Země Evropské unie si přejí, aby Británie zůstala členem osmadvacítky
Všechny země Evropské unie podpořily na summitu v Bruselu setrvání Velké Británie v unii. Nesouhlasí sice s požadavkem Londýna na omezení sociálních dávek pro občany ostatních zemí osmadvacítky, přesto věří, že se s Brity nakonec dohodnou.
V jednacím sále byla cítit dobrá vůle a snaha dosáhnout dohodu, popsal jednání britský premiér David Cameron.
Podle německé kancléřky Angely Merkelové vyjádřili všichni účastníci přání, aby Británie v Evropské unii zůstala.
Jsou proto prý připraveni najít s ní kompromis. Nesmí ale občany Evropské unie diskriminovat a omezovat svobodu jejich pohybu, jak Londýn požaduje.
Cameron už počátkem listopadu poslal Tuskovi dopis, ve kterém formuloval, co přesně je třeba v zájmu Londýna dojednat. Novou definici vztahů s EU slíbil voličům před tím, než do konce roku 2017 vypíše referendum o setrvání země v unii.
Britský premiér vymezil čtyři okruhy témat. Diplomaté dávají najevo, že tři oblasti jsou řešitelné, byť někdy zřejmě s problémy. Jde o věci, jako je ochrana zemí mimo eurozónu, dohoda o posilování konkurenceschopnosti unie i snaha, aby se Londýna netýkal závazek "stále těsnější unie", který vyplývá z unijních smluv.
Při diskusích na pracovní úrovni ale vyjednávači narazili u čtvrtého "koše", kde chce Cameron časově omezit sociální benefity pro příchozí z jiných států EU do Británie.
Ostatní země upozorňují, že podobné řešení by jasně diskriminovalo občany jiných unijních zemí, je v rozporu s evropským právem a zřejmě by vyžadovalo změny základních unijních smluv.