Podle Quentina Koppa, předsedy Orwellovy společnosti, spočívá spisovatelova nadčasovost třeba v tom, že dokázal vyjádřit složité myšlenky srozumitelným způsobem.
Totalitní režimy si vždy uvědomovaly, jaký je u filmů propagandistický potenciál – a dělali to nacisté i komunisté. V českých zemích byla éra rozvoje zvukového filmu spojena s osobností Miloše Havla.
Píše knihu pro děti Tota lítá, přiblížit jim chce totalitu.„Nebylo jen dobře, nebo špatně. Ono to bylo obojí. I v KLDR tam může mít člověk ‚normální‘ život,“ míní koreanistka.
Komunisté se s těmi, kteří s nimi nesouhlasili, nijak zvlášť „nepárali“. Někteří skončili na popravišti, někteří ve věznicích, další pod tlakem utíkali do exilu.
Dívky, které testem neprojdou, jsou hlášené na policii, která se pak případem dále zabývá. Často také v telefonech studentek hledají zprávy o možných sexuálních partnerech.
Předlistopadová minulost soudců by se podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy znovu prověřovat neměla. Podle senátorky Kordové Marvanové nebylo vyrovnání s minulostí dostatečné.
„Oslovili jsme Kancelář prezidenta republiky s tím, že bychom chtěli více času – nebo jestli vůbec pro ně má smysl zprávu připravovat. Řekli jsme si, že ano,“ popisuje historik Petr Hlaváček.
Kunderovo postavení ve francouzské literatuře bylo výsostné. Na tamní literární scénu vtrhl jako fenomenálně bystrý spisovatel popisující svět, který byl francouzskému publiku cizí. Svět totality.
„Myslím, že uherskohradišťská věznice je svým způsobem a ve velkých uvozovkách Osvětimí našeho komunismu,“ říká učitelka, která přivedla své žáky k natáčení dokumentu s pamětnicemi.
Komunistický převrat uvrhl Československo na více než 40 let do totality a izolace. Krátce po únorovém převratu komunisté začali tvrdě pronásledovat své skutečné i domnělé politické odpůrce.
Událost se odehrála v červenci 1989. Thomasi Bartschovi tehdy bylo 23 let, byl občanem NDR a chtěl se dostat za železnou oponu. Příslušníci pohraniční stráže mu prostřelili koleno.
Západní sankce drasticky zhoršily stav ruské ekonomiky. Více jak 20 milionů lidí se v současnosti nachází pod hranicí chudoby a mnozí vzdělaní Rusové zemi buď opustili nebo to plánují.
„To, co se teď děje v Rusku, je děs. Je to návrat do období stalinismu – postupně, ale nezvratně. Zatím je to autoritářský režim, který směřuje k totalitárnímu,“ řekl Plusu Alexej Kelin.
Když byl Zdeněk Klíma kluk, bylo mu divné, že doma nemají skoro žádné věci, které by připomínaly rodinnou minulost. „Ptal jsem se maminky – a řekla, že její rodina o všechno přišla,“ vzpomíná.
Praha||Lenka Kabrhelová, Tomáš Dufka, Barbora Sochorová, Alžběta Jurčová|Věda|Vinohradská 12
Historie očkovacích kampaní v Československu skrze audio rozhlasový archiv: Bylo očkování i v minulosti tak úzce propojené s politikou jako dnes? Jakou roli v něm hraje patriotismus a národní hrdost?
EU zvažuje sankce proti lídrům režimu v Bělorusku, kteří se podíleli na potlačení protestů po prezidentských volbách. Jaké sankce jsou ve hře? Jak účinnou metodu představují? A kde stojí Česko?
Před 70 lety vyvrcholil justiční vraždou Milady Horákové nejvýznamnější politický proces v komunistickém Československu. Jak dopadl na život jejích nejbližších?
A tak jako si kdysi komunisté zvolili Horákovou coby symbol vyřizování účtů s politickými rivaly, dodatečně se stala symbolem odporu vůči totalitě. Skoro až zástupkyní veškerých tehdejších obětí.
„Právní stát je velmi důležitý. Například ve východní části Německa byli po pádu Berlínské zdi vyměněni skoro všichni soudci. U nás jsme neměli většího bratra, odkud bychom brali nové posily.“
Česká advokátní kancelář připravila unikátní multimediální projekt, kterým chce představit zapomenuté nebo méně známé osudy advokátů a obhájců působících v době komunistické éry Československa.
„Porotci vyjednávali pět hodin a pak řekli, že se jinak rozhodnout nemohli. Obě oceněná díla zpracovávají společensky stejně důležitou látku a jsou stejně kvalitní,“ říkám amerikanistka Ulmanová.