S vysokým IQ jdou studia snáz, shodují se členové Mensy

V Česku jsou dvě procenta lidí, kteří mají IQ nad 130. Většina z nich jsou členové mezinárodní organizace Mensa, která právě dnes slaví 67. narozeniny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída v Mensa gymnáziu

Školní třída v Mensa gymnáziu | Foto: Mensa gymnázium

Na světě by se našlo několik míst, kde je velmi vysoká koncentrace nadprůměrně inteligentních lidí.

Takové místo bývá ve Spojených státech, ale i v Česku, kde se konají akce mezinárodní organizace Mensa, která sdružuje lidi s inteligenčním kvocientem (IQ) nad 130 a vznikla v Oxfordu před šedesáti sedmi lety.

Cílem Mensy je využití inteligence ve prospěch lidstva. S vyšším inteligenčním kvocientem je prý život jednodušší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii i současnost společnosti Mensa shrnuje Klára Bílá

„Výhodou je to, že se mi dařilo studovat školy, takže vysokou školu jsem ukončila s červeným diplomem, k tomu jsem si udělala mezinárodní účetnictví v angličtině,“ říká Zuzana Poláková, která je členkou české Mensy už několik let.

Většina jejích kolegů má vysokoškolský diplom. Podle předsedy pobočky Tomáše Blumensteina to ale nemusí být automatické.

„Samozřejmě máme velkou spoustu lidí, kteří jsou vysokoškolsky vzdělaní – je tam spousta lidí z informačních technologií, spousta matematiků, ale i právníků a humanitně vzdělaných lidí, protože inteligence není matematika,“ vyjmenovává zastoupení druhů vzdělání Tomáš Blumenstein a pokračuje:

Poprvé se o založení pobočky Mensa ČR pokusila Dr. Dana Drábková už v roce 1968. Povedlo se to ale až na jaře roku 1989, registrována pak byla až o dva roky později. Mensa se zaměřuje na vyhledávání talentovaných dětí a podporu rozvoje jejich talentu, testování IQ v rámci ČR, podporu komunikace a seberealizace svých členů.

„Ale samozřejmě máme i lidi z dělnických profesí, kteří z nějakého důvodu jsou spokojeni tam, kde jsou, a vyhovuje jim to.“

Tomáš ale přiznává, že jsou i lidé s vysokým IQ, kteří netrefí domů nebo si nedokážou zavázat tkaničky. Je jich ale jen několik. Naopak inteligentní lidé svůj potenciál využívají a prý mají život jednodušší.

„Člověku jdou studia snáz. Kdo má průměrné IQ, tak musí daleko víc dřít,“ říká Tomáš Blumenstein.

Inteligence je schopnost vyřešit co nejlépe a co nejrychleji nějakou vzniklou situaci. V Česku jsou zhruba dvě procenta lidí s IQ nad 130, bezmála tři tisíce členů má pak česká pobočka Mensa ČR.

Klára Bílá, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme