Rok 2011 je průlomovým v léčbě pacientů s metastazujícím melanomem
Odborníci přišli s novou průlomovou metodou léčby rakoviny kůže. Jde o cílenou léčbu, která může být ušita na míru každému pacientovi a také o nový lék, který umí posilovat imunitní systém tak, aby se nemocný s nádorovými buňkami dokázal snadněji vypořádat. Novinky v léčbě melanomů dnes v Praze představil americký onkolog českého původu Igor Puzanov.
V posledních 30 letech neměli dermatovenerologové k dispozici žádný průlomový lék, který by nějakým výrazným způsobem posunul přežívání pacientů s maligním melanomem o více než půl roku. Teprve v letošním roce se na trhu objevily dva biologické preparáty, které jsou schopny významným způsobem zmenšit velikost nebo dokonce počet metastáz u pacientů s maligním melanomem a prodloužit jejich délku přežití na několikanásobek stávajícího stavu.
Hostem Světa o třetí byl předseda České dermatologické společnosti Petr Arenberger
Jde o preparáty - vemurafenib a ipilimumab, z nichž jeden působí velmi rychle, ale efekt netrvá převratně dlouho - měsíce až léta, potom se postupně zablokování protinádorového růstu začne znovu obnovovat. V té chvíli nastupuje druhý lék, o kterém lékaři uvažují, že by podávali současně s prvním a který nemá tak dramatický nástup účinku.
„On dokonce svým způsobem ze začátku situaci zhoršuje. Do nádorových hmot pronikají zánětlivé elementy, tím se nádorové hmoty zvětšují, ale pak dojde k jejich zničení a to trvá tři čtyři měsíce a potom ten efekt je relativně dlouhodobý. Zatím nám přežívá více než 20 procent takto ošetřených pacientů, což při klasické cytostatické léčbě bylo mnohem méně – mezi 5 až 10 procenty,“ říká předseda České dermatovenerologické společnosti Petr Arenberger.
Maligní melanom je jedním z nejzhoubnějších nádorů. Vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření. Čím déle je nádor umístěn v kůži, tím má více času k tomu, aby založil vzdálená dceřiná ložiska. Na původně zdravé kůži se začne tvořit odlišně barevná skvrna, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce. Jindy se barevně a tvarově mění klidné mateřské znaménko. Léčba maligního melanomu je především chirurgická, protože nádor vykazuje poměrně značnou odolnost k léčbě chemoterapií i ozařováním.
V České republice nejsou nové medikamenty k dispozici prozatím jako registrovaný preparát, ale v rámci takzvaného specifického léčebného programu. Jsou k dispozici v šesti centrech v Česku – ve třech dermatologických a třech onkologických.
„Preparáty jsou k dispozici od výrobce zdarma, registrovány jsou pouze ve Spojených státech, ale my jsme jedna z těch zemí, která profituje z mezinárodní spolupráce a máme je takto k dispozici pro naše pacienty přinejmenším do konce letošního roku,“ dodává Arenberger.
Maligním melanomem ročně v Česku onemocní 2 tisíce obyvatel, 300 až 500 lidí na něj zemře.