Spisovatel Kundera popřel, že by v 50. letech udal komunistické policii člověka
Spisovatel Milan Kundera důrazně popřel informace o tom, že v 50. letech kohokoli udal. Podle Ústavu pro studium totalitních režimů měl Kundera údajně donášet komunistické StB. Světově proslulý spisovatel měl v mládí udat kamaráda své kolegyně Ivy Militkové z vysokoškolských kolejí Miroslava Dvořáčka.
Tohoto bývalého letce pak komunisté odsoudili k 22 letům těžkého žaláře. Milan Kundera ale v telefonickém rozhovoru s Českou tiskovou kanceláří vše označil za lež. "Jsem úplně zaskočen něčím, co jsem nečekal, o čem jsem ještě včera nevěděl a co se nestalo. Toho člověka jsem vůbec neznal," řekl Kundera ČTK.
Ústav pro studium totalitních režimů totiž zveřejnil materiály, podle kterých světoznámý autor v 50. letech udal člena protikomunistického odboje. 14. března 1950 Sbor národní bezpečnosti zatýká Miroslava Dvořáčka, který byl agentem-chodcem amerických tajných služeb.
Až doteď se spekulovalo mimo jiné o tom, že Dvořáčka udala policii jeho známá Iva Militká. U ní chtěl při plnění jednoho z úkolů přespat na koleji. Ústav pro studium totalitních režimů teď rozvířil vody novou verzí.
Jak se vše tehdy podle některých nově zjištěných údajů odehrálo, popsal Radiožurnálu historik Vojtěch Ripka: "Iva Militká vysvětlovala svému partnerovi Miloslavu Dlaskovi, že on u ní přespat nemůže, že u ní bude přespávat Miroslav Dvořáček. Protože Dlask už před tím o Dvořáčkovi, dlouholetém známém Militké věděl, tak to s největší pravděpodobností řekl Milanu Kunderovi a Milan Kundera opět s největší pravděpodobností došel na Národní bezpečnost na Praze 6 a věc nahlásil," řekl Radiožurnálu Ripka.
Proti Kunderovi mluví hlavně dva důkazy. Tím hlavním je policejní zápis z vyšetřovacího spisu Miroslava Dvořáčka. Kundera podle dokumentu oznámil onoho 14. března 1950 na policii, že u Militké má přespat Dvořáček. Případnou motivaci takového jednání ale odborníci neznají.
A Ústav svá tvrzení opírá o další svědectví, jak uvádí historik Vojtěch Ripka. "Druhá indicie je svědectví Ivy Militké, která informaci o přespání Miroslava Dvořáčka, to jest informaci, kterou pravděpodobně sděloval Milan Kundera na policii, svěřila svému partnerovi Miloslavu Dlaskovi a ten v 90. letech Ivě Militké prozradil, že on sám tu informaci dále předal Milanu Kunderovi."
I přes zveřejněné důkazy odborníci Ústavu pro studium totalitních režimů upozorňují, že v celém případu je řada nejasností. Historici například čekají, až bude k dispozici celý vyšetřovací spis Miroslava Dvořáčka. Ten dostal v následném procesu 22letý trest tvrdého vězení, odseděl si 14 roků. Přišel o veškerý majetek a ještě navíc dostal pokutu 10 tisíc korun. Teď žije ve Švédsku.
Francouzské sdělovací prostředky věnují pozornost informacím o spolupráci spisovatele Milana Kundery se státní bezpečností zatím pouze prostřednictvím zpravodajství agentury AFP. V denících se dosud žádné reakce neobjevily.
Kundera informaci o udání agenta Dvořáčka považuje za atentát na svou osobu v den, kdy začíná frankfurtský knižní veletrh. O celé kauze jsme hovořili také s kritikem Jiřím Peňásem z časopisu Týden v pondělním Radiofóru.