Obce a města mají manuál, jak čelit akcím extremistů
Konec demonstrací extremistů v Čechách má zajistit manuál pro obce a města, který dnes představilo ministerstvo vnitra. Brožura vychází z vládní strategie boje proti extremismu, který zhruba před měsícem schválila ještě koaliční vláda.
Ministerstvo vnitra nechalo vytisknout zhruba 5000 manuálů. Dostanou je především obce a města, která už přišla s extremismem do kontaktu.
Místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech si spolupráci se státem na vzniku brožury pochvaluje. "Metodická pomůcka vznikala zhruba od února letošního roku právě na popud starostů ze Svazu měst a obcí a myslím si, že by měla být velice dobrou pomůckou starostům, kteří přijdou s problematikou do styku," uvedl Jech.
Starostové a primátoři najdou v manuálu celkový pohled na právo shromažďovací, podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Martina Linharta obsahuje také praktické informace o tom, jak spolupracovat s policií.
"Poskytuje opravdu komplexní komentář zákona a toho, jak s ním pracovat. Poskytuje i něco navíc, a to je právě, jak spolupracovat s policií, co jim policie může nabídnout a jak využívat například služeb městských policií, které mají na svém území. Takže je to komplex a průřez veškerou touto problematikou," vysvětlil Linhart. Nejdůležitější je podle něj to, že manuál obcím doporučuje zkoumat skutečný, nikoliv nahlášený důvod oznámené demonstrace nebo protestu.
Shromažďovacím zákonem se minulý týden zabývala i Poslanecká sněmovna, která schválila jeho novelu. Ta by měla dát obcím více možností, jak extremistické akce nepovolit. Lhůtu, v níž musí úřady rozhodnout, totiž mění ze tří kalendářních na tři pracovní dny.
Nejasná zůstává role tajných služeb v boji proti extremismu. Podle prvního náměstka ministra vnitra Jiřího Komorouse by měly hrát významnější roli. "Návrh dopisu, který bude panu ministrovi předložen na jednání vlády, počítá také s tím, aby zpravodajské služby tohoto státu aktivně předložily návrh eliminačních opatření vůči extremistickým seskupením," řekl Komorous.
Podle Linharta je to ale trochu jinak. "Co se týče spolupráce zpravodajských služeb v oblasti extremismu, tak je to spolupráce mezi policií a zpravodajskými službami. Zpravodajské služby mají nějaké své úkoly a zejména je to o Bezpečnostní informační službě, ta má spoustu informací, které jsou leckdy využitelné, když se dají dohromady právě s informacemi policejními," podotkl Linhart.
Komorous také ustanovil pro boj s extremismem tři pracovní skupiny. Jejich úkolem je co nejrychleji popsat problematiku extremismu v Česku.
Přečtěte si také:
Policisté v Mostě zasáhli proti pochodu extremistů, 14 lidí zadrželi
Úřady zřejmě dostanou více času k zákazu extremistické akce
Zástupce magistrátu zakázal pochod radikálů v Jihlavě
Stovky neonacistů prošly Ústím nad Labem, asistovala jim tisícovka policistů
Neonacisté mají v Plzni zelenou, soud jim povolil pochod proti sionismu
Extremisty pochodující na romské sídliště v Litvínově zastavila policie
Pochod neonacistů Plzní byl bez incidentů
Neonacisté svolávají do Plzně další pochod
Pochod radikálů zakázal plzeňský primátor neoprávněně
Ohlášený pochod radikálů Plzní magistrát zakázal