Česká výjimka k "Lisabonu" má vyhovět i Slovensku

Vláda jedná s prezidentem Václavem Klausem o textu výjimky k lisabonské smlouvě. Kabinet hledá takovou formulaci, která uspokojí i Slovensko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer

Jan Fischer | Foto: The Council of the European Union

Naši východní sousedé dali najevo, že pokud se česká výjimka ohledně Benešových dekretů nevztáhne i na Slovensko, jednání o ní v Evropské unii zablokují.

Premiér Jan Fischer ale čeká, že kabinet kompromis najde. "Bude záležet na formulaci toho textu. Pořád věřím, že takovou formulaci najdeme," řekl Fischer.

Slovenské požadavky nechávají EU v klidu

Slovenský požadavek na stejnou výjimku z Lisabonské smlouvy jakou chce Česko nechává Evropskou unii klidnou. Reakce na víkendové výroky premiéra Roberta Fica o platnosti české výjimky i pro Slovensko byla od Evropské komise i švédského předsednictví vlažná.

"Počkejme a uvidíme, k čemu Česko dospěje," řekl mluvčí Evropské komise Johannes Laitenberger. Připomněl, že Praha teprve formuje svůj požadavek na dodatek k Lisabonské smlouvě ohledně neúčinnosti některých ustanovení Listiny základních práv pro Česko.

K žádosti se pak musí postavit Švédsko jako předsednická země. "To je pilotem v tomto konkrétním letadle", doplnil mluvčí. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt má ohledně úmyslu slovenského premiéra Fica jasno.

"Měl jsem dojem, že Slovensko ukončilo ratifikaci Lisabonské smlouvy. Neviděl jsem komentář pana Fica, ale ten se musí týkat nějakých změn smlouvy v budoucnu. A nezdá se, že by něco takového bylo teď na pořadu dne," uvedl Carl Bildt.

Pavel Novák, Igor Maňour, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme