Česká ekonomika meziročně posílila o 2,4 procenta
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně posílila o 2,4 procenta. V porovnání s obdobím leden až březen se pak od dubna do června hrubý domácí produkt zvýšil o 0,2 procenta. Tahounem byl i přes jisté zpomalení zahraniční obchod, naopak brzdou klesající spotřeba domácností a státních institucí.
Hrozba ekonomické krize nicméně ani v Česku není zažehnána. „Česká republika je součástí evropské a světové ekonomiky, je součástí Evropské unie. Kdyby krize kolem Řecka nebo dalších zemí, jako je Itálie, eskalovala, dotklo by se to všech zemí Evropy a nejen Evropy,“ řekl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.
Nepříjemnou zprávou pro českou ekonomiku jsou pak dnešní údaje z Německa. Tamní růst se téměř zastavil, což může mít citelné následky.
„My jsme na exportu zcela závislá ekonomika, 80 procent našeho exportu míří do eurozóny a především do Německa,“ upozornil místopředseda Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Vzhledem k určitému časovému zpoždění mezi vývojem německé a české ekonomiky lze podle Mertlíka očekávat, že se to dál promítne do české ekonomiky. „Výrazné zpomalení německé ekonomiky determinuje naše budoucí další zpomalení,“ upozornil Mertlík.
Základní příčinou německého ochlazení je podle Špicara zhoršený vývoj globální ekonomiky, který podkopává i tamní export.
„Státy zápasí se svými veřejnými financemi, to se promítá do investic států do ekonomiky, na to reagují banky, firmy jsou opatrné, mají strach z možné druhé fáze hospodářské krize. To všechno jsou efekty, které v dnešní globalizované ekonomice hrají rozhodující roli,“ vyjmenoval Špicar.
Co se týče dalšího vývoje české ekonomiky, předpovídá Svaz průmyslu letos růst kolem dvou procent. „Ve střednědobém výhledu jsme opatrnější nežli ministerstvo financí nebo Česká národní banka. Už na základě prvních signálů z naší členské základny máme obavy o zpomalení růstu v následujících letech,“ dodal místopředseda svazu.