Slovenský velvyslanec byl oficiálně předvolán na maďarské ministerstvo zahraničí
Evropská unie nebude vstupovat do vzájemného sporu mezi Bratislavou a Budapeští kvůli incidentu, kdy Slovensko nevpustilo na své území maďarského prezidenta, který chtěl v Komárně odhalit sochu prvního uherského krále. Kvůli vysvětlení si Budapešť předvolala slovenského velvyslance v Maďarsku Petra Weisse. Ten na maďarské ministerstvo zahraničí přinesl také seznam otázek. Odpovědi si pošlou obě strany diplomatickou cestou.
Maďarský ministr zahraničí Péter Balázs neočekával okamžitou odpověď na otázky maďarské strany, které se týkaly aféry kolem neuskutečněné návštěvy prezidenta Sólyoma v Komárně.
Balász vyhlásil, že se ještě tento týden setká v slovinském městě Bled se svým slovenským protějškem Lajčákem a chce s ním kauzu projednat.
Velvyslanec Peter Weiss na setkání přinesl také seznam otázek. Slovenská strana se v nich dotazuje na důvody maďarského chování ve sporné kauze, kterou mnohá média označují jako konflikt z 19. století.
Odpovědi si pošlou obě strany diplomatickou cestou.
Maďarský prezident Laszló Sólyom se chtěl v pátek ve slovenském Komárně zúčastnit odhalení sochy prvního uherského krále svatého Štěpána. Slovenské úřady ho ale vyhlásili za nežádoucí osobu a odepřeli mu vstup na své území. Sólyom to respektoval a návštěvu na poslední chvíli zrušil.
Fico: Nikdo se nemůže tvářit, že Štěpán byl nějaký slovenský král
Slovenský premiér Robert Fico odmítá spojovat sochu uherského krále svatého Štěpána se slovenskou státností. Pro agenturu TASR řekl, že pod vlajkou tohoto světce probíhala na Slovensku nejtvrdší maďarizace a jediným králem Slováků byl velkomoravské kníže Svatopluk.
Fico tak znovu připomněl teorii, kterou propaguje už několik let. V tomto duchu se připravují i učebnice dějepisu pro děti na prvním stupni a tabule s podobným nápisem se začínají objevovat u nových soch Svatopluka na různých místech Slovenska.
Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem jsou dlouhodobě velmi napjaté
Vzájemný spor souvisí také s jazykovým zákonem, který začne platit 1. září, a podle kterého hrozí etnickým Maďarům pokuta až do výše 5 tisíc eur za nesprávné používání maďarštiny na území Slovenska.
Budapešť tvrdí, že zákon maďarskou menšinu znevýhodňuje, a proto se kvůli němu obrátila mimo jiné i na OSN. Zabýval se jím také Evropský parlament.
K vyhrocení slovensko-maďarských vztahů přispěl také vstup Slovenské národní strany (SNS) do vlády po parlamentních volbách v roce 2006. Předseda SNS Ján Slota totiž v minulosti proslul některými urážlivými výroky na adresu Maďarska.
Spory se vedou rovněž o maďarské názvy v učebnicích či kolem Benešových dekretů, slovenskou nevoli zase vyvolalo založení polovojenské Maďarské gardy.
O slovensko-maďarských sporech si přečtěte také:
Maďarsko si předvolává slovenského velvyslance
Maďarsko se chce kvůli roztržce se Slovenskem obrátit na Brusel
Slovensko odepřelo vstup maďarskému prezidentovi, ten návštěvu zrušil
Slovensko nechce návštěvu maďarského prezidenta v den výročí invaze
Maďarsko si bude stěžovat na slovenský jazykový zákon u OSN
Maďarští neonacisté: Smíříme znesvářené Slováky a Maďary
Maďarsko vytáhlo do boje proti slovenskému jazykovému zákonu
Soud v Budapešti rozpustil Maďarskou gardu
Maďarská krajní pravice bude v EP žádat zrušení Benešových dekretů
Slovensko: Poslanci schválili dvojjazyčné názvy v učebnicích
Slovenská policie obvinila maďarské extremisty z propagace fašismu
Mezi Bratislavou a Budapeští to opět vře, tentokrát kvůli nové učebnici vlastivědy
Skupina slovenských Maďarů žádala pozastavit Bratislavě členství v EU