Ceny zemědělských plodin rostou. Trend je ale krátkodobý
Cena pšenice se v noci na dnešek na komoditní burze v Chicagu vyšplhala na 23 měsíční maximum. Jeden bušel, tedy zhruba 27 kilogramů, podražil o 8 procent na 8,155 dolaru. Trh tak reagoval na rozhodnutí Ruska zakázat s platností od poloviny srpna do konce roku vývoz obilí.
Moskva k tomuto kroku přistoupila kvůli katastrofálnímu suchu a požárům, které zničily část úrody. Podle expertů zákaz vývozu povede i v dalších měsících k růstu cen zemědělských komodit a potravin.
Ceny zěmědělských komodit rostou. Téma pro analytika společnosti Colesseum Petra Čermáka.
Šéfekonom americké Federace farmářů Bob Young tvrdí, že by se ceny pšenice mohly do konce roku zvýšit o dalších 12 procent, což si myslí i analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.
„Rusko, coby třetí největší exportér obilovin na světě, bude i nadále podporovat ceny pšenice a dalších obilovin. Ta by mohla v následujících týdnech nadále růst, ale jakákoli přesná specifikace růstu je v tuto chvíli pouhou spekulací,“ uvedl pro Rádio Česko Čermák a dodal:
„Dá se rovněž očekávat i růst dalších zemědělských komodit. Koneckonců už se tak děje, protože problémy s počasím po celém světě podporují obecně trh se zemědělskými komoditami obecně. To v praxi znamenám, že v posledních týdnech roste nejen cena pšenice, ale i cena ovsa, sóji a kukuřice.“
Index cen potravin sestavovaný Spojenými národy je stále o 22 procent pod svým maximem z roku 2008. Podle Čermáka se ale nedá očekávat, že by v dohledné době došlo k přiblížení k obdobné hranici.
„Musely by přijít další šoky, Neumím si představit, že by se ceny dostaly nad úroveň z roku 2008. Růst cen je navíc krátkodobý a bude záležet na tom, jak dlouho vydrží. Pokud by ale růst zemědělských komodit rostl nadále, může to vést ke zdražování potravin,“ řekl analytik společnosti Colosseum.