Si Ťin-pching se sešel s Ficem. Vztahy Číny a Slovenska prý povýšily na ‚strategické partnerství‘

Čína vztahy se Slovenskem povyšuje na strategické partnerství, řekl v pátek po schůzce se slovenským premiérem Robertem Ficem čínský prezident Si Ťin-pching. Podle čínských médií spolu jednali o hospodářské spolupráci. Slovenská opozice dala v souvislosti s Ficovou cestou do Číny najevo obavy, aby se slovenská ekonomika a bezpečnost nedostaly do područí země s komunistickým režimem.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve Velké síni lidu v Pekingu setkává se slovenským premiérem Robertem Ficem, na jeho oficiální návštěvě Číny

Čínský prezident Si Ťin-pching se ve Velké síni lidu v Pekingu setkává se slovenským premiérem Robertem Ficem, na jeho oficiální návštěvě Číny | Foto: Rao Aimin | Zdroj: Profimedia

Podle agentury Nová Čína jednal prezident Si s Ficem o spolupráci v energetice, dopravě, logistice nebo výstavbě infrastruktury. Slovenského premiéra doprovází osm ministrů a zástupci skoro 60 firem, nevzal s sebou však žádné novináře.

Šéf pražské pobočky Středoevropského institutu pro asijská studia Filip Šebok na sociální síti X napsal, že Si s Ficem jednal také o situaci na Ukrajině, která se třetím rokem brání ruské invazi. Fico projevil zájem o to, aby se Slovensko připojilo ke skupině zemí nazývané také Přátelé míru a společně s Čínou přispělo k politickému řešení konfliktu.

Jde o iniciativu Číny a Brazílie, ke které se připojilo například Turecko, Mexiko, Saúdská Arábie nebo Keňa. Iniciativa počítá s obnovením přímých rozhovorů mezi Kyjevem a Moskvou bez podmínky, aby se Rusové stáhli ze současných pozic na východě Ukrajiny. Server Ukrajinska pravda napsal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj brazilsko-čínský plán označil za destruktivní.

O konfliktu na Ukrajině podle tiskového prohlášení slovenského úřadu vlády Fico mluvil také se svým čínským protějškem Li Čchiangem.

Sinolog: Cílů návštěvy Si Ťin-pchinga je několik a liší se země od země. Bude chtít zlepšit obraz Číny

Číst článek

Čína situaci podle Fica „vnímá velmi dobře, protože mluví o tom, že jak můžeme čekat konec konfliktu a mírová jednání, když na Ukrajinu přicházejí další a další zbraně, další a další peníze, které tuto válku jen podporují“.

Současná slovenská vláda po svém nástupu k moci ukončila zbrojní pomoc Ukrajině, nezrušila však komerční dodávky zbraní, humanitární pomoc ani vývoz elektřiny na Ukrajinu.

Bez víz

Čína umožní slovenským občanům tuto zemi navštívit na 15 dnů bez víz a Slovensko se zavázalo, že je připravené zavést přímé letecké spojení mezi Bratislavou a Pekingem, uvedl také slovenský úřad vlády.

Člen branného a bezpečnostního výboru slovenského parlamentu Juraj Krúpa z opoziční strany Svoboda a Solidarita Fica v souvislosti s jeho cestou vyzval, „aby se vyhnul jakýmkoliv riskantním manévrům, které by Slovensko mohly přinést do drápů závislosti na Číně.“

Slovenský premiér před cestou opozici vzkázal, že její obavy ohledně možného vzniku závislosti Slovenska na Číně jsou neopodstatněné. Čína je podle něho zemí, kterou je třeba respektovat a na níž by mohl záviset mír na Ukrajině.

Podle šéfa slovenské vlády jde o nejdůležitější cestu, jakou letos podnikne. Naposledy Čínu navštívil v roce 2007.

Jdou slovenské strany na ruku Rusku a Číně? Pozitivně na Východ hledí Smer, SNS a Republika

Číst článek

Slovensko, jehož ekonomika ve velké míře závisí na automobilovém průmyslu, je jednou ze zemí EU, které nesouhlasí se zavedením cla na čínské elektromobily. Fico během nynější cesty navštíví výrobní závod společnosti Gotion.

Loni Bratislava podepsala se slovensko-čínskou firmou Gotion InoBat Batteries, ve které má zastoupení také Gotion, memorandum o výstavbě továrny na výrobu baterií do elektromobilů. Továrna by měla být postavena na jihu Slovenska, proti investici vystoupila místní občanská iniciativa a také někteří slovenští politici.

Švédská společnost Volvo Cars, kterou většinově vlastní čínský Geely Holding, na východě Slovenska staví továrnu, která má ročně vyrábět až čtvrt milionu elektromobilů.

V Česku v minulosti silnou orientaci na Čínu prosazoval bývalý prezident Miloš Zeman, hodnota čínských investic ale byla nakonec výrazně nižší, než se původně předpokládalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme