S Chánovem si dosud neporadilo žádné vedení města Most

Chánov. Každý o tomhle betonovém sídlišti s paneláky bez oken a téměř dvoutisícovou romskou komunitou už někdy slyšel. A pro každou radnici v Mostě bylo zatím ghetto problémem. Žádné vedení města si nedokázalo poradit s tím, jak donutit obyvatele Chánova platit například nájemné. A za těch více než dvacet let, kdy tady na okraji města komunisté sídliště vybudovali, už dluh za bydlení vyrostl na devadesát milionů korun. Navíc problémy romské menšiny se teď v Mostě staly i součástí kontroverzní kampaně ČSSD před komunálními volbami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chanov - detail rozbitého domu

Chanov - detail rozbitého domu | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Martin Nebesař právě procházel chodbami a učebnami Domu romské kultury. Šéf centra, které stojí přímo uprostřed chánovského sídliště, popisoval, jak se snaží pomáhat lidem ve zdejší komunitě najít práci a doplnit si vzdělání.

Centrum si se vzděláváním romské komunity musí pomoci zatím samo. Mostecká radnice ale už podle Nebesaře plánuje poslat do této lokality více peněz na podporu menšin.

Radnice se také tady marně pokoušela prolomit letitý problém s placením nájemného. Vloni proto snížila cenu v chánovských bytech o dvacet procent. Jenže tenhle krok se úplně minul účinkem. Dluh se naopak ještě zvýšil. Radnice proto slevu od září zrušila. Důvody vysvětluje náměstek primátora Luboš Pitín z politického Sdružení Mostečané Mostu, které poslední čtyři roky město vede.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové z Mostu v Dopoledním Radiožurnálu.mp3

„Město se snažilo obyvatelům Chánova umožnit levnější bydlení než ve zbytku města,“ řekl Luboš Pitín.

Opozice ale tvrdí, že vedení města si s Chánovem vůbec neví rady. Lídr kandidátky ČSSD a dosavadní zastupitel Karel Novotný říká, že problémy menšin se mají řešit jinak.

„Když někdo platí nájem, nedělá neplechu, tak mu nájem nikdo nezlevní. Naopak ti, co mají dluhy a nepracují, protože pracovat nechtějí, těm se dluhy snížily. Mnoho lidí si prostě tohle plete a já říkám, že sociální dávky nejsou renta a když někdo nemá práci, jedna z variant je, že je město zaměstná ve veřejných službách,“ uvedl Karle Novotný.

Novotného názory na menšiny jsou vůbec vyhraněné. Právě on je autorem předvolební kampaně s kontroverzními bilboardy a nápisem „Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla.“

Pojízdná služebna mostecké Městské policie | Foto: Město Most

Po žádosti vedení ČSSD tuhle kampaň v ulicích Mostu změnil. A tak místo řešení chánovského dluhu za nájemné se vedení radnice nakonec rozhodlo poslat do betonového sídliště buldozery, které příští rok srovnají se zemí jeden obytný blok bez oken, dveří a schodů.

I přes nepovedený experiment se slevou na nájemném se podle náměstka primátora Pitína podařilo městu za ty čtyři roky přeci jen splnit některé ze svých slibů. Například v době školního roku jezdí děti ze základních škol v městské hromadné dopravě zdarma. Most tak chtěl vyjít vstříc hlavně rodinám s malými dětmi. Rodiny jsou z dopravy zadarmo nadšeny.

Jenže tohle opatření společně ještě s bezplatným odvozem komunálního odpadu, který radnice také zavedla, už stálo město více než šedesát milionů korun. Primátor si proto už vysloužil kritiku opozice. Hájí se ale tím, že město zprůhlednilo zadávání veřejných zakázek a ušetřilo tak na cenách pro stavební firmy.

Petra Benešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme