Čechům se dlouhodobě nedaří dohnat ostatní unijní státy v počtu vysokoškoláků. S upravenými nároky by na sociální stipendium mohly dosáhnout další stovky až tisíce nových studentů.
„Bylo by dobré, kdyby se odborné školy vnitřně tematicky rozkročily. Aby se žáci nemuseli už v 15 letech rozhodovat, jestli půjdou na fakultu stavební, nebo na lékaře,“ navrhuje ekonom Daniel Münich.
Existují různé stipendijní programy, které stovkám nadaných českých studentek a studentů takové vzdělávání v zahraničí umožňují. A přihlašování do nich je v polovině ledna v plném proudu.
Rozpočet na zahraniční výjezdy Čechů ve výši 100 milionů eur podle Michala Uhla příští rok pokryje základní potřebu. Už nyní se ale vedou debaty o budoucím rozpočtu Evropské unie na roky 2028 až 2034.
„Adam na koncertech občas hraje některé Vláďovy písničky, což by člověk nečekal, má jiné posluchače, ale řekl bych, že s vědomím, jak dobré jsou to věci, tak se jich občas chopí rád,“ říká Ostrouchov.
Vláda oznámila zavedení všeobecných lyceí, které mají doplnit již existující gymnázia a oborová lycea. S návrhem nesouhlasí například Asociace středních průmyslových škol, jiní jsou ale pro novinku.
Ministerstvo školství propojení studia se zkušenostmi z reálného prostředí podporuje. A podle resortu by mohlo být přínosné rozšíření i na další univerzity, což některé školy vítají.
Členství v NATO znamená i možnost vzdělávání vojáků a důstojníků v partnerských zemích. Zavedeme vás do jedné válečné školy ve Spojených státech, na které pravidelně studují i čeští důstojníci.
„Můj otec a bratr pracovali s českou armádou v Afghánistánu. Měli jsme také vlastní podnik a život byl dobrý, než vládu převzal Tálibán a museli jsme utéct,“ říká Safa.
Aleš Kalčík takto při obhajobě první bakalářské práce ve virtuální realitě provázel vyučující. Ti měli k dispozici navíc ještě další možnosti, jak si návrh detailně prostudovat.
Mladí univerzitní učitelé v Česku si stěžují, že jejich platy jsou menší než na středních a základních školách. Jejich iniciativa chce do vysokého školství přidat 11 miliard korun.
Nepřijatí uchazeči o studium na středních školách mohou od úterý podat přihlášku ve druhém kole přijímacích zkoušek. Čas mají do pátku 24. května do půlnoci.
O studium pohřebnictví není velký zájem. Pozoruje to vedení akademie ve Světlé nad Sázavou, které takový obor nabízí jako jediná škola v zemi. K maturitě se tam letos dostanou jen čtyři lidé.
Doktorské studium se má výrazně proměnit, přichází s tím novela vysokoškolského zákona. Ve středu ji probere vláda. Doktorandi by podle návrhu měli být lépe placeni, na druhou stranu jich bude méně.
Vedení fakulty se na tom dohodlo s vedením Univerzity Karlovy. Chce tak vyjít vstříc všem, které zasáhla tragická střelba. Podrobnosti sdělila v rozhovoru pro Radiožurnál děkanka Eva Lehečková.
Na ostatních fakultách by se měla zachovat běžná výuka. Informace o organizaci akademického roku a zkouškového období by měli lidé dostat co nejdříve. Rektorka univerzity řekla, že to má být v pátek.
Studentům se u maturit dařilo letos lépe než vloni. Profilová část zkoušky potrápila gymnazisty, studenti nástavbových oborů měli problém zejména se společnou částí, píše ve výroční zprávě inspekce.
„V šestém ročníku na první lékařské fakultě je jenom jedna třetina mužů a dvě třetiny žen. Už to není prestižní,“ prohlásil Pafko v pořadu Události, komentáře.
„Viděl jsem dobrodružství a příležitost pracovat kreativně s filmovým jazykem. Okamžitě jsem si sehnal kontakt a Jáchymovi zavolal,“ vzpomíná režisér Tomáš Klein.
„To číslo vyvolává iluzi, na kterou řada lidí nedosáhne. A bohužel na některých fakultách a univerzitách se tomuto číslu zdaleka neblíží,“ zdůrazňuje exministr.
„Jediná města, která nemají problém s dostupností zubní péče, jsou ta, kde stomatology přímo vychovávají,“ vysvětluje děkan Rastislav Maďar, proč se pro otevření nového oboru rozhodl.
Společenský tlak pramení z toho, že v Jižní Koreji žije přes 50 milionů lidí, a to na přibližně stejné rozloze, jako je Česko. Soutěživost a konkurence je tudíž podle expertky mezi studenty velká.
„Paradoxně mi reprezentace pomohla, protože byl jen jeden trénink denně a jinak jsme byli celý den zavření na hotelu. Využil jsem tak čas na učení lépe, než kdybych byl doma,“ vzpomíná Provod.
Motivace, rozpočet a vhled do oboru. Desítky mladých českých talentů bojují o pomoc s financováním studia na prestižních univerzitách ve Spojených státech nebo Velké Británii.