Zpravodaj ČRo: V Benghází je slyšet střelba. Na oslavu vítězství
Prozatímní libyjská vláda v Benghází postupně přebírá správu měst a vesnic. V mimořádných podmínkách války s diktátorem Muammarem Kaddáfím to ale není jednoduché. Jaká je atmosféra v povstalecké metropoli Benghází, zjišťoval přímo na místě zvláštní zpravodaj ČRo v Libyi Martin Dorazín.
V Benghází v těchto dnech neplatí žádné dopravní předpisy, ale řidiči se k sobě kupodivu chovají poměrně slušně a ohleduplně. Také jsou v místě billboardy, které žádají lidi, aby udržovali čistotu a pořádek. Protože technické služby v této situaci samozřejmě nefungují.
Jaká je atmosféra v povstalecké metropoli Benghází, zjišťoval přímo na místě zvláštní zpravodaj ČRo v Libyi Martin Dorazín.
Na hlavních silnicích je to ještě v pořádku, ale v uličkách se už hromadí haldy odpadků. Plukovník Muammar Kaddáfí o toto město příliš nedbal a jeho infrastruktura je velmi zastaralá.
Ve městě se také občas ozývá střelba, ale to jsou salvy ne na obranu, ale na oslavu vítězství libyjské revoluce. Ovšem, jak lidé neumějí se zbraněmi zacházet, tak dochází ke zraněním a sanitky musí velmi často zasahovat.
Mnoho zbraní je také v rukou dětí nebo mládeže a to k bezpečnosti také nepřispívá. V Benghází se střílení ozývá poměrně často. Libyjci jsou ale velice přátelští a všichni chtějí s člověkem mluvit. Je cítit, že mají opravdu obrovskou radost. Neustále se také chtějí fotit.
Libyjci mají obrovskou potřebu komunikovat s cizinci, protože to vlastně čtyřicet let dělat nesměli. Ale ne vždy se s nimi dorozumí. Znalost angličtiny je bídná, protože plukovník Kaddáfí angličtinu a francouzštinu v podstatě zakázal jako nepřátelské jazyky. Západu vzkázal, ať se naučí arabsky, pokud chce mluvit s Libyjci.
Jazykové znalosti obyčejných Libyjců se tak omezují na větu: Hey, how are you. Akim se ale chlubí, že se anglicky naučil sám. Z televize, z písniček nebo z rádia. A také říká, že hodně čte. Libyjci jsou velmi přátelští. Mávají z oken, z aut, zastavují se a zjišťují, zda něco nepotřebuji. Cizinec je tady našinec. Zatím.