Londýn otevírá špičkovou olympijskou polikliniku
Kolik olympijských nadějí už v průběhu desítek let pohaslo na podvrtnutém kotníku nebo prachobyčejném nachlazení?! Zatímco v minulosti bylo vyhledání místního zdravotnického zařízení během olympiády samo o sobě riskantní, dneska na sportovce čeká poliklinika napěchovaná špičkovými přístroji i odborníky.
První klienti možná přijdou už dnes, kdy se olympijská vesnice otevírá.
Špatně došlápnout na chodníku a způsobit si výron v předvečer olympijského závodu. To je asi noční můra každého sportovce, který se čtyři roky chystá naplnit svůj sen o velkém olympijském startu. I psychologové jsou k dispozici ve speciální poliklinice v olympijské vesnici, která právě dnes otevírá své brány.
„Nebylo to nic velkého, ale měl jsem na olympiádě v Sydney problémy se zubem. Do té chvíle jsem absolutně neřešil, kde je nějaké zdravotní středisko. A najednou jsem si říkal: Proboha, co se bude dít? Bylo to naštěstí jen rutinní zbroušení. Ode mě se ale čeká komunikace, tak jsem si velké problémy se zuby nemohl dovolit.“
Rowley Douglas byl totiž kormidelníkem britské osmiveslice a zubař na olympijské poliklinice v Sydney zachránil před dvanácti lety jeho posádce nepřímo zlatou medaili.
S mikrofonem Českého rozhlasu se po olympijské poliklinice prošel londýnský zpravodaj Jiří Hošek
Připraveni na vše
Teď už ale vcházíme do polikliniky a hned za dveřmi je emergency, urgentní příjem.
„Podařilo se nám získat specialisty na tenhle typ medicíny. Celkem se nám přihlásilo 18 000 dobrovolníků. Bavíme se o lidech, kteří se vzdali své celoroční dovolené, jen aby tady mohli pomáhat,“ vypráví jeden z těchto obdivuhodných lidí Matthew Davenport.
„Jsme připraveni pomoct lidem s dýchacími obtížemi, tady je přenosný defibrilátor pro případ srdeční zástavy. To se ale bude týkat naprosté menšiny pacientů, podle našich odhadů těch vážných stavů bude tak pět procent. Ale jsme připraveni na všechno, vezměte si nedávná náhlá úmrtí špičkových sportovců,“ uvádí doktor Davenport, který naráží třeba na náhlý skon špičkového norského plavce Daleho Oena.
Olympijská vesnice v Londýně přivítá první sportovce
Číst článek
Jiří Hošek se zeptal lékaře britských boxerů Mikea Loosemorea, jestli je možné být na takové případy vůbec připravený.
„Myslím, že záchranáři jsou teď na tyto náhlé srdeční příhody mnohem lépe připravení. Někdy je ale strašně těžké něco podniknout. Často jde o vzácné srdeční vady a v některých případech můžete zkusit úplně všechno a toho člověka stejně nezachráníte.“
Sázejí na rehabilitaci
Poliklinika je napěchovaná špičkovým vybavením. Nebude poskytovat pomoc jen zraněným či nemocným sportovcům. Dveře má otevřené i pro diváky, kterým se udělá špatně, sponzorům i novinářům.
V Pekingu na obdobné poliklinice provedli před čtyřmi lety 450 vyšetření magnetickou rezonancí a 350 CT. V Londýně se očekává, že největší nával bude na rehabilitaci, kde bude týmu 98 fyzioterapeutů vládnout Lynn Boothová.
„Celá řada velkých národních týmů bude mít vlastní rehabilitační centrum ve svých ubytovacích prostorách. Těžko ale s sebou budou mít některé speciální přístroje nebo třeba bazének. Kdokoli sem k nám může přijít. Částečně pojedeme podle objednávek, ale nikoho neodmítneme,“ garantuje Lynn, která bude mít asi dost podobnou honičku jako Mark Stuart v lékárně. Na něj bude ještě možná větší tlak v tom smyslu, co komu smí vydat, nebo naopak ne.
„Sportovci za námi budou moci přijít a zeptat se, jestli ten který lék obsahuje zakázanou látku, nebo ne. Pro vydávání takových přípravků máme velmi přísnou proceduru včetně konzultace s lékařem výpravy. Nesmíte zapomínat, že budeme obsluhovat i spoustu nesportovců, takže tu máme opravdu všechny možné léky,“ řekl Mark Stuart.
Po návštěvě polikliniky nelze nemít pocit, že pořadatelé ze zdravotního hlediska mysleli na vše včetně vypuknutí možné epidemie. Jen na radiologii nemají lůžko uzpůsobené hráčům odbíjené či košíkové.