Brusel navrhuje snížení mezibankovních poplatků za použití karty

Mezibankovní poplatky za placení kartou se sníží. Dnes to navrhla Evropská komise. U debetních karet byl měl být poplatek nejvýš 0,2 procenta hodnoty platby a u kreditních karet 0,3 procenta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Platba kartou (ilustrační foto)

Platba kartou (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Chceme zajistit, aby jak obchodníci, tak spotřebitelé platili míň,“ říká mluvčí Komise Pia Hansenová. Výměnný poplatek je platba, kterou odvádí banka obchodníka bance držitele karty.

„Jsou to skryté poplatky, které stojí dost peněz spotřebitele i obchodníky," řekl eurokomisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

Právě kvůli výši těchto poplatků někteří obchodníci platební terminály vůbec nemají a zákazníci u nich musí platit jen penězi. Třeba pro majitelku obchodu a opravny oděvů v Praze Helenu Karafiátovou by bylo placení kartou zbytečně komplikovanou a drahou záležitostí. Proto přijímá jen peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč možná přibude obchodů a provozoven, kde půjde platit kartou, zjišťovala reportérka Lucie Husárová

„Protože tam je samozřejmě nějaké procento odvodu. Takže z toho důvodu ten terminál nemám,“ vysvětluje. O zavedení terminálu tato obchodnice nepřemýšlí ani v případě, že by se odvody za karty snížily.

„Zatím bych asi neuvažovala, i kdyby to snížili. Takhle vidím na peníze v podstatě hned, kdežto když to půjde přes banku, tak mi to možná ukáže internetové bankovnictví, ale pro mě je směrodatné to, co tady vidím,“ dodává Karafiátová.

Omezení mezibankovních plateb za placení kartou se má nejprve týkat jen přeshraničních transakcí. A až po dvou letech bude také u vnitrostátních poplatků. Při použití debetní karty to má být nejvýš 0,2 procenta hodnoty transakce a u kreditních karet 0,3 procenta.

Možná zlevní i zboží

Podle Bruselu díky omezení poplatků výrazně klesnou náklady jak pro obchodníky, tak pro zákazníky. Možná zlevní i zboží.

Ekonom Conseq Petr Zahradník proto odhaduje, že možnosti platit kartou se v budoucnu podstatně rozšíří - pro obchodníky už to bude výhodné.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poplatcích za karty mluvil v Dopoledním Radiožurnálu bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

„Možná to bude mít vliv na to, co vidíme, ne moc u nás, ale dost často v zahraničí, že například platba kartou, což je pro turistu velmi komfortní způsob, v některých zemích je využívána až pro platby nad dvacet nebo pětadvacet eur. A případě nižších částek, má klient smůlu,“ upřesňuje Zahradník.

Výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán si myslí, že tato úprava nebude jednomyslně přijata. „Myslím si, že i platební systémy se ozvou a budou znovu akcelerovat jednání s Evropskou komisí o výši poplatků.“

Zpracovatelé plateb jako Visa nebo Mastercard tvrdí, že zákazníci neušetří a banky jim naopak zdraží například roční poplatky za kartu, jako se to stalo ve Španělsku. Omezení mezibankovních poplatků za platbu kartou by mohlo nicméně platit asi od konce příštího roku.

Lucie Husárová 1, Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme