Tisíce dělníků z afrických zemí čeká na povolení k opuštění Libye

Světový potravinový program OSN varuje před humanitární krizí v Libyi. Zemi sužované konfliktem rebelů s vládními jednotkami plukovníka Kaddáfího dochází potraviny. Na jejích západních i východních hranicích se navíc tísní tisíce uprchlíků, hlavně dělníků z afrických zemí, kteří přišli do bohatší Libye za prací. O jejich nelehké situaci informuje přímo z libyjsko-egyptské hranice Martin Dorazín, který je na cestě do libyjského města Benghází.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye

Libye | Zdroj: ČTK

„Na egyptsko-libyjské hranici je to zřejmě jednodušší než na hranici západní s Tuniskem. Tam je největší nápor utečenců. Tady vládne spíše chaos,“ referoval Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína

„Kupí se tu zejména černošští uprchlíci. Je jich tu několik set nebo tisíc, kteří by se rádi dostali do Egypta. Ze země je ale zatím úřady nechtějí pustit. Jsou tu už druhý třetí den, čekají až se jich ujme ghanská ambasáda, nikdo z velvyslanectví tu ale dosud nebyl,“ popsal Dorazín.

Cíl č. 1 - černoši

„Utekli jsme z Benghází, kde začali zabíjet černochy. Zahynulo tam hodně lidí,“ popisují uprchlíci.

My jsme také z Ghany, přidávají se sami od sebe další a upozorňují na to, co se v Libyi dělo: „Pracujeme pro státní libyjskou společnost. Před dvěma týdny ale celý podnik zničili a my jsme byli od té doby v táboře. Tak jsme se sebrali a vydali se na hranici – tady čekáme až nás Egypťané pustí. Ti se ale starají jen o své lidi,“ myslí si jeden z Ghaňanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svědectví černošských uprchlíků, jak je přímo v Libyi sesbíral Martin Dorazín

Libyjci si podle uprchlíků vylili zlost na černoších, kteří slouží jako žoldnéři v jednotkách plukovníka Kaddáfího. Odnesli to ale ti nepraví: „Ukradli nám všechno - pracovali jsme, pořídili jsme si domy, pak k nám vtrhli Libyjci a sebrali všechno,peníze i věci. Pracoval jsem na to šest let. Házejí nás do jednoho pytle - my jsme ale nevinní a s tímto konfliktem nemáme nic společného,“ hájí se.

Televize Al- Jazeera uvádí, že si Kaddáfího vláda najala černošské zabijáky. Od té doby na ně Libyjci útočí.

Haagský tribunál chce prozkoumat povstání v Libyi a to, zda nedochází ke zločinům

Mezitím Mezinárodní trestní soud může začít se shromažďováním důkazů o zločinech páchaných v Libyi. Má prý už dostatek podkladů. Žalobce mezinárodního soudu zítra představí přehled zločinů, ke kterým v Libyi došlo od poloviny února, a také předběžný seznam osob a organizací, které se jich dopouštějí. Soudci pak rozhodnou, jestli předložené důkazy stačí pro vydání mezinárodního zatykače na dotyčné osoby. Podle Libyjské ligy pro lidská práva zahynulo při povstání už 6 tisíc lidí.

USA stahují do oblasti své vojenské síly

Dvě americké válečné lodě Kearsarge a Ponce dopluly do Středozemního moře. Na prvním plavidle je 2000 mužů a přes 40 vrtulníků. Už od pondělka je ve Středomoří americký torpédoborec Barry. Spojené státy se rozhodly přesunout vojenská plavidla blíž k Libyi, přímou vojenskou intervenci prý ale zatím neplánují. Washington tvrdí, že se lodě využijí spíš k řešení humanitárních problémů.

Martin Dorazín, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme