička mě to táhne k armádě. Když mi pán z rekrutačního střediska řekl, že bych pak nemusel příští rok na kurz základní přípravy ke škole a mohl rovnou k útvaru, tak se mi to zdálo jako dobrá příležitost a dobrý způsob, jak strávit prázdniny,“ říká osmnáctiletý Dan z Ostrova nad Ohří, který se kurzu účastní.

3:48

Jak zajmout jednoho člověka z vesnice? Tisíce vojáků cvičí v Bavorsku taktiky, které si běžně nezkusí

Číst článek

Armáda nabírá nové lidi

Všichni absolventi kurzu ale určitě zůstanou takzvaně v záloze – to znamená, že sice nebudou chodit na žádná cvičení, ale pokud by se bezpečnostní situace zhoršila, může po nich stát přednostně sáhnout.

Armáda se tímto krokem snaží nabrat nové lidi, především mladé, protože se zatím nábory nedaří tak rychle, jak by bylo potřeba. Navíc průměrný věk vojáků se blíží ke 40 letům. Také se každý rok snižuje počet vojáků v záloze, tedy těch, kteří někdy v minulosti prošli odvodem a mají nějaký základní výcvik. 

„Je to dobré pro budování nějaké odolnosti společnosti i v edukaci o armádě a určitě to pomůže i armádě v nastavování vztahů s civilní veřejností. Navíc si myslím, že je to pro ty studenty zajímavé, protože je to určitá forma brigády, kde se něco naučí a vyzkouší si vojenský výcvik. Zároveň nám to generuje použitelné zálohy do budoucna,“ vysvětluje náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Vojáci v letošním pilotním ročníku oslovili školy, se kterými už spolupracují. Jsou to hlavně obory jako strojírenství, elektrotechnika nebo IT. Když se projekt osvědčí, chce ho armáda zopakovat i v dalších letech a rozšířit ho pro více zájemců.

Kateřina Gruntová, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme